És amikor már azt hittük, hogy ingyenes a roaming, ezt csinálták a szolgáltatóink

Szolgáltatói csomagtól függ, hogy egyáltalán tudjuk-e aktiválni a roamingot •  Fotó: Gecse Noémi

Szolgáltatói csomagtól függ, hogy egyáltalán tudjuk-e aktiválni a roamingot

Fotó: Gecse Noémi

Megtalálták a módját a romániai mobiltelefon-szolgáltatók, hogyan tehetik újra fizetőssé a roamingot annak ellenére, hogy az tavaly óta ingyenes kellene legyen egy európai uniós szabályozásnak köszönhetően. A szolgáltatók roaminghozzáférés nélküli csomagokat hoztak létre, így ahhoz, hogy valaki használni tudja a telefonját külföldön is, a szolgáltatás eléréséért felárat kell fizetnie.

Iszlai Katalin

2018. szeptember 22., 20:032018. szeptember 22., 20:03

Kivizsgálást indított a képviselőház információtechnológiai és távközlési bizottsága, illetve felkérte az Országos Távközlési Hatóságot (ANCOM), hogy állapítsa meg, megsértették-e a romániai mobiltelefon-szolgáltatók a roamingdíj eltörlését lehetővé tevő uniós jogszabálycsomagot.

A bizottság közbelépésére azért volt szükség, mert a szolgáltatók megtalálták azt a kiskaput, amely által ismét díjakat számolnak fel a roaming használatáért. Mint ismert, roamingról akkor beszélhetünk, amikor egy külföldi országban használjuk az itthoni SIM-kártyánkat. A szolgáltatás ingyenessé tételéről egyébként még 2015-ben döntött az Európai Parlament, 2017 áprilisában pedig az uniós tagállami kormányokat tömörítő tanács is elfogadta a roamingdíjak eltörléséről szóló határozatot. Ezáltal

megnyílt az út a külföldi ingyenes mobiltelefon-használat előtt,

a szabályozás értelmében tavaly június 15-től a felhasználók a belföldi díjcsomagjukban érvényes árakon, roaming felár nélkül telefonálhatnak, küldhetnek üzeneteket és internetezhetnek az EU tagországokban, illetve az Európai Gazdasági Térséghez (EEA) tartozó Izlandon, Liechtensteinben és Norvégiában.

Kivételt ez alól a „visszaélésszerű”, évenként négy hónapnál hosszabb külföldi mobilhasználat képez. Ebben az esetben a szolgáltatók a nagykereskedelmi árakat alkalmazhatják a felhasználók pótdíjazása esetében, azaz hanghívásokkor percenként 3,2 eurócentet, SMS-enként 1 eurócentet, az adatforgalomra pedig gigabájtonként 7,7 eurós díjat számolhatnak fel. Utóbbi fokozatosan csökkenni fog: 2022-től már csak 2,5 eurót kérhetnek majd egy gigabájtért.

A romániai szolgáltatók azonban egy más módját is megtalálták a felhasználók pótdíjazásának:

olyan csomagokat vezettek be a kínálatukba, amelyek nem tartalmaznak roaminghozzáférést, így az ilyen bérlettel rendelkezők nem tudják használni telefonjaikat külföldön.

Az eset hasonló a feltöltőkártyás ügyfelek esetében is, a roaming bekapcsolásáért nekik is külön fizetniük kell. A szolgáltatók azzal védekeznek, hogy ajánlataikkal mindenki igényét kielégítik, azokét is, akik időnként használják a roamingot, és azokét is, akik nem terveznek külföldre utazni.

Cătălin Drulă, az információtechnológiai és távközlési bizottság elnöke az Adevărul román nyelvű napilapnak beszélt a szolgáltatók által alkalmazott átverésről. Mint mondta, tulajdonképpen két, eltérő díjazású kategóriára osztották a bérleteket és a kártyákat: vannak roaminghozzáféréses, illetve anélküli ajánlatok. A képviselő szerint mindezt csendben tették, és a legnagyobb szolgáltatókra jellemző a vitatott megoldás. Hozzátette, azt szeretnék kideríteni, hogy ezzel megsértik-e jogilag is az uniós előírásokat, vagy „csak” etikai kérdéseket vet fel az újítás.

Jó reklám, de tényleg így van? •  Fotó: 123rf Galéria

Jó reklám, de tényleg így van?

Fotó: 123rf

Szemet hunyó hatóságok?

A képviselőház mellett az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) is felfigyelt a problémára, mivel hozzájuk is „futószalagon” érkeznek a panaszok a roamingdíjakkal kapcsolatosan – mondta az Adevărulnak Sorin Mierlea elnök.

„Amikor európai állampolgárságról tárgyalunk, akkor bizonyos jogokról is beszélünk. De hiába vannak jogaink, ha ezeket nem tartják be. Sajnos a mobiltelefon-szolgáltatók egy sor olyan fortélyt találtak, amelyek miatt a romániai felhasználók többet fizetnek, mint a többi európai állampolgár” – nehezményezte.

A fogyasztóvédelmi hatóság elnöke kitért arra is, hogy szerinte a román hatóságok megtűrik a mobilszolgáltatók plusz költségeket eredményező módszereit. „A szolgáltatók nyomására a romániai hatóságok megpróbálják törvényes köntösbe öltöztetni ezeket a gyakorlatokat, amelyek által a hazai fogyasztóknak többletköltségeket kell fizetniük, miközben az összes többi tagországban betartják az egységes előírásokat.”

Szavait mi sem bizonyítja jobban, mint az ANCOM által választott eljárás: mint kiderült, a hatóság már egy ideje tudott a szolgáltatók által használt módszerekről, de a helyzet kivizsgálása vagy esetleges megoldása helyett csupán tanácsokkal látta el a felhasználókat. Nemrég felhívta a figyelmüket, hogy

bármikor könnyedén áttérhetnek a roamingot nem tartalmazó csomagról egy másik, pluszköltségekkel járó csomagra, ha pedig nem szeretnék a bérletük díját megnövelni, vehetnek egy roaminghozzáféréssel ellátott feltöltőkártyát is.

„Egy nem roamingos csomagról áttérni egy a szolgáltatást tartalmazóra, magával vonja az árak növekedését, de a rendelkezésre álló szolgáltatásokét is, ez pedig egy új szerződéses időszak kezdetét is jelentheti. A roaming nélküli ajánlatokat az uniós szabályozás óta kezdték el forgalmazni” – áll a hatóság levelében. Ezáltal

az ANCOM gyakorlatilag elismerte, hogy az uniós szabályozás ellenére a roamingért továbbra is felárat kérnek a romániai szolgáltatók.

Vitatható ajánlatok

A két legjelentősebb hazai szolgáltató internetes oldalát böngészve is kiderül, hogy valóban különbséget tesznek a roamingot tartalmazó és az anélkül értékesített ajánlatok között. A legnagyobb szolgáltató például belföldi, illetve roamingot tartalmazó feltöltőkártyás csomagokat hirdet, az előbbiek által tartalmazott perceket, üzeneteket és internetet pedig csak akkor lehet külföldön is felhasználni, ha egy tízeurós roamingajánlatot is aktiválnak.

A bérletek esetében a weboldalon arról tájékoztatják a felhasználókat, hogy akik tavaly április második napja előtt kötöttek szerződést a szolgáltatóval, hozzáférnek a roamingszolgáltatáshoz. Azok azonban, akik április 3-a után szerződtek, két kategóriára vannak osztva: roaminghozzáféréses és belföldi bérleteseket különböztetnek meg, utóbbiak pedig nem rendelkeznek roaminghozzáféréssel.

Internetezni külföldön. Egyszerű, ha előre gondolkodik az ember, és szán rá némi pluszpénzt. Képünk illusztráció •  Fotó: 123rf Galéria

Internetezni külföldön. Egyszerű, ha előre gondolkodik az ember, és szán rá némi pluszpénzt. Képünk illusztráció

Fotó: 123rf

A másik szolgáltató is belföldi, illetve roaminghozzáféréses ajánlatokat különböztet meg, a feltételek azonban itt még kedvezőtlenebbek: a feltöltőkártyák esetében amennyiben egy belföldi csomaggal rendelkező felhasználó aktivál egy roamingos ajánlatot, az eredeti csomagjában fennmaradó javakat elveszíti.

A belföldi bérletekkel rendelkezők pedig nem is tudják bekapcsolni a roamingot, hanem teljesen új szerződést kell kötniük. Ezért aztán

ha valaki úgy utazik el külföldre, hogy belföldi csomaggal rendelkezik, nem fogja tudni használni a telefonját, mivel nem tudja bekapcsolni a roamingot.

4 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 11., péntek

Bagossy koncerttel zárul az idei Vásárhelyi Forgatag

A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.

Bagossy koncerttel zárul az idei Vásárhelyi Forgatag
2025. július 11., péntek

Felújítják a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot

Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.

Felújítják a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot
2025. július 11., péntek

Templomok restaurálására különített el pénzt a Hargita megyei önkormányzat

Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.

Templomok restaurálására különített el pénzt a Hargita megyei önkormányzat
2025. július 11., péntek

Egy hónap alatt több mint száz lejjel csökkent a nettó átlagbér

Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.

Egy hónap alatt több mint száz lejjel csökkent a nettó átlagbér
2025. július 11., péntek

A pénteket sem ússzuk meg felhőszakadás nélkül

Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.

A pénteket sem ússzuk meg felhőszakadás nélkül
2025. július 11., péntek

Türelemre van szükség, mert több székelyudvarhelyi szakaszon is forgalomkorlátozás van

Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.

Türelemre van szükség, mert több székelyudvarhelyi szakaszon is forgalomkorlátozás van
2025. július 11., péntek

Ezek a termékek és szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben tavalyhoz képest

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.

Ezek a termékek és szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben tavalyhoz képest
2025. július 11., péntek

VIII. Ősök Napja – Bugac, 2025. augusztus 8–10.

Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.

VIII. Ősök Napja – Bugac, 2025. augusztus 8–10.
2025. július 11., péntek

Nacsa Lőrinc: elérhető a Határtalanul program legújabb pályázati kiírása

Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.

Nacsa Lőrinc: elérhető a Határtalanul program legújabb pályázati kiírása
2025. július 11., péntek

Saját tenyésztésű bárányhúst ettek, lépfenével kerültek kórházba

Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.

Saját tenyésztésű bárányhúst ettek, lépfenével kerültek kórházba