Hamarosan befejeződnek a tárgyalások Románia karbonkvótájáról, a befolyó összeget pedig zöldberuházásokra használnák fel. Jelenleg két japán céggel tárgyalnak, de a spanyolok is érdeklődnek.
2011. január 20., 16:272011. január 20., 16:27
2011. január 20., 17:512011. január 20., 17:51
Borbély László környezetvédelmi és erdészeti miniszter szerint két hónapon belül befejeződhetnek azok a tárgyalások, amelyek során értékesítenék a Romániának járó szén-dioxid kvótát. „2010 elejéig nem történt semmi, pedig 2008-tól eladhattuk volna. Ezt nem kommentálom. Amikor átvettem a minisztériumot, felvettem a kapcsolatot a gazdasági miniszterrel. Május–júniusra elkészítettük a törvénykeretet, a négy tárcavezetőből álló csoport – környezetvédelmi, gazdasági, külügyi és pénzügyi – tárgyalásokat folytat két japán céggel, s úgy tűnik, Spanyolországból is van érdeklődő. Nehezek ezek a tárgyalások. Sajnos, a piac nincs túl magasan, sok lépést veszítettünk” – mondta a tárcavezető. Hozzátette, jelenleg Románia mintegy 300 millió egységet értékesíthet, amely a mostani áron megközelítőleg 1,8 milliárd eurót ér, ezt az összeget pedig zöldberuházásokra, akár faültetésre is fordíthatnák. Amennyiben sikerül eladni a karbonrészt, ez azt jelentené, hogy a két ország (Japán és Spanyolország) Románia számlájára szennyezheti a Földet.
Kinek mennyit
2009 végén Koppenhágában megtartott klímavédelmi konferencián heves vitát váltott ki a szén-dioxid kvóta kérdése, a legnagyobb szennyezők – USA, Kína, India, Németország stb. – ugyanis ellenezték alkalmazását és a „másikhoz” kötötték feltételként, hogy saját országuk is vállalja a csökkentés mértékét. Vagyis, hogy X éven belül (pl. 2045-ig) Y szintre csökkentik a káros anyag kibocsátását, míg a fejlődő országok X évig (2045-ig) még növelhetnék a szennyezést, majd utána együttesen, azonos mértékben kell mindenkinek csökkentenie. Először az 1997-es Kiotói Egyezmény szögezte le a szén-dioxid kvóta szükségességét, és vonatkozó megállapodás is született, ezt azonban több nagy szennyező (pl. a legnagyobb, az USA) nem írta alá.
Hogy is működik a biznisz?
A kvóta adásvételének lényege, hogy egy-egy ország vállalása mértékében kap ugyanis kvótát, amit ha teljesít, a maradékot eladhatja azoknak az országoknak, amelyek nem képesek tartani a vállalásaikat, vagyis „bagóznak” a szerződésre, hogy így kerüljenek egyenesbe. Magyarország például szintén Japánnal és Spanyolországgal üzletelt, nekik ugyanis az 1985–87-es szinthez képest kellett volna 2012-ig 6%-kal visszafogniuk magukat, azonban 1990 után sok üzem bezárt, így már most mínusz 26%-nál tartanak. Romániában a számok mások, de az alapötlet ugyanaz.
A Vatikánban tanácskozó bíborosi testület tagjai szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie – közölte Matteo Bruni szentszéki szóvivő.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A külügyminisztérium szombaton közölte, hogy a külföldi szavazókörzetek választási irodájában valamennyi politikai pártnak van képviselője, akiktől valós idejű tájékoztatást kaphatnak – írja az Agerpres hírügynökség.
Romániai idő szerint szombaton 15 óráig több mint 223 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában - derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 9 óráig több mint 121 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Három különböző méretben készítette el a következő egyházfő első ruháját Raniero Mancinelli római szabó.
Felhelyezték a pápaválasztási fordulók eredményét tudtul adó kéménycsövet a Sixtus-kápolna tetejére péntek reggel.
Tűz ütött ki szerda délután a pașcani-i CFR-kórház egyik tetőtéri helyiségében; több mint 60 beteget és 17 alkalmazottat evakuáltak.
szóljon hozzá!