Fotó: Boda L. Gergely
Többletkiadást és rengeteg papírmunkát jelent majd a vizitdíj bevezetése a családorvosi rendelőkben. A remények szerint azonban többen lemondanak majd arról, hogy szakorvoshoz menjenek.
2010. március 02., 16:412010. március 02., 16:41
2010. március 02., 17:272010. március 02., 17:27
Fotó: Boda L. Gergely
Cseke Attila egészségügyi miniszter szerint a családorvosoknál 5 lejt kell fizetni majd minden egyes vizsgálatért, míg a szakorvosoknál ennél jóval többet.
„Sokszor megtörténik, hogy bejön egy beteg és csak a küldőpapírt kéri egy szakorvoshoz. Az esetek többségében nincs komolyabb problémája, vagyis én is meg tudom oldani. Ilyenkor próbálom meggyőzni, és elmagyarázom, hogy én is tudom kezelni. Vannak, akiket sikerül meggyőzni, és vannak, akik továbbra is szakorvoshoz akarnak menni” – magyarázta Bartis Ilona Mára marosvásárhelyi családorvos.
A törvény életbelépése valószínűleg pénzügyi szempontból is terhelő lesz a családorvosok számára. „A rendszer életbe léptetése komoly előkészítést igényel és plusz költségeket. Minden egyes páciensnek számlát kell majd adnunk. Az első néhány hónapban problémát fog okozni, hogy nem tudjuk majd, körülbelül hány számlát kell kiállítani, ezért rengeteg számlatömböt kell vásárolnunk. Ráadásul nem mindenki lesz majd fizetésköteles, ami megint csak pluszmunkát jelent, mivel minden egyes beteg esetében utána kell nézni ennek is” – mondta a szakember.
Romániában az Európai Unió többi tagországához viszonyítva a kórházi kezelést igénylők száma jelentős. Az egészségbiztosítási alap közel 44 százalékát költi a minisztérium a betegek kórházi ellátására. A családorvosoknak évente csak az alap 5,8 százaléka jut. Az úgynevezett vizitdíj bevezetésével ez utóbbit szeretné növelni a minisztérium.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
szóljon hozzá!