Idén hat éves a székelyföldi diákigazolvány, a Sic Card. Hat év alatt több mint hatezer kártyát bocsátottak ki, és megtapasztalták, hogy az Európai Unió minden országában elfogadják a diákkedvezményt kínáló intézmények, vállalkozások. A projektről Zsigmond József, a Sic Cardot kiadó Centrum Studiorum Egyesület elnöke beszélt portálunknak.
2019. október 08., 12:022019. október 08., 12:02
Hatéves a Székelyföldi Diákigazolvány. Milyen céllal indították a projektet, és melyek a tapasztalatok?
A székelyföldi diákigazolvány projektet 2013-ban indítottuk útjára azzal a céllal, hogy olyan igazolványokat gyártsunk a Székelyföldön tanuló diákoknak, melyet az Európai Unióban mindenhol elfogadnak. A tanintézetek, egyetemek által kiállított papír alapú, kizárólag román nyelvű igazolványokat csak az országban fogadják el, a nagyvilágban nehézkes az érvényesítésük. A mi igazolványunk ezzel szemben három nyelvű, fényképes, biztonsági jelekkel ellátott kártya, a hat év alatt megtapasztaltuk, hogy az Európai Unió minden országában elfogadják azokon a helyeken, ahol diákkedvezményeket kínálnak. A kártya ingyenes, a projekt fenntartásban sokat segít a magyar miniszterelnökség a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. révén, és a székelyföldi önkormányzatok egy része is, ezért nagy köszönettel tartozunk az említett intézményeknek.
Milyen kedvezményekre jogosít fel a kártya?
Bárhol érvényesíthető, ahol diákkedvezményeket kínálnak, művelődési intézményekben, szórakozóhelyeken. De az itthoni vállalkozók egy része is látott ebben fantáziát, partnerei a projektnek. Mi nem kérünk a cégektől semmi hozzájárulást, a diákoknak közvetlenül nyújtanak kedvezményt, eldöntve annak a mértékét, tehát nincs semmilyen megkötés. Mindig a helyi vállalkozókat szólítjuk meg, a multinacionális cégekkel csak abban az esetben kötünk megállapodást, ha a termékeinek, szolgáltatásainak, nincs helyi alternatívája. Például sokáig volt partnerünk az OTP Bank Románia, hiszen székelyföldi pénzintézet nincs, így kerestünk egy olyant, amely szellemiségében közel áll hozzánk. De általában a helyi vállalkozásokkal dolgozunk együtt, például Csíkszeredában a Szekler Caravan gyorsétterem, Sepsiszentgyörgyön a Hair Galaxy szépségszalon, Kézdi vásárhelyen az Illés gépkocsivezető iskola, Székelyudvarhelyen a Bali Safe Driver gépkocsivezető iskola és a Bagolyvár könyvesbolt a partnerünk.
De a Vibe fesztiválra is van kedvezmény a kártyatulajdonosoknak, Brassóban, Kolozsváron a Cinema City-ben ugyanúgy tudják érvényesíteni, mint Budapesten vagy Szegeden, és a partnerlista folyamatosan bővül, hiszen a vállalkozók is látják, megéri, hiszen hozzájuk csatornázzuk a fiatalokat. Alapvetően ha egy diák rendszeres kultúrafogyasztó, évente mintegy száz eurót tud megtakarítani azzal, hogy van diákigazolványa.
Zsigmond József, a Sic Cardot kiadó Centrum Studiorum Egyesület elnöke
Kik és milyen módon igényelhetik az igazolványt?
Az igazolványt a www.diakigazolvany.ro honlapunkon lehet igényelni, a székelyföldi városokban a partnerirodáknál átvehető, a kisebb településekre postázzuk. Egyediek vagyunk abban Romániában, hogy 6 éves kortól 35 éves korig bárki kérheti a kártyát, aki Székelyföldön tanul. Tehát
A felső korhatár abban az esetben érvényes, ha valaki doktori tanulmányokat folytat, Marosvásárhelyen erre is van példa. Az a cél, hogy a székelyföldi oktatást erősítsük, minden térségben levő iskolával együttműködünk, és az egyetemi szférával is folyamatosan zajlanak a tárgyalások. Nemcsak azok kérhetik, akik Székelyföldön születtek, hiszen Marosvásárhelyen volt rá példa, hogy brazil vagy szlovák állampolgár igényelte. Bővítettük a kört, partnerszerződést kötöttünk a Kolozsváron működő A kártyával, aminek a lényege, hogy kölcsönösen mi és a partnereink is elfogadjuk egymás kártyáit. Ezzel tulajdonképpen kiléptünk Székelyföldről. A lényeg, hogy azoknak szól, akik Székelyföldön tanulnak, de nem csak itt lehet használni. Mi ennek a régiónak akartunk nyitni, mert korábban nem volt a térségben hasonló kedvezmény, miközben Kolozsváron legalább ötféle diákkártya van, Temesváron is működik a rendszer, és Bukarestben is próbálkoznak.
Csak a magyar diákokat szólítják meg?
Nem.
Ha egy román diáknak van egy igazolványa, amelyen rajta van Székelyföld térképe, három nyelven írja rajta, hogy Székelyföld, és ezzel ő kedvezményekhez jut, akkor ő ehhez pozitívumokat társít. Ők is, mi is szeretjük a szülőföldünket, mi ezt a térséget népszerűsítjük. Székelyföldön a statisztikák szerint legalább százezer diák tanul, aki nekünk a célközönségünk. Ennek kis hányada regisztrált kártyatulajdonos. Mindenkit nem tudunk megszólítani, a nyitottság részünkről megvan, azokat a fiatalokat próbáljuk segíteni, akik érdeklődők, kíváncsiak a világra, és többet akarnak annál, mint amit az oktatási rendszer magától kínál. Két regisztrációs dömping szokott lenni, egyik ősszel, amikor az egy évre kiadott kártya érvényessége lejár, a másik tavasszal, amikor tervezik már a nyaralást, és látják, hogy a külföldi kulturális, utazási, turisztikai vállalatoknál élni tudnak a kártya biztosította kedvezményekkel. Ebből is látszik, hogy a fiatalok megértették a felhasználás lényegét.
Más szolgáltatásokat is nyújt a Sic Card?
Amikor a diákok regisztrálnak, feljogosítanak minket arra, hogy elektronikus postán küldjünk nekik oktatási jellegű tájékoztató leveleket versenyekről, pályázati lehetőségekről. Ez nem azt jelenti, hogy teletömjük a postaládájukat e-mailekkel, évente legtöbb tíz közérdekű tájékoztatót küldünk. Ennek köszönhetően sokan kijutottak versenyekre, táborokba a vidéki tanintézetekből is, másként ezekről nem szereztek volna tudomást. Tavaly elkezdtük a Karrier Napok szervezését Sepsiszentgyörgyön, idén Csíkszeredában is megrendezzük. Ennek a lényege, hogy szakemberek mutatják be a különböző szakmákat, a diákok regisztrálnak, eljönnek a találkozókra, kérdezhetnek. Nem csak azt mondjuk el, hogy mit fog tanulni az egyetemen, hanem hogy miként telik egy vállalkozó, egy orvos, egy jogász vagy egy színész munkanapja. Olyan információkat kapnak, amiket nem lehet elolvasni az egyetemi tájékoztatóban. Tavaly Sepsiszentgyörgyön több mint 400 diák vett részt, és jók voltak a visszajelzések. Ezen eseményekre is megkönnyíti a diákigazolvány a regisztrációt.
(X – fizetett hirdetés)
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
Több mint kétszázan regisztráltak Benedek Dezső antropológus, nyelvész, a Mathias Corvinus Collegium szervezésében zajló sepsiszentgyörgyi előadására: mind arra volt kíváncsiak, milyen hasznos tudást kell adnunk fiataljainknak.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.