Vannak készségek, amelyekre egységesen lehet figyelni világszinten. Ilyen a szövegértés és a matematikai összefüggések megértése. Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az emberi készségek nagyon fontossá váltak: képes vagy-e az önálló gondolkodásra, tudsz-e csapatban gondolkodni, együtt tudsz-e dolgozni olyan emberekkel, akik másképp gondolkodnak, dolgoznak, mint te? A válaszokból kirajzolódó készségeket is méri a 15 éves diákoknak szánt PISA-teszt, amelyet háromévente szerveznek meg nemzetközi viszonylatban. Romániában április 4-e és május 30-a között zajlik majd a tesztelés, és idén kisebbségi almintaként 1050 magyar diák is bekerül.
2022. február 06., 16:292022. február 06., 16:29
A nemzetközi PISA-tesztek közel két hónapon át, április 4-e és május 30-a között zajlanak Romániában – derül ki a teszt koordinátorának, az Oktatáskutató egységnek (korábban Oktatásügyi Tudományos Intézet volt) a saját pedagógiai folyóiratában megjelent közleményéből. A felmérést szervező egység jelenleg a tanügyminisztérium oktatási és felmérési központjának (CNPEE) a része.
Ez az első alkalom, hogy Romániában digitalizált formában zajlik majd, miután 2018-ig a résztvevő hazai diákok papír alapú, tollal írt tesztet használtak. A PISA-teszteket szervező Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) a továbbiakban nem fogadja el azon országok tesztjeit, amelyek nem digitalizált formában érkeznek.
A nemzetközi PISA-teszteket háromévente végzik el az OECD országaiban, de nem csak ezekben. Andreas Schleicher oktatáskutató matematikus, az OECD oktatásért felelős igazgatója a 2018-as teszteredmények után Bukarestben egy oktatási témában szervezett államelnöki konferencián úgy fogalmazott a hazai oktatással kapcsolatban, hogy szerinte
Ezt azután fejtette ki, miután kiderült, a diákok képességeit összegző nemzetközi teljesítménymérési program 2018-as felmérésében az azelőtti kilenc év legrosszabb teljesítményét érték el a hazai résztvevők. Románia egyébként a legutóbbi PISA-teszteken 2018-ban a 49. helyen végzett a 77 ország közül.
Ahhoz, hogy a minta szociológiailag is reprezentatív legyen, szórványból és a tömbmagyarság lakta területekről is kell kiválasztani diákokat – fejtette ki megkeresésünkre Szabó Ödön, az RMDSZ oktatásügyekért felelős parlamenti képviselője.
– magyarázta az oktatásügyekért felelős politikus. Eddig is volt külön teszt a résztvevő magyar diákok számára, de nem volt almintaként kezelve, a szociológusoknak ki kellett választaniuk a többségből a magyar osztályokba járó diákokat – tette hozzá.
Szabó Ödön szerint hullámzó a teljesítménye Romániának ebben a tesztelésben: nem mutat egy egyértelmű trendet, de véleménye szerint azért is fontos ez a teszt, mert nemzetközi összehasonlításba helyezi el az oktatás színvonalát. „Másfajta módszertannal dolgoznak az országok, de az fontos, hogy milyen a gyerekek általános szövegértése, mert ez azt is jelenti, hogy mennyire könnyen válnak befolyásolhatóvá felnőttként. Megértik-e pontosan az eléjük helyezett szövegeket, vagy könnyebb lesz őket manipulálni? Mennyire lesznek képesek arra, hogy a matematikai összefüggésekkel saját pénzügyeiket is jobban tudják majd kezelni? Ezek azok a kompetenciák, amelyekre egységesen lehet figyelni” – fűzte hozzá Szabó Ödön. A teszt reprezentativitásáról vannak szakmai viták, hiszen a helyi sajátosságok változók, azaz, hogy egy-egy feladatot mikor építenek be az vizsgált országok a saját tanrendjeikbe, ezért vannak különbözőségek, az azonban vitathatatlan, hogy a sok összehasonlító mérés közül mégis a PISA-teszt vált az oktatás egyfajta standardizált mérésévé világszinten.
Egyébként jó tudni, hogy például a 2015-ös PISA-tesztek eredményei alapján – is – Románia az európai sereghajtó országok közé tartozott, akárcsak rá három esztendőre.
Mi a PISA-mérés?
A PISA egy angol betűszó, amely a nemzetközi tanulói teljesítménymérés programját jelöli. A nemzetközi felmérés három területen vizsgálja a 15–16 éves tanulók képességeit: alkalmazott matematikai műveltség, alkalmazott természettudományi műveltség, valamint szövegértés. A felmérések célcsoportját azok a diákközösségek jelentik, amelyek az iskolaköteles kor vége felé járnak, és egy részük hamarosan távozik a közoktatásból. A tesztek fő célja az, hogy a mindennapi életben használatos tudást vizsgálják, amit a tanulók az iskolai évek alatt gyűjtöttek össze. Ebben a megközelítésben elmondható: a felmérés reális képet nyújt az adott állam oktatási rendszeréről, illetve a fiatalok felkészültségéről.
Nyolcvanéves korában meghalt Nemere István, az egyik legtermékenyebb magyar író. Halálhírét felesége, Szentgyörgyi Judit közölte.
Megnyerték csütörtökön a 47,7 millió lejes (több mint 9,58 millió eurós) főnyereményt a hatoslottón; a nyertes szelvény több mint 4400 lejbe került.
Sulyok Tamás köztársasági elnök november 15-ei hatállyal Nacsa Lőrincet, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) országgyűlési képviselőjét nevezte ki a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárának.
Mintegy 894 ezer lejt utal ki a kormány a tartalékalapból a december 1-jei román nemzeti ünnep alkalmából Gyulafehérvárra tervezett rendezvények megszervezésére.
Kihirdette szerdán Klaus Iohannis államfő a minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvényt.
A Máramaros megyei Salvamont munkatársai szerda hajnalban megtaláltak a Máramarosi-havasokban egy ukrán állampolgárt, aki öt napot töltött a hegyekben a Romániába jutása után.
2000 lejre bírságoltak egy Maros megyei nőt, mert a 112-es segélyhívó számon valótlan bejelentést tett a hatóságoknak arról, hogy egy férfi fejszével fenyegeti.
A Richter-skálán 3-as erősségű földrengés volt szerdán 1 óra 44 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A PayU GPO Románia adatai szerint partnerkereskedőik több mint 1,15 millió tranzakciót bonyolítottak le a november 8-i fekete pénteken, összesen 660 millió lej értékben. A legnagyobb értékű rendelés több mint 75.000 lej volt.
A postai szolgáltatások, az egyéb zöldségek és zöldségkonzervek kategóriába tartozó termékek, valamint a friss gyümölcs drágult a legnagyobb mértékben 2024 októberében 2023 októberéhez képest.
szóljon hozzá!