Az emléktábla Vetró András által készített tervrajza
Fotó: Hodor Levente
A ki tudja hány férfi fantáziáját megmozgató Marilyn Monroe-ról bizonyára sokan hallottak, de arról kevesebben, hogy egy székely fotósnak köszönhette a világhírnevet. Ez utóbbi tiszteletére ma emléknapot tartanak Kézdivásárhelyen.
2024. december 18., 10:312024. december 18., 10:31
2024. december 19., 13:142024. december 19., 13:14
Dienes Andor (André de Dienes) neve talán kevésbé ismert a nagyközönség számára, pedig munkásságával beírta magát a fotóművészet aranykönyvébe.
Délután öt órától pedig helyi fotóművészek munkáit tekinthetik meg az érdeklődők a központ dísztermében, akik Dienes nyomdokain haladva reagáltak ikonikus képeire, így tisztelegve művészi öröksége előtt.
Az eredeti program szerint egy plakettet is szerettek volna elhelyezni a Petőfi Sándor utca 14. szám alatti épületre, ott, ahol a majdani fotográfus állítólag egy ideig élt, mielőtt végleg elhagyta volna szülőföldjét, de az utolsó pillanatban a szervezők elnapolták a felavatását (információink szerint talán máshol lakott, de ez 13 órakor kiderül). Az emléktáblát Vetró András szobrászművész készítette Hodor Levente helyi vállalkozó kezdeményezésére.
Dienes Andor a Rolleiflex kamerájával (1948 k.)
Fotó: MUUS Collection
A kutatóknak egyelőre nem sikerült zöldágra vergődniük azt illetően, hogy ikafalvi Dienes Andor György kézdivásárhelyinek vagy torjainak tekinthető-e, mert ugyan a céhes városban anyakönyvezték 1913. december 18-án, de 1811-ben épült családi házuk Torján állott – ma is megtalálható az 511-es szám alatt. A neve előtti jelző arra a híres családra utal, amely számos jeles személyiséget adott történelmünknek:
Andornak ennél jóval kalandosabb életet szánt sors, amit állítólag a templomtoronyban régi könyvektől körülvéve élő harangozó még kisgyerek korában előre felfedett előtte. Őhozzá a család ifjú szolgálólánya vitte el, és tőle tudta meg, hogy valahol a földgolyó másik felén köszön majd rá a szerencse. Sőt,
Hogy az öreg harangozó tényleg ezt jósolta-e, örök titok marad, de végül ez a forgatókönyv valósult meg.
Fotó: Dienes Andor
Az ebbe az irányba vezető útra azonban egy borzalmas családi tragédia terelte hősünket: 12 éves volt, amikor édesanyja kútba esett (vagy vetette magát), és szörnyethalt. Apja, aki korábban a sepsiszentgyörgyi Agrár Takarékpénztár igazgatói tisztségét töltötte be, ám a Trianonnal beköszönő impériumváltás keresztbe tett egzisztenciájának, nyolc gyerekük egy részével Budapestre költözött a jobb élet reményében. Bár ez ott nem jött össze számukra, nem sokkal később Andor is utánuk ment, és előbb kifutófiúként, majd egy selyemüzlet alkalmazottjaként tengődött.
Az ott közvetve megtapasztalt luxus, no meg a nők világa, amelybe belecsöppent, annyira felszárnyalta fantáziáját, hogy már 18 évesen nyakába vette a világot, és – rengeteget gyalogolva – Olaszországon át
A fáma szerint itt pillantotta meg azt az egyik bank előtt alvó kisfiút, akit a közeli fotósüzletből kölcsönkért (merthogy pénze nem volt megvásárolni!) Kodak Retinával kapott lencsevégre.
Fred Astaire (1949)
Fotó: Dienes Andor
Az már Párizsban történt, hogy utcai tekergés közben egy úri hölgy megkérdezte, Rolleiflex kamerájával készítene-e róla és társáról pár felvételt, háttérben a Palace de la Concorde Pegasus-szobraival. Természetesen igent mondott, és innentől kezdve áttért a divatfotózásra – immáron André de Dienes néven. Újszerű technikát, látásmódot tükrözi munkáival csakhamar olyan hírnévre tett szert, hogy
Hollywoodban elsőként Fred Astaire állt (vagy inkább táncolt) a lencséje elé, de
1944-ben, a film fővárosába való végleges költözése után döntött úgy, hogy a divatfotózás helyett inkább a szép lányokra összpontosít, és
Norma Jeane, valahol Vadnyugaton (1945)
Fotó: Dienes Andor
Ehhez a Blue Book ügynökség a 19 éves, barna hajú Norma Jeane Mortensont ajánlotta számára modellül, akit nem sokkal előtte, 1945 augusztusában szerződtetett. A 16 éves kora óta férjnél lévő, de a házaséletet széles ívben kerülő lány akkoriban gyári munkásként dolgozott, és korábban a légierő megbízásából dolgozó David Conover és barátai már fotózták őt, ám
Csak 1946 végéig már 33 címlapon szerepelt!
A székely fotográfussal egy jó hónapon át tartott a közös munka, miközben végigautózták a fél Vadnyugatot. Dienes Andor gyakorlatilag már az első nap beleszeretett, de még sok álmatlan, külön hotelszobában eltöltött éjszakának kellett eltelnie ahhoz, hogy végül megkérhesse a kezét.
Fotó: Dienes Andor
Külön hálószobákba! Felháborodva kísértem Norma Jeane-t a hálószobájába, majd bezárkóztam a sajátomba, és megpróbáltam aludni. Norma Jeane most az elfojtott haragom tárgyává vált. Hagyta, hogy elkényeztessem, megvédjem és átszállítsam az Egyesült Államok felén, mindezt természetesnek véve, „fizetve” nekem egy mosollyal itt, egy köszönömmel ott és alkalmanként egy könnyes szemű pillantással, hogy kifejezze, mennyire meghatódott vagy elégedett. Bolond voltam, hogy nem próbáltam semmit! Írtam neki egy levelet, amelyben elmondtam, mennyire elviselhetetlennek találom, hogy egy olyan nővel éljek együtt, akit kívánok, anélkül, hogy a karjaimba vehetném. Ez butaság és kegyetlen, mert az életben csak egy dolog számít, Norma Jeane, és ez a szerelem. Rájöttél, észrevetted? Megmutatom neked, hogy igaz. Gyere hozzám. Várlak. Szeretkezni fogunk. Nem fogsz csalódni. Szeretlek. Mindig szeretni foglak. Aláírtam: „Az őrült magyar, André.”
(Részlet Dienes Andor halála után előkerült memoárjából)
Arra csak tippelni lehet, hogy Marilyn Monroe-t milyen mértékben érintette érzelmileg ez a románc, de ha hagyott is benne nyomot, nagypályás pasikra hajtva azt jól leplezte. Legalábbis amikor öt hónappal később, egy hosszabb munka elvégzése után Hollywoodba visszatérő fotósunk telefonon hívta őt, lakonikus tömörséggel rázta le magáról: „Andre, kérlek, ne gyere. Ne vegyél feleségül. Bocsáss meg nekem.”
Öröm (1946)
Fotó: Dienes Andor
Dienes Andor megbocsátott neki, de elfejteni nem tudta. Mondhatni
Utána még sok modelljébe belehabarodott, kétszer meg is nősült (gyereke nem született), de Marilyn Monroe örökre kiváltságos helyet bérelt a szívében.
Igaz, legbelül bántotta, hogy a díva sosem hivatkozott rá, mint első mentorára, viszont ő sem verte nagydobra intim kapcsolatukat. Erre csak a fotóművész 1985-ben – rákbetegség folytán – bekövetkező halála után derült fény, amikor
Azt már sosem fogjuk megtudni, hogy Dienes Andor szerette volna-e, hogy az egyáltalán nyilvánosságra kerüljön, de az biztos: a mai napig az ő képeit tartják a sztárról készült legjobbaknak.
Június végén megérkezett a mozik kínálatába a Brad Pitt főszereplésével készült F1, ami egy, a Formula-1 világában játszódó fikciós dráma, amit valós események ihlettek. Ajánló.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
szóljon hozzá!