Fodor Sándor, az általa alkotott mesefigurával, Csipikével. Archív
Fotó: Biró István
Több kezdeményezést is indítottak, hogy emléket állítsanak Fodor Sándor írónak Csíkszeredában. Ezek közül több is megvalósul szerdán: emlékplakettet lepleznek le az író tiszteletére a Székelyföld folyóirat szerkesztőségében, valamint Fodor Sándor-nagymonográfiát is bemutatnak. A kezdeményezésekről Szekeres Adorján beszélt a Székelyhonnak.
2019. június 04., 16:102019. június 04., 16:10
„Ferenczes István, Lövétei Lázár László, Molnár Vilmos és jómagam Fodor Sándor születésének 90.-ik évfordulóján részt vettünk egy rendkívüli tanácsülésen, amelyen arról próbáltuk meggyőzni a csíkszeredai önkormányzati képviselőket, hogy állítsanak szobrot Fodor Sándornak Csíkszeredában” – elevenítette fel az egyik kezdeményezésük kezdetét a csíkszeredai, szociológus végzettségű Szekeres Adorján.
„Akkor úgy fogalmaztam, hogy mi itt négyen három csűrben csépelünk:
– mondta el a kezdeményező. Mint kifejtette: a Szék útja 24. szám alatti házra (ahol Fodor Sándor nevelkedett) nem engedték a tulajdonosok, hogy emléktáblát állítsanak az írónak, így azt a Székelyföld folyóirat szerkesztőségében helyezték el. A táblán ez áll: „Ebben a házban élt ifjúkorában Fodor Sándor”. Ez azonban nem a szülőháza, mivel az író a jelenlegi Fodor-ház elődjében látta meg a napvilágot.
Az emléktábla, amely nem kerülhetett fel a házra, ahol Fodor Sándor az ifjúkorát töltötte
Fotó: Gecse Noémi
Mint Szekeres Adorján kifejtette: Lövétei Lázár László szerint
Emléktáblával és szoborállítással adóznának az öt éve elhunyt Fodor Sándor József Attila-díjas író, szerkesztő emlékének, ezért Ferenczes István író, költő, Lövétei Lázár László költő, Molnár Vilmos író és Szekeres Adorján szociológus javaslatot nyújtott be&
Ennek az emléktáblának az állítását Kelemen János, a Gerkon Electro Kft. igazgatója támogatta anyagilag, azonban nem várt akadályokba ütköztek. Mint kiderült, a házat tulajdonló Csibész Alapítvány vezetője, Gergely István (Tiszti) pozitívan állt az emléktábla-állítás ötletéhez, azonban azt mondta, hogy a Fodor-ház ma is élő másik tulajdonosa, Fodor Pál engedélye nélkül nem lehet elhelyezni az emléktáblát. Fodor Pál nem egyezett ebbe bele, így ez nem valósulhatott meg.
„Ekkor jött az ötlet, hogy a Fodor Sándor-emléktábla a Székelyföld folyóirat szerkesztőségében kapjon helyet. Ennek az emléktáblának az avatását az engedélyek kiváltása után június 5-ére tűztük ki”
– mondta el Szekeres.
Továbbra is várja a felajánlásokat a Fodor Sándor-szoborcsoport létrehozására a csíkszeredai Márton Áron Katolikus Férfiak Szövetsége. A helyi önkormányzat elképzelése szerint a közeljövőben utcát is elneveznek a Csipike-meseregény csíksomlyói születésű szerzőjéről.
Hozzátette: Fodor Sándor ugyanakkor megérdemel egy szobrot, aminek készítésével már megbízták Sárpátki Zoltán szobrászművészt, ugyanakkor azt is megérdemli, hogy utcát nevezzenek el róla Csíkszeredában: ennek a folyamata is elindult, így
„Ezekben az ügyekben az elmúlt időszakban komoly lobbival éltem a csíkszeredai önkormányzati képviselők irányába is.
– mondta el zárszóként Szekeres Adorján.
„Mit gondol az öreg pisztráng?”
Fodor Sándor emlékére több rendezvényt is tartanak szerdán, június 5-én Csíkszeredában. 15 órától a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának könyvtárában a Fodor Sándor emlékére kiírt kreatív írásverseny díjazását tartják meg, 16 órától pedig leleplezik a Fodor Sándor-emlékplakettet a Székelyföld folyóirat szerkesztőségében. 17 órától a Kájoni János Megyei Könyvtárban bemutatják Sántha Attila Fodor-monográfiáját, amely Fodor úr, a boldog óriás címet viseli. Az eseményeket a Sapientia és a Székelyföld alapítvány szervezi.
Lezárult az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza. Háromszéken és Maros megyében minden magyar osztály megalakulhat, amelyet beterveztek, de sehol nincs túljelentkezés. Olyan is van, amely létszám alatt indulna el.
Egy személy elhunyt, egy nő és egy kisgyermek pedig megsérült, miután egy jármű az A1-es autópálya leállósávján nekiütközött egy kamionnak.
Hatalmas mennyiségű építési törmelék keletkezik Sepsiszentgyörgyön a volt Bodok hotel bontása, illetve a volt tyúkfarm felszámolása nyomán a hulladéknak egy külön lerakótelepet létesített a város az egykori szeméttelep szomszédságában.
Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely értelmében a köztisztséget betöltő pedagógusok legtöbb öt egymást követő éven át tarthatják fent tanári állásukat. A tervezetről a szenátus szavaz döntő házként.
Friss, zöld hajtásokat legelő medvét vettek videóra a Radnai-havasokban. Noha elsőre meglepőnek tűnhet a nagyvad eme szokása, szakemberek szerint valóban szokásról van szó, ami a tél után rendszeresen előfordul.
Hóréteg fedi az éppen a virágzás elején álló nárciszokat a Radnai-havasok 1600 méteres magasságában található nárciszmezőn, miután a hétvégén lehavazott a régióban – közölte hétfőn a Radnai-havasok Nemzeti Park Igazgatósága.
Vízzel telt fel hétfőn Csíkszereda polgármesteri hivatalának pincéje, az onnan kiszivattyúzott víz a hivatal előtt, az úttestre folyik.
Ezen a héten a megszokottnál sokkal hidegebb lesz országszerte, jövő héten azonban ismét felmelegedik az idő, a nappali hőmérsékleti csúcsértékek 20-23 Celsius-fokig emelkednek majd.
Akár 25 ezer lejes támogatást is elnyerhetnek azok a diákok, akik robotikában vagy programozásban országos vagy nemzetközi szinten jól teljesítenek. Pályázni október elsejéig lehet, a nyerteseket havonta hirdetik ki.
szóljon hozzá!