Fodor Sándor, az általa alkotott mesefigurával, Csipikével. Archív
Fotó: Biró István
Több kezdeményezést is indítottak, hogy emléket állítsanak Fodor Sándor írónak Csíkszeredában. Ezek közül több is megvalósul szerdán: emlékplakettet lepleznek le az író tiszteletére a Székelyföld folyóirat szerkesztőségében, valamint Fodor Sándor-nagymonográfiát is bemutatnak. A kezdeményezésekről Szekeres Adorján beszélt a Székelyhonnak.
2019. június 04., 16:102019. június 04., 16:10
„Ferenczes István, Lövétei Lázár László, Molnár Vilmos és jómagam Fodor Sándor születésének 90.-ik évfordulóján részt vettünk egy rendkívüli tanácsülésen, amelyen arról próbáltuk meggyőzni a csíkszeredai önkormányzati képviselőket, hogy állítsanak szobrot Fodor Sándornak Csíkszeredában” – elevenítette fel az egyik kezdeményezésük kezdetét a csíkszeredai, szociológus végzettségű Szekeres Adorján.
„Akkor úgy fogalmaztam, hogy mi itt négyen három csűrben csépelünk:
– mondta el a kezdeményező. Mint kifejtette: a Szék útja 24. szám alatti házra (ahol Fodor Sándor nevelkedett) nem engedték a tulajdonosok, hogy emléktáblát állítsanak az írónak, így azt a Székelyföld folyóirat szerkesztőségében helyezték el. A táblán ez áll: „Ebben a házban élt ifjúkorában Fodor Sándor”. Ez azonban nem a szülőháza, mivel az író a jelenlegi Fodor-ház elődjében látta meg a napvilágot.
Az emléktábla, amely nem kerülhetett fel a házra, ahol Fodor Sándor az ifjúkorát töltötte
Fotó: Gecse Noémi
Mint Szekeres Adorján kifejtette: Lövétei Lázár László szerint
Emléktáblával és szoborállítással adóznának az öt éve elhunyt Fodor Sándor József Attila-díjas író, szerkesztő emlékének, ezért Ferenczes István író, költő, Lövétei Lázár László költő, Molnár Vilmos író és Szekeres Adorján szociológus javaslatot nyújtott be&
Ennek az emléktáblának az állítását Kelemen János, a Gerkon Electro Kft. igazgatója támogatta anyagilag, azonban nem várt akadályokba ütköztek. Mint kiderült, a házat tulajdonló Csibész Alapítvány vezetője, Gergely István (Tiszti) pozitívan állt az emléktábla-állítás ötletéhez, azonban azt mondta, hogy a Fodor-ház ma is élő másik tulajdonosa, Fodor Pál engedélye nélkül nem lehet elhelyezni az emléktáblát. Fodor Pál nem egyezett ebbe bele, így ez nem valósulhatott meg.
„Ekkor jött az ötlet, hogy a Fodor Sándor-emléktábla a Székelyföld folyóirat szerkesztőségében kapjon helyet. Ennek az emléktáblának az avatását az engedélyek kiváltása után június 5-ére tűztük ki”
– mondta el Szekeres.
Továbbra is várja a felajánlásokat a Fodor Sándor-szoborcsoport létrehozására a csíkszeredai Márton Áron Katolikus Férfiak Szövetsége. A helyi önkormányzat elképzelése szerint a közeljövőben utcát is elneveznek a Csipike-meseregény csíksomlyói születésű szerzőjéről.
Hozzátette: Fodor Sándor ugyanakkor megérdemel egy szobrot, aminek készítésével már megbízták Sárpátki Zoltán szobrászművészt, ugyanakkor azt is megérdemli, hogy utcát nevezzenek el róla Csíkszeredában: ennek a folyamata is elindult, így
„Ezekben az ügyekben az elmúlt időszakban komoly lobbival éltem a csíkszeredai önkormányzati képviselők irányába is.
– mondta el zárszóként Szekeres Adorján.
„Mit gondol az öreg pisztráng?”
Fodor Sándor emlékére több rendezvényt is tartanak szerdán, június 5-én Csíkszeredában. 15 órától a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának könyvtárában a Fodor Sándor emlékére kiírt kreatív írásverseny díjazását tartják meg, 16 órától pedig leleplezik a Fodor Sándor-emlékplakettet a Székelyföld folyóirat szerkesztőségében. 17 órától a Kájoni János Megyei Könyvtárban bemutatják Sántha Attila Fodor-monográfiáját, amely Fodor úr, a boldog óriás címet viseli. Az eseményeket a Sapientia és a Székelyföld alapítvány szervezi.
Maláriával diagnosztizáltak egy bukaresti férfit – közölte csütörtökön az egészségügyi minisztérium.
Az alpolgármesternek fontos feladatai vannak a kisebb községekben is, nem róluk kellene lemondani, hanem inkább a tanácsosok számát kellene csökkenteni – javasolja a Romániai Községek Országos Szövetsége, a kormány megszorító intézkedéseire reagálva.
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Egyfeszt összművészeti fesztivált idén július 31 és augusztus 3. között tartják Gyergyószentmiklóson. Mutatjuk a fellépőket.
A Saul fia című film főszereplője, Röhrig Géza költőként mutatkozik be július 16-án, szerdán 18 órától a marosvásárhelyi Kandaké kávézóban, a Bernády tér 3. szám alatt.
A romániai európai parlamenti (EP-) képviselők közül nyolcan szavazták meg csütörtökön az Ursula von der Leyen és az Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt, ketten tartózkodtak, 12-en ellene szavaztak, 11-en pedig nem vettek részt.
Átadták a forgalomnak csütörtök délután az észak-erdélyi (A3-as) autópályát az 1-es országúttal Tordatúr közelében összekötő gyorsforgalmi utat.
Befogták az egyik bocsát annak az anyamedvének amelyet a napokban lőttek ki, miután az megölt egy motorost a Transzfogarason – közölte Facebook-oldalán a környezetvédelmi minisztérium.
Kenőpénz elfogadásán érték tetten az ügyészek csütörtökön a bukaresti Floreasca kórház egyik ortopéd szakorvosát – értesült az Agerpres ügyészségi forrásokból.
Július 13. és 27. között ünnepli 15. születésnapját a Csíki Jazz Fesztivál. Idén az emlékezés és a világzene jegyében zajló eseménysorozat világszínvonalú fellépőkkel, tehetségkutatóval, gyerekprogramokkal és közösségi örömzenéléssel várja a közönséget.
szóljon hozzá!