2024-ben Csíkszentkirályon zajlott a megyei farsangbúcsúztató.
Fotó: Gergely Imre
Gyergyószárhegyen már eltemették a nagybőgőt, Gyergyószék más településein a közelgő hétvégén zajlanak a télűző rendezvények. Gyergyóremetére több mint ezer farsangolót, maszkurát várnak, itt lesz az idei megyei farsangbúcsúztató.
2025. február 25., 17:462025. február 25., 17:46
2025. február 25., 17:472025. február 25., 17:47
Míg máshol bikát ütnek, vagy elégetik Illést, Gyergyószárhegyen a nagybőgő temetésével búcsúztatják a víg farsangot. Erre az elmúlt hétvégén került sor, melynek keretében Güdücön és Szárhegy több helyszínén is lezajlott a temetési ceremónia. Természetesen most sem volt szomorú a hangulat. Gyergyószék más településein még tűrik a telet pár napig, de a hétvégén már mindenhol véget vetnének a télnek, ha már a farsangot is búcsúztatni kell.
Sok éve már a Népművészeti Alkotóházban ég el a gyergyószentmiklósi farsangi szalmabábu.
Fotó: Lukács Géza
Táncházakkal indul az idei farsangbúcsúztató eseménysor Gyergyószentmiklóson. Pénteken este a Szilágyi vendéglőbe előbb a kicsiket várják, majd a 18 órakor kezdődő gyerektáncház után a felnőtteknek húzzák a talpalávalót Kató Gábor és barátai. Az ezzel kapcsolatos sajtótájékoztatón Fórika Krisztina, a Gyergyószentmiklósi Művelődési Központ vezetője kiemelte, hogy
A táncházat Dezső Ákos és Dezső Eszter vezetik.
A farsangtemetésre a városban immár 36. alkalommal kerül sor vasárnap. Kis Portik Irén, aki a hagyomány újjáélesztésének kezdeményezője volt, és 36 éve megszakítás nélkül szervezi ezt, elmondta, hogy idén a Salamon Ernő Gimnázium kilencedikes diákjai mutatják be Cibere vajda és Konc király harcát a Népművészeti Alkotóház udvarán, és ebbe a Hóvirág együttes táncosai is bekapcsolódnak.
Szárhegyen már túl vannak a bőgőégetésen.
Fotó: Pinti Attila
Ide a szokás szerint a Szent Miklós templomtól indul a farsangi menet 11.45-kor. A felvonulást a gyergyószentmiklósi ostorosok és a ditrói hagyományőrzők vezetik, „harsogtatásukkal” igyekeznek elkergetni a telet. A gyergyószentmiklósi eseménybe a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ egy a 2020-as megyei farsangtemetésen készült fényképkiállítással kapcsolódik be.
A 33. alkalommal sorra kerülő Hargita megyei farsangbúcsúztató helyszíne idén Gyergyóremete lesz, ahol Alsósófalva, Csíkborzsova, Csíkcsicsó, Csíkmenaság, Csíkszentdomokos, Csíkszentkirály, Csíkszentsimon, Csobotfalva, Gyergyóditró, Gyergyószárhegy, Kászon, Szentegyháza és a házigazda Gyergyóremete hagyományőrző csoportjai gyűlnek össze, hogy közös erővel vessenek véget a télnek, és a vidám farsangi időszaknak. A Hargita Megyei Kulturális Központ által szervezett eseménynek minden bizonnyal szívélyes fogadója lesz a nagyközség, ugyanúgy, ahogy 14 évvel ezelőtt is történt, amikor legutóbb voltak házigazdák a remeteiek. Amint Portik Bakai Ádám, a helyi Balás Gábor Művelődési Ház vezetője érdeklődésünkre elmondta,
A 12 útvonalat úgy jelölték ki, hogy a településnek minden falurésze részesül az élményből, amint a vendégek elvégzik a téltemető szertartásokat a maguk megszokott módján.
Fotó: Pinti Attila
Portik Bakai Ádám hozzátette, hogy a helyiek nagy izgalommal készülnek a vendégek fogadására, szomszédságok szervezkednek, hogy illő módon megvendégelhessék a hozzájuk látogatókat.
Nyilván nem marad el a közös tánc sem, amelynek színhelye ismét a község főtere lesz.
A farsangtemetésnek Ditróban a múlt rendszerben is élt a hagyománya és ez nem szakadt meg azóta sem, minden évben megszervezi a helyi hagyományőrző egyesület. Az önkormányzat szervezésében tavalytól bővült ez ki kolbásztöltő versennyel, így már Farsangi és Kolbásztöltő csődületnek nevezik az eseményt. Vasárnap 9.30-kor lesz a megnyitó, majd a benevezett 21 csapat nekilát, hogy a 10 kiló alapanyagból a saját szokásaik és szájuk íze szerint elkészítsék a kolbászokat. Mindehhez helyi muzsikusok zenéje lesz a kíséret. Amint az önkormányzat munkatársa, Csibi Szidónia elmondta, a múlt évi verseny sikere megalapozta, hogy ezt folytatni kell, szerették a vendégek is. Nem csoda, hogy Németországból, Felvidékről és számos magyarországi településről is eljönnek a versenyző csapatok.
Fotó: Pinti Attila
Délben már zsűrizni fogják az elkészült kolbászokat, 13 órakor pedig a Csiby Andor iskolától elindul a farsangi menet, hogy a Művelődési Ház melletti téren megtörténjen a hagyományos farsangtemetési szertartás. A versenyen készülő kolbászokat a helyszínen sütik meg, hogy bárki megkóstolhassa.
A romániai politikai vezetők a béke és igazságosság iránti elkötelezettség jelképének nevezték Ferenc pápát, a római katolikus egyház húsvéthétfőn elhunyt vezetőjét.
Az teljesen egyértelmű, hogy anyák napján legalább egy csokor virággal megleped anyukádat, de képzeld el, ha a Rádió GaGa játékában megnyerné a fődíjat! Hogyan nyerheted meg? Mutatjuk!
A húsvétitojás-díszítés napjainkban újra reneszánszát éli, igaz, a legtöbben bolti festékanyagot használnak. A kézdivásárhelyi Opra Etelka azonban kizárólag növényi alapanyagból, hagyományos módon nyeri ki a Háromszékre leginkább jellemző színeket.
A nyárádszeredai önkéntes tűzoltók immár hatodik éve szerveznek csoportos locsolást. Húsvéthétfőn tűzoltóautóval vonulnak végig a kisváros utcáin és mindenkit alaposan meglocsolnak, ha kiáll a háza elé.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
szóljon hozzá!