A helybéli gyermekekkel egy sziporkázóan verőfényes napon érkeztünk az istenházába
Fotó: Barabás Ákos
A Merke-tető alatt fekvő Homoródkarácsonyfalva adventben is kiragyog a tájból. Unitárius templomának falain legendák és igaz történetek elevenednek meg, festett mennyezeti fakazettái magasba emelik a tekintetet. Akiket pedig a rovásemlékek tartanak izgalomban, találnak itt egy rovott követ is, amelyet fejjel lefelé illesztettek a falba...
2018. december 08., 16:312018. december 08., 16:31
Már-már szállóige, hogy Karácsonyfalvára visszatért Szent László király, hogy az ősi székely legenda tanúsága szerint megmentse népét. A templom szépségeiért messze földről érkezettek, de a helybéliek is tágra nyílt szemmel csodálkoznak rá mindarra, ami eme imádsággal, törődéssel megszentelt helyen felragyog az évszázadok mögül. Régi Szent László-himnuszt idéző hely: „Képed felfestették (…) fénylik, mint nap”.
A templom hajója és félköríves szentélye a szakirodalom szerint a 13. század második felében épült. A torony Agnus Dei-domborművel díszített kapujának szemöldökkövén az 1496-os évszám olvasható. A torony második szintjén lévő északi lőrésablak bélletébe befalazva látható a még megfejtetlen rovásírásos kő.
amely utolsó csatájának jeleneteit, az 1068-as úz–besenyő betörést megfékező kerlési ütközet teljes jelenetsorát mutatja. A királyi kihallgatás jelenetét, majd amint hadba vonulása előtt megáldja a váradi püspök. Aztán a Székelyföldön máig ismert legenda dinamikus csatajelenete következik, amint egymásnak esik a magyar és a kun sereg. Majd a menekülő kun lányrabló lován hátrafordulva lövi ki nyílvesszőjét a sebezhetetlen hercegre. Az elrabolt leány László segítségére siet, a herceg pedig szekercéjével levágja a kun lábát. Az utolsó előtti jelenet azt a pillanatot rögzíti, amikor László a megsebesített pogányt hajánál fogva tartja, a megmentett leány pedig lesújt a herceg kardjával a kun nyakára. A záró kép egy fa alatti pihenésüket mutatja.
Fotó: Barabás Ákos
Noha a – karácsonyfalvi szóhasználattal – „ferde kép” hasonló a többi Szent László-ciklushoz,
A birkózási jelenetben Szent László nem harci, hanem más öltözéket visel: barna színű, bársony ruházattal csak Karácsonyfalván találkozhatunk. A pihenési jelenet hátterében egy katona is látható, Szent László álmát őrzi – tehát ebben a jelenetben, egyedi módon, hárman vannak.
Ami a fenti, 11,6 m hosszúságú és 2 m szélességű képsorok alatt látszik, minden bizonnyal régebbi keltezésű falkép.
Fotó: Barabás Ákos
Lángi József restaurátor az eddig feltárt Anjou- és Zsigmond-kori falképek közül Jézus születésének jelenetét a 14. század első felére keltezi, ugyanannak a századnak a második felében festhették a Szent László-legendát. A háromkirályok hódolatát, illetve a Szent Ilona császárnőt ábrázoló freskó megfestésére az 1496-ban történt toronyépítés idején kerülhetett sor. 2005-ben derült ki, hogy a szentély teljes felülete is festett, és a hajó északi falán több, különböző korokból származó képszalag található – megnyitott szelvényeik betekintést engednek abba, amit a mészréteg egyelőre eltakar.
A templom talán legértékesebb berendezési műalkotása az 1752-ben készült, nyolc hosszanti oszlopba és tizenkét sorba tagolt, kilencvenhat táblás festett kazettás mennyezet. Nagyobb hányadát rozettás növényornamentika, virágkompozíciók ékesítik. A pelikánoson nincsenek kispelikánok, csak a saját magát csipkedő madarat, a protestáns ikonográfia helyi jellegzetességű ábrázolását látjuk. Mellette egy alma-, illetve körtefás festésű tábla. Fellelhető ugyanakkor a koronás kígyó, avagy sárkány, saját farkába harapó kígyó – az örökkévalóság képi megjelenítése. Három központi táblán tisztán olvashatók az ó- és újszövetségi igék.
Fotó: Barabás Ákos
A templom központi karzata 1789 előtt készült, a déli irányú megtoldást 1853 és 1855 között helyezték fel. A szószékkorona és az úrasztala egy időben, 1798-ban készült el. A padfestés egykori mintáit pillanatnyilag kutatóablakok sejtetik.
Majd’ ezer év hitbizománya ez a templom. Karácsony felé érdemes pár adventi órát rá szánni. Pihentessék meg pillantásukat az egyetlen templomkerti mohos sírkövön is, amelynek felirata „Foghúzó Barabás Mózes” életútjáról regél. A falakon kívül, Erzsébet királyné emlékművétől érdemes felnézni a karcsú toronyra: a benne régi hangján megszólaló időmérő a napot életórákra tagolja.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő csomag a pénteki kormányülésen való jóváhagyását követően a parlament elé kerül.
Július nagy részében az ilyenkor megszokottnál melegebb és szárazabb idő várható országszerte, valamivel több csapadékra csak jövő héten számíthatunk – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat július 7-től augusztus 4-ig érvényes előrejelzéséből.
Tüntetésre készülnek Parajdon, emiatt forgalomkorlátozás lesz szombaton délelőtt a településen.
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: az államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Munkálatok zajlanak Szentegyházán a Gábor Áron Szakközépiskola bentlakásának közelében, lezárják a közeli parkolót.
Több részlet is kiderült a Transzfogarasi úton történt tegnapi halálos medvetámadást követően, aminek következtében egy olasz motoros vesztette életét.
szóljon hozzá!