Fotó: Haáz Vince
A szövegértést és az elvont gondolkodást is mérik a PISA-teszten, amelyen Románia rendszerint átlag alatt teljesít. A hazai magyar diákok eredményei viszont régi mítoszt döntöttek meg, és idén ismét külön reprezentatív almintán mérik fel őket.
2025. április 29., 08:002025. április 29., 08:00
A romániai oktatáspolitikai döntésekre is hatással van a PISA-tesztek eredménye, ezt bizonyítja az is, hogy éppen most zajlik egy komoly tanügyi reform Romániában. A PISA egyébként egy monitorozó jellegű felméréssorozat, amely
Az ország mintegy húsz éve vesz részt ezen a nemzetközi teszten, amely a fentebb említett három tudásterületen méri fel a 15 évesek készségeit.
Fotó: Haáz Vince
A PISA-tesztek legutóbbi, 2022-es kiértékelése azután érkezett meg, miután 2023-ban új oktatási törvényeket fogadtak el Romániában, de az új törvénycsomag után a másodlagos törvények kidolgozása is folyamatban van. Kallós Zoltán, az RMDSZ oktatásügyi államtitkára rávilágított,
Hozzátette, reméli, elfogadják a kerettanterv-csomag végleges formáját május végén, utána pedig értelemszerűen új líceumi tantervek is születnek.
Romániában április 28-a és június 29-e között szervezik meg a PISA-felmérést, és idén ismét lesz önálló reprezentatív magyar alminta a tesztelés során. 2022-ben 1219 magyar diákot mértek külön almintaként, ezt
Kallós Zoltán, az RMDSZ oktatásügyi államtitkára: a legutóbbi PISA-tesztek feldolgozása után kiderült, hogy a magyar gyerekek nem teljesítenek rosszabbul, mint a román társaik
Fotó: László Ildikó
Kallós Zoltán azért tartja kiemelkedően fontosnak ezeket a teszteket a magyar tannyelvű oktatás szempontjából, mert a legutóbbi PISA-tesztek feldolgozása után – amikor először volt önálló magyar alminta – kiderült, hogy a magyar tagozatos gyerekek nem teljesítenek rosszabbul, mint a román társaik.
Bár csak az utolsó száz méteren sikerült módosítani a kormányhatározatot, amely alapján a PISA-teszteket lebonyolítják, de ezért is volt fontos az, hogy most megint legyen magyar alminta” – fogalmazott a Szövetség oktatásügyekért felelős államtitkára.
Hozzátette, az összes országban, ahol van ilyen teszt, ugyanazon intézet szociológusai végzik az alminták kiválogatását.
A hazai magyar diákok teljesítménye a matematika- és szövegértés-képességek alapján kicsivel jobb volt, mint a többségé, hiszen az OECD-átlag körüli értéken teljesítettek. Az országos eredmények azonban stagnálnak.
Fotó: Freepik
„Romániában a diákok kiválóan felmondják a megtanult ismereteket, képesek jól reprodukálni ezeket a tartalmakat, de
– reflektált a hazai diákok 2018-as teljesítményére néhány éve Andreas Schleicher, az OECD oktatásért felelős igazgatója. De a helyzet a legutóbbi felmérésen sem változott: Románia mindhárom területen jócskán az OECD-átlag alatt teljesített 2022-ben is, az európai uniós tagországok közül lényegében csak Bulgáriát tudta megelőzni, de azt sem minden tekintetben.
Tudás, kreativitás, innovációs képesség
A PISA-teszteket a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) kezdeményezte, miután az elemzések azt mutatták, hogy a fejlődés legfőbb motorja a tudás, a kreativitás és az innovációs képesség. A PISA betűszavak (Programme for International Student Assessment) magyarul a „nemzetközi tanulói teljesítménymérés programot” fedik. Ezeket a felméréseket háromévente végzik el az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) országaiban, illetve a partnerállamokban.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
1 hozzászólás