Fotó: Gligor Róbert László
Backamadaras két hősére emlékeztek vasárnap, akik nem térhettek vissza a második világháború poklából. Az ünnepség hangulatát a korhű katonai ruházat és a felvonulás is emelte.
2012. január 23., 16:252012. január 23., 16:25
2012. január 23., 16:302012. január 23., 16:30
A Don-kanyari offenzíva 69. évfordulója nem maradt nyom nélkül a nyárádmenti Backamadaras számára, ugyanis az idei emlékezések szervezői első alkalommal településhez kötődően is ünnepeltek. Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) Maros megyei szervezete és a Turul Kutatócsoport második világháborús hagyományőrző közössége (Turul Hagyományőrző Csoport) emléktúrát is szervezett, amelyen Marosvásárhelyről gyalog vonultak át Backamadarasra a résztvevők, felidézve azokat a katonai meneteket, amelyek 1943 telén rengeteg magyar honvéd halálát is okozták.
Katonák vonultak az utcára
A menet szombat délután érkezett a nyárádmenti településre, a harminc résztvevőt tábori körülmények között szállásolták el az óvoda épületében, majd vacsora után maratoni „énekóra” következett: négy órán át szünet nélkül zengtek a katonadalok, amelyeknek csak az éjféli takarodó vetett véget. Vasárnap délelőtt 10 órakor felvonulás kezdődött: az 1484-as huszárok (a marossárpataki 15. Mátyás huszárezred tagjai), első világháborús lovasok (a marosvásárhelyi 9. honvédcsapat) és második világháborőús gyalogos katonák (a Turul csoport tagjai) járták végig ének- és trombitaszóval a település főutcáit. Sok helyen nyíltak ki az ablakok, kapuk, kívácsi érdeklődés övezte a menetet, amelynek tagjait a volt polgármester, Csíki József borral, szomszédasszonya süteménnyel is megkínálta a zord, havas időben.
„Ma is küzdelemben állunk”
Az ünnepi istentisztelet keretében Koncz László lelkész Gedeon 300 harcosát hozta példázatul, hangsúlyozva: Isten népe mindig harcban áll, küzdelemben éli meg mindennapjait. „Istennek van gondja a szolgák kiválasztására, akik vele tartanak. Ugyanakkor a földi elöljárók feladata mindig az, hogy összegyűjtsék a népet és kiállják a harcok és Isten próbáit. A rossz elleni állandó harcban megvan a maga helye a Kárpát-medencének és Backamadarasnak is” – mondta a lelkész, hozzátéve, hogy „kell a mi népünknek a megtisztulás”.
Emlékezni kötelesség
Szószéki beszéde után Koncz László ünnepi köszöntőt tartott, amelyben kiemelte: Isten lehetőséget adott arra, hogy emlékezzünk s ezáltal emlékeztessünk másokat is. „Mert emlékezni lehetőség, emlékeztetni pedig kötelesség” – véli a lelkész. És a vasárnapi megemlékezés nemcsak a Don-kanyari áldozatok, hanem nagyon sok, a második világháborúban részt vett katona emléke előtti tisztelgés, akiknek neveit nemcsak a templom falán álló márványtáblákba, hanem sok ember szívébe-lelkébe bevésték.
Felelevenítették a fájdalmas múltat
Dr. Ábrám Zoltán, a megyei EMKE elnöke a magyar történelem egyik legtragikusabb pillanatát, a második világháborús Don-kanyari front eseményeit elevenítette fel. A 200 ezer fős 2. magyar hadsereget 1942 tavaszán vezényelték a keleti frontra, ahol június és december között közel 25 ezer magyar katona vesztette életét a súlyos ütözetekben. 1943 elején a hadsereg visszavonulni készerült, de a –30, –40 C° hideg is rengeteg áldozatot szedett. Mintegy 125 ezer ember veszítette életét 1942-43-ban, 28 ezren fogságba estek, ezek közül csupán 2 ezer tért haza.Ábrám beszámolt arról a munkáról, amelyet tíz éve kezdeményeztek: túlélőket kerestek fel (akkor még hetet találtak, ma csupán egy van életben), megemlékezéseket, kiállításokat szerveztek, és egy emlékmű felállítását is kezdeményezték és kivitelezték. Maros megyéből 577 személy került a Don-kanyari frontra, közülük 2 backamadarasi: Burszán István honvéd 1909-ben született, 1942. szeptember 25-én halt meg, Prekub Sándor munkaszolgálatos 1900-ban született, 1943. január 7-én tűnt el.
Ábrám Zoltán beszélt arról a kezdeményezésről is, amelynek révén Backamadarasra kerültek. Egyrészt az a cél, hogy minél több helyen emlékezznek, másrészt hogy korhű egyenruhákban, felszerelésekkel érkező “katonák” révén felidézzék a múlt hangulatát. Ez sikerült is, mert a falu határában rájuk várakozó emberek szemébe szombaton könny szökött. „Az emlékezés által jutunk el oda, hogy a fájdalom könnyei az öröm könnyeivé váljanak” – mondta az elnök.
Miholcsa József huszárőrnagy a hagyományok, a kultúra, az identitástudat megőrzéséről beszélt, majd azt sorolta fel, mit tanult a világ a magyar huszároktól. Az ünnepségen Benkő Rozália is felszólalt, majd verset olvasott fel a világháborús katonák emlékére.
Koszorúzás a templomban
Azemlkezés végén a templom falán álló márványtábláknál helyezték el a kegyelet koszorúit az EMKE megyei szervezete, a Turul Hagyományőrző Csoport, a helyi önkormányzat és a református egyházközség, míg a Don-kanyari áldozatok leszármazottai nevében Bari Miklósné és Szilágyiné Prekub Erzsébet.
A magyar kultúrára is emlékeztek
Vasárnap nemcsak a háborús hősökre, hanem a magyar kultúra napjára is emlékeztek Backamadarason: 1823. január 22-én fejezte be Kölcsey Ferenc a Himnusz megírását. „Ezek a sorok mindig kell emlékeztessenek arra, hogy az áldás fentről van” – intette az ünneplőket Koncz László, aki azért imádkozott, hogy Isten “neveljen minket összetartásra, őseink emléke előtti őszinte tiszteletadásra és az Ő szent nevének dicsőítésére és tiszteletére”.
A helyi Máthé Mónika a Szózatot, Makkai Mátyás a Himnuszt szavalta el, majd a gyülekezet Harmónia vegyeskórusa énekelt. Az ünnepség végén dr. Ábrám Zoltán EMKE emléklapokat adott át a presbitériumnak, Nőszövetségnek, önkormányzatnak és a kórusnak.
Összefogott a közösség
„Az emlékezők azért is választották Backamadarast, mert viszonylag közeli elérhető pont a megyeközponthoz viszonyítva, továbbá a két helyi áldozat neve szerepel a templomi emléktáblákon, tehát ünneplési, emlékezési hely lehetett. Az is fontos volt, hogy az egykori frontvonal mellett gyalogolhattak végig a hétvégén az emlékezők. Sokat számított az is, ahogyan a közösség és az egyházközség a kezdeményezés mellé állt. Mindenki felsorakozott a vendégek fogadása és ellátása érdekében” – mondta el portálunkak Koncz László. A személyes vonatkozások sem elhanyagolandóak – toldja meg a tiszteletes: az emberekben ott él még az emlék, és ez volt Erdélyben az első emlékezés, amelyet falun rendeztek meg. „Mondanom sem kell, mit jelent az áldozatok leszármazottainak is, hogy őseikről megemlékezhessenek.”
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
Idén a Maros Művészegyüttes lesz a házigazdája az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozójának, amely a régió magyar zene- és táncművészeinek szakmai fórumot és találkozóhelyet, a nézőknek sokszínű táncszínházi műsort kínál napokon át.
szóljon hozzá!