Szolgáltatói csomagtól függ, hogy egyáltalán tudjuk-e aktiválni a roamingot
Fotó: Gecse Noémi
Megtalálták a módját a romániai mobiltelefon-szolgáltatók, hogyan tehetik újra fizetőssé a roamingot annak ellenére, hogy az tavaly óta ingyenes kellene legyen egy európai uniós szabályozásnak köszönhetően. A szolgáltatók roaminghozzáférés nélküli csomagokat hoztak létre, így ahhoz, hogy valaki használni tudja a telefonját külföldön is, a szolgáltatás eléréséért felárat kell fizetnie.
2018. szeptember 22., 20:032018. szeptember 22., 20:03
Kivizsgálást indított a képviselőház információtechnológiai és távközlési bizottsága, illetve felkérte az Országos Távközlési Hatóságot (ANCOM), hogy állapítsa meg, megsértették-e a romániai mobiltelefon-szolgáltatók a roamingdíj eltörlését lehetővé tevő uniós jogszabálycsomagot.
A bizottság közbelépésére azért volt szükség, mert a szolgáltatók megtalálták azt a kiskaput, amely által ismét díjakat számolnak fel a roaming használatáért. Mint ismert, roamingról akkor beszélhetünk, amikor egy külföldi országban használjuk az itthoni SIM-kártyánkat. A szolgáltatás ingyenessé tételéről egyébként még 2015-ben döntött az Európai Parlament, 2017 áprilisában pedig az uniós tagállami kormányokat tömörítő tanács is elfogadta a roamingdíjak eltörléséről szóló határozatot. Ezáltal
a szabályozás értelmében tavaly június 15-től a felhasználók a belföldi díjcsomagjukban érvényes árakon, roaming felár nélkül telefonálhatnak, küldhetnek üzeneteket és internetezhetnek az EU tagországokban, illetve az Európai Gazdasági Térséghez (EEA) tartozó Izlandon, Liechtensteinben és Norvégiában.
Kivételt ez alól a „visszaélésszerű”, évenként négy hónapnál hosszabb külföldi mobilhasználat képez. Ebben az esetben a szolgáltatók a nagykereskedelmi árakat alkalmazhatják a felhasználók pótdíjazása esetében, azaz hanghívásokkor percenként 3,2 eurócentet, SMS-enként 1 eurócentet, az adatforgalomra pedig gigabájtonként 7,7 eurós díjat számolhatnak fel. Utóbbi fokozatosan csökkenni fog: 2022-től már csak 2,5 eurót kérhetnek majd egy gigabájtért.
A romániai szolgáltatók azonban egy más módját is megtalálták a felhasználók pótdíjazásának:
Az eset hasonló a feltöltőkártyás ügyfelek esetében is, a roaming bekapcsolásáért nekik is külön fizetniük kell. A szolgáltatók azzal védekeznek, hogy ajánlataikkal mindenki igényét kielégítik, azokét is, akik időnként használják a roamingot, és azokét is, akik nem terveznek külföldre utazni.
Cătălin Drulă, az információtechnológiai és távközlési bizottság elnöke az Adevărul román nyelvű napilapnak beszélt a szolgáltatók által alkalmazott átverésről. Mint mondta, tulajdonképpen két, eltérő díjazású kategóriára osztották a bérleteket és a kártyákat: vannak roaminghozzáféréses, illetve anélküli ajánlatok. A képviselő szerint mindezt csendben tették, és a legnagyobb szolgáltatókra jellemző a vitatott megoldás. Hozzátette, azt szeretnék kideríteni, hogy ezzel megsértik-e jogilag is az uniós előírásokat, vagy „csak” etikai kérdéseket vet fel az újítás.
Jó reklám, de tényleg így van?
Fotó: 123rf
A képviselőház mellett az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) is felfigyelt a problémára, mivel hozzájuk is „futószalagon” érkeznek a panaszok a roamingdíjakkal kapcsolatosan – mondta az Adevărulnak Sorin Mierlea elnök.
„Amikor európai állampolgárságról tárgyalunk, akkor bizonyos jogokról is beszélünk. De hiába vannak jogaink, ha ezeket nem tartják be. Sajnos a mobiltelefon-szolgáltatók egy sor olyan fortélyt találtak, amelyek miatt a romániai felhasználók többet fizetnek, mint a többi európai állampolgár” – nehezményezte.
A fogyasztóvédelmi hatóság elnöke kitért arra is, hogy szerinte a román hatóságok megtűrik a mobilszolgáltatók plusz költségeket eredményező módszereit. „A szolgáltatók nyomására a romániai hatóságok megpróbálják törvényes köntösbe öltöztetni ezeket a gyakorlatokat, amelyek által a hazai fogyasztóknak többletköltségeket kell fizetniük, miközben az összes többi tagországban betartják az egységes előírásokat.”
Szavait mi sem bizonyítja jobban, mint az ANCOM által választott eljárás: mint kiderült, a hatóság már egy ideje tudott a szolgáltatók által használt módszerekről, de a helyzet kivizsgálása vagy esetleges megoldása helyett csupán tanácsokkal látta el a felhasználókat. Nemrég felhívta a figyelmüket, hogy
„Egy nem roamingos csomagról áttérni egy a szolgáltatást tartalmazóra, magával vonja az árak növekedését, de a rendelkezésre álló szolgáltatásokét is, ez pedig egy új szerződéses időszak kezdetét is jelentheti. A roaming nélküli ajánlatokat az uniós szabályozás óta kezdték el forgalmazni” – áll a hatóság levelében. Ezáltal
A két legjelentősebb hazai szolgáltató internetes oldalát böngészve is kiderül, hogy valóban különbséget tesznek a roamingot tartalmazó és az anélkül értékesített ajánlatok között. A legnagyobb szolgáltató például belföldi, illetve roamingot tartalmazó feltöltőkártyás csomagokat hirdet, az előbbiek által tartalmazott perceket, üzeneteket és internetet pedig csak akkor lehet külföldön is felhasználni, ha egy tízeurós roamingajánlatot is aktiválnak.
A bérletek esetében a weboldalon arról tájékoztatják a felhasználókat, hogy akik tavaly április második napja előtt kötöttek szerződést a szolgáltatóval, hozzáférnek a roamingszolgáltatáshoz. Azok azonban, akik április 3-a után szerződtek, két kategóriára vannak osztva: roaminghozzáféréses és belföldi bérleteseket különböztetnek meg, utóbbiak pedig nem rendelkeznek roaminghozzáféréssel.
Internetezni külföldön. Egyszerű, ha előre gondolkodik az ember, és szán rá némi pluszpénzt. Képünk illusztráció
Fotó: 123rf
A másik szolgáltató is belföldi, illetve roaminghozzáféréses ajánlatokat különböztet meg, a feltételek azonban itt még kedvezőtlenebbek: a feltöltőkártyák esetében amennyiben egy belföldi csomaggal rendelkező felhasználó aktivál egy roamingos ajánlatot, az eredeti csomagjában fennmaradó javakat elveszíti.
A belföldi bérletekkel rendelkezők pedig nem is tudják bekapcsolni a roamingot, hanem teljesen új szerződést kell kötniük. Ezért aztán
Kelemen Hunor és az RMDSZ választási programja a családok megsegítésére, a vállalkozások támogatására összpontosít, a magyar közösség érdekeit tartja szem előtt – értékelte Lázár János, Magyarország építési és közlekedési minisztere Marosvásárhelyen.
Iskolabusz és személyautó ütközött hétfőn reggel a Maros megyei Csobotfalva térségében, két gyerek könnyebb sérüléseket szenvedett. A Hargita megyei tűzoltóság képeket is közölt az esetről.
Sok érdekes programot tartogatnak a marosvásárhelyi könyvtári napok november 18-22. között.
Több mint 1,7 millió lej értékben rótt ki büntetést az év első tíz hónapjában a Hargita Megyei Környezetőrség; emellett több büntetőfeljelentést is tett, többek között egy medve feltételezett megölése miatt.
Javítási munkálatok miatt több helyen is áramszünet várható a hét második napján Székelyudvarhelyen – olvasható a polgármesteri hivatal közleményében.
A csíkszeredai Fodor Sándor park felújítására pályázik a városi önkormányzat, kedden nyújtják be a dokumentációt – ehhez módosították a beruházás korábban becsült költségvetését a hétfői rendkívüli tanácsülésen.
Románia nagy részében a sokéves átlagnak megfelelő, a nyugati megyékben időszakosan valamivel alacsonyabb hőmérsékleti értékek várhatók a következő négy hétben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzéséből.
Elektronikus modult kellett cserélni a zsögödfürdői vasúti átkelőnél. A vasúttársaság (CFR) technikai beavatkozása előtt e hónap elején napokon át csak a piros lámpa villogott a helyszínen.
Iskolabusz ütközött hétfő reggel személygépkocsival a 15-ös jelzésű országúton Maroshévíz és Szászrégen között, a Maros megyei Csobotány térségében.
Ködképződésre és jegesedésre figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki hétfőn reggel az ország nagy részére a meteorológiai szolgálat.
4 hozzászólás