Áprilisban kezdődik a PISA-tesztelés, magyar diákok is bekapcsolódnak

Vannak készségek, amelyekre egységesen lehet figyelni világszinten. Ilyen a szövegértés és a matematikai összefüggések megértése. Képünk illusztráció •  Fotó: Erdély Bálint Előd

Vannak készségek, amelyekre egységesen lehet figyelni világszinten. Ilyen a szövegértés és a matematikai összefüggések megértése. Képünk illusztráció

Fotó: Erdély Bálint Előd

Az emberi készségek nagyon fontossá váltak: képes vagy-e az önálló gondolkodásra, tudsz-e csapatban gondolkodni, együtt tudsz-e dolgozni olyan emberekkel, akik másképp gondolkodnak, dolgoznak, mint te? A válaszokból kirajzolódó készségeket is méri a 15 éves diákoknak szánt PISA-teszt, amelyet háromévente szerveznek meg nemzetközi viszonylatban. Romániában április 4-e és május 30-a között zajlik majd a tesztelés, és idén kisebbségi almintaként 1050 magyar diák is bekerül.

Hajnal Csilla

2022. február 06., 16:292022. február 06., 16:29

A nemzetközi PISA-tesztek közel két hónapon át, április 4-e és május 30-a között zajlanak Romániában – derül ki a teszt koordinátorának, az Oktatáskutató egységnek (korábban Oktatásügyi Tudományos Intézet volt) a saját pedagógiai folyóiratában megjelent közleményéből. A felmérést szervező egység jelenleg a tanügyminisztérium oktatási és felmérési központjának (CNPEE) a része.

A 15 éves diákoknak szóló tesztelés fő szakasza 180 hazai iskola 7350 diákjából álló reprezentatív minta kiválasztását jelenti, köztük 1050 magyarul tanuló diákot.

Ez az első alkalom, hogy Romániában digitalizált formában zajlik majd, miután 2018-ig a résztvevő hazai diákok papír alapú, tollal írt tesztet használtak. A PISA-teszteket szervező Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) a továbbiakban nem fogadja el azon országok tesztjeit, amelyek nem digitalizált formában érkeznek.

A nemzetközi PISA-teszteket háromévente végzik el az OECD országaiban, de nem csak ezekben. Andreas Schleicher oktatáskutató matematikus, az OECD oktatásért felelős igazgatója a 2018-as teszteredmények után Bukarestben egy oktatási témában szervezett államelnöki konferencián úgy fogalmazott a hazai oktatással kapcsolatban, hogy szerinte

Romániában a diákok kiválóan felmondják a megtanult ismereteket, képesek jól reprodukálni ezeket a tartalmakat, de az ország azért nincs a nemzetközi teszten részt vevők elitjében, mert nagyon hosszú időbe telik a diákoknak, hogy tudásukat ismeretlen helyzetekben, új összefüggésekben alkalmazzák.

Ezt azután fejtette ki, miután kiderült, a diákok képességeit összegző nemzetközi teljesítménymérési program 2018-as felmérésében az azelőtti kilenc év legrosszabb teljesítményét érték el a hazai résztvevők. Románia egyébként a legutóbbi PISA-teszteken 2018-ban a 49. helyen végzett a 77 ország közül. 

Fontos, hogy saját anyanyelven történjen

Ahhoz, hogy a minta szociológiailag is reprezentatív legyen, szórványból és a tömbmagyarság lakta területekről is kell kiválasztani diákokat – fejtette ki megkeresésünkre Szabó Ödön, az RMDSZ oktatásügyekért felelős parlamenti képviselője.

Idézet
Már régóta kértük, hogy almintaként kezeljék a magyar diákokat ezen a felmérésen, hogy legyen egy külön kisebbségi alminta a program keretében; most úgy néz ki, hogy lesz. Remélem, hogy szociológusok állítják össze a mintát. A magyar diákok magyarul kapják meg a tesztet, azaz mindenki olyan nyelven, amilyen nyelven tanulja, hisz ez fontos a szövegértés vagy matematika szempontjából

– magyarázta az oktatásügyekért felelős politikus. Eddig is volt külön teszt a résztvevő magyar diákok számára, de nem volt almintaként kezelve, a szociológusoknak ki kellett választaniuk a többségből a magyar osztályokba járó diákokat – tette hozzá.

Szabó Ödön szerint hullámzó a teljesítménye Romániának ebben a tesztelésben: nem mutat egy egyértelmű trendet, de véleménye szerint azért is fontos ez a teszt, mert nemzetközi összehasonlításba helyezi el az oktatás színvonalát. „Másfajta módszertannal dolgoznak az országok, de az fontos, hogy milyen a gyerekek általános szövegértése, mert ez azt is jelenti, hogy mennyire könnyen válnak befolyásolhatóvá felnőttként. Megértik-e pontosan az eléjük helyezett szövegeket, vagy könnyebb lesz őket manipulálni? Mennyire lesznek képesek arra, hogy a matematikai összefüggésekkel saját pénzügyeiket is jobban tudják majd kezelni? Ezek azok a kompetenciák, amelyekre egységesen lehet figyelni” – fűzte hozzá Szabó Ödön. A teszt reprezentativitásáról vannak szakmai viták, hiszen a helyi sajátosságok változók, azaz, hogy egy-egy feladatot mikor építenek be az vizsgált országok a saját tanrendjeikbe, ezért vannak különbözőségek, az azonban vitathatatlan, hogy a sok összehasonlító mérés közül mégis a PISA-teszt vált az oktatás egyfajta standardizált mérésévé világszinten.

Egyébként jó tudni, hogy például a 2015-ös PISA-tesztek eredményei alapján – is – Románia az európai sereghajtó országok közé tartozott, akárcsak rá három esztendőre.

Mi a PISA-mérés?

A PISA egy angol betűszó, amely a nemzetközi tanulói teljesítménymérés programját jelöli. A nemzetközi felmérés három területen vizsgálja a 15–16 éves tanulók képességeit: alkalmazott matematikai műveltség, alkalmazott természettudományi műveltség, valamint szövegértés. A felmérések célcsoportját azok a diákközösségek jelentik, amelyek az iskolaköteles kor vége felé járnak, és egy részük hamarosan távozik a közoktatásból. A tesztek fő célja az, hogy a mindennapi életben használatos tudást vizsgálják, amit a tanulók az iskolai évek alatt gyűjtöttek össze. Ebben a megközelítésben elmondható: a felmérés reális képet nyújt az adott állam oktatási rendszeréről, illetve a fiatalok felkészültségéről.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 15., kedd

Csalódott Vlagyimir Putyinban Donald Trump

Donald Trump amerikai elnök a BBC brit közszolgálati médiatársaságnak nyilatkozva kijelentette, hogy csalódott Vlagyimir Putyinban, amiért többszöri próbálkozás ellenére sem tudott egyezségre jutni az orosz államfővel az ukrajnai tűzszünetről.

Csalódott Vlagyimir Putyinban Donald Trump
2025. július 14., hétfő

Hazaindul a világűrből Kapu Tibor

Az Axiom–4-küldetés négyfős legénysége hétfőn befejezte küldetését a Nemzetközi Űrállomáson, délután elhagyja annak fedélzetét.

Hazaindul a világűrből Kapu Tibor
Hazaindul a világűrből Kapu Tibor
2025. július 14., hétfő

Hazaindul a világűrből Kapu Tibor

2025. július 09., szerda

Franciaország nem adja ki Romániának a királyi család hivatalosan el nem ismert tagját

A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.

Franciaország nem adja ki Romániának a királyi család hivatalosan el nem ismert tagját
2025. július 07., hétfő

Fedezzük fel együtt Erdély kincseit

Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.

Fedezzük fel együtt Erdély kincseit
Fedezzük fel együtt Erdély kincseit
2025. július 07., hétfő

Fedezzük fel együtt Erdély kincseit

2025. július 01., kedd

Egy olasz nagyvárosban találhatták meg Drakula sírját

A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.

Egy olasz nagyvárosban találhatták meg Drakula sírját
2025. június 26., csütörtök

Csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz a Dragon űrhajó Kapu Tiborral a fedélzetén

Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.

Csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz a Dragon űrhajó Kapu Tiborral a fedélzetén
2025. június 25., szerda

Nicușor Dan: ha kedvezőtlenül ér véget a háború Ukrajna számára, az Románia biztonságát is érinti

Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.

Nicușor Dan: ha kedvezőtlenül ér véget a háború Ukrajna számára, az Románia biztonságát is érinti
2025. június 25., szerda

Jelképes, 1 eurós áron „vásárol” F-16-os vadászgépeket Románia Hollandiától

Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.

Jelképes, 1 eurós áron „vásárol” F-16-os vadászgépeket Románia Hollandiától
2025. június 25., szerda

Mark Rutte: öt százalékra növelik a NATO-tagországok a védelmi kiadásaikat

A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.

Mark Rutte: öt százalékra növelik a NATO-tagországok a védelmi kiadásaikat
2025. június 25., szerda

Kezet rázott a NATO-csúcson Nicușor Dan és Donald Trump

Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.

Kezet rázott a NATO-csúcson Nicușor Dan és Donald Trump