Képünk illusztráció
Fotó: Pál Árpád
Két új, egykor a Hátszegi-medencében élt dinoszauruszfajt azonosított egy nemzetközi kutatócsoport, ezek egyike nagyméretű, ami árnyalja az erdélyi dinoszauruszokról alkotott eddigi nézeteket – közölte az MTI-vel Csiki-Sava Zoltán, a Bukaresti Egyetem munkatársa.
2025. február 25., 14:332025. február 25., 14:33
A Bukaresti Egyetem, a Museum für Naturkunde Berlin és az University College London szakembereiből álló kutatócsoport által most azonosított két faj a Petrustitan hungaricus és az Uriash kadici nevet kapta. Ezek
A Bukaresti Egyetem közleményben tudatta, hogy a két új faj leírása fontos lépés a 70 millió éve élt európai dinoszauruszok sokszínűségének kutatásában, és ezek életkörülményeiről, együttéléséről is új információkkal szolgál.
Az új fajok leírását a Journal of Systematic Palaeontology című tudományos folyóiratban közzétett tanulmányukban ismertették a kutatók. Csiki-Sava Zoltán, a Bukaresti Egyetem Geológiai és Geofizikai Karának oktatója és kutatója, a tanulmány társszerzője az MTI-nek elmondta: a két új faj leírása önmagában is fontos, de ennél is érdekesebb az, hogy az Uriash kadici nagytermetű volt.
A Hátszegi-medencében talált erdélyi dinoszauruszokról az az elfogadott nézet, hogy szigeti törpedinoszauruszok voltak, szigeti környezetben élve lecsökkent a testméretük. „A nagytestű növényevők kisebbé válnak, mivel a szigeti környezetben kevesebb az élőhely, élelem, ami arra sarkallja az állatokat, hogy alkalmazkodjanak” – magyarázta Csiki-Sava Zoltán. Mint mondta,
A most leírt Petrustitan hungaricusok mérete (3–4 méter) is nagyjából megegyezik a még Nopcsa Ferenc által talált Magyarosaurus dacuséval. Az Uriash kadici ellenben ennél közel
Hossza 9–11 méter, súlya 8–9 tonna lehetett, ami a nyugat-európai dinoszauruszok között is nagynak számít – mondta a szakember. Hozzátette: hipotézisük szerint a nagytestű faj mérete azért nem csökkent, mert a területen már éltek törpe növényevők, így a nekik szóló ökológiai tér telített volt. Közölte,
„Mi nemcsak azt mutattuk ki, hogy létezett egy ilyen nagytermetű állat, hanem azt is, hogy hosszú időn, millió éveken át ilyen nagytermetű állatok maradványai előfordulnak” – húzta alá a geológus. Emlékeztetett, az egykori Hátszegi-sziget 7–8 millió éven át létezett, faunák váltották egymást, és mindegyikben megjelent a nagytermetű állat.
Csíki-Sava Zoltán szerint a felfedezés azt mutatja, hogy
Mint mondta, munkájuk régi felfedezések újraértelmezése. A Petrustitan hungaricus maradványait Nopcsa Ferenc fedezte fel 1906 előtt, a londoni természettudományi múzeumban található maradványok alapján írták le új fajként. Az Uriash kadici Kadic Ottokár horvát származású magyar geológusról kapta a nevét, aki 1909–1915 között ásatott Hátszegen és fedezte fel azokat a csontokat, amelyek jelenleg a budapesti Földtani Intézetben találhatók. Ezeket tanulmányozta a kutatócsoport más csontokkal összehasonlítva, és rájött, hogy elkülönülő jegyek alapján új fajként írhatók le.
A Hátszegi-medencében jelenleg is zajlanak kutatások, az elmúlt években Botfalvai Gábor, az ELTE őslénytani tanszékének munkatársa által vezetett magyarországi geológusokkal közösen tártak fel maradványokat, melyeket még jelenleg is tanulmányoznak. „Elképzelhető, hogy abból az anyagból még lesznek új dinoszauruszfajok” – mondta Csiki-Sava Zoltán.
A Hátszegi-medencét szinte teljesen lefedő Hátszegvidéki Nemzetközi UNESCO Geopark vonzáskörzetében számos őslénytani lelőhely található. 2004 óta védett terület, 2005-ben nyert felvételt az UNESCO védnöksége alatt lévő Európai Geoparkok listájára.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!