Eminescu-szobor: tényleg kell nekünk még egy belőle?

Eminescu szobra Kovásznán. Bár az ortodox parókiával szemben áll, senki nem került, aki letakarította volna a születésnapjára •  Fotó: Kocsis Károly

Eminescu szobra Kovásznán. Bár az ortodox parókiával szemben áll, senki nem került, aki letakarította volna a születésnapjára

Fotó: Kocsis Károly

„Fegyverbe, román testvérek! Dragoș, bölények vadásza, nem vadászod a magyarokat is?” A költői kérdést Mihai Eminescu tette fel Fegyverbe! című, az 1860-as évek végén írt versében. Január 15-én újabb szobrát leplezik le, ezúttal Sepsiszentgyörgyön.

Kocsis Károly

2025. január 15., 11:092025. január 15., 11:09

2025. január 15., 11:372025. január 15., 11:37

Január 15-én, szerdán, a román kultúra napján leplezik le Mihai Eminescu költő szobrát a sepsiszentgyörgyi ortodox katedrális mellett lévő Nicolae Colan Metropolita Egyházi Dokumentációs Központnál. Az alkotást a jászvásári Gabriela Muscalu bocsátotta a kezdeményező Kovászna–Hargita Európai Tanulmányi Központ rendelkezésére, az esemény keretében többek között Ciprian Hugianu Sósmező – egy román falu a Kárpátokban, a történelem forgatagában című, tavaly Kovászna Megye Tanácsa támogatásával megjelent kötetét is bemutatják.

Nagyjából ennyi szerepel az Agerpres hírében, és ha valaki arra gondolna, hogy most Eminescu-ellenes érvek felsorakoztatása következik, nagyot téved. Pedig az sem lenne teljesen indokolatlan.

A legionarizmus előfutára

Nem lenne indokolatlan, mert Eminescu megrögzött magyar- és zsidóellenessége, sőt idegengyűlölete félreérthetetlenül kicseng egyes műveiből, és fentebb idézett, Fegyverbe! című verse – amelyben kutyafejű tatárnak nevez bennünket, akiknek nyelve kitépendő, és öklét a szánkba tenné, annyira szeret bennünket – csak az ebből táplálkozó jéghegy csúcsa. Magából a jéghegyből meg olyan gyöngyszemek is előbukkannak, mint a Dojna című verse, amelyben mindenkit felakasztatna, aki nem román, és szívüket a kutyáknak vetné.

Ki az idegent szereti,
Szívét a kutya egye ki!
Háza váljék pusztasággá,
Ház-népe menjen világgá!
Stéfán-vajda Őfelsége,
Ne ülj Putna hűvösébe'!

(…)

Vedd kezedbe kürtödet,
Moldvát összegyűjtheted.
Hogyha egyet szól a kürtöd,
Nagy Moldvádat egybegyűjtöd,
Hogyha a kürt kétszer szólal,
Indul az erdős hegyoldal,
Ha kürtöd háromszor szólít,
Minden ellen porba hull itt,
Egy határtól másikig,
A varjak eltemetik
Őket, ha nem, legyenek
Akasztófacímerek!

Mihai Eminescu: Dojna (Bartha György fordítása, részlet)

Egyik eszmefuttatásában „Európa legzüllöttebb népességének” nevezi a magyar népet, „amelynek hiúsága és önteltsége nem egyéb, mint egy hosszú és utálatos szélmalomharc”, és amelynek szégyenkeznie kellene a nyelve miatt, miután „hangjai még a követ is megrémítik”. És ezt még fokozni is tudja: „Nincs a világon egyetlen intelligencia sem, amely rosszabb kifejezése lenne egy népnek, mint a magyar intelligencia… Mi újat fedeztek ők fel a tudományok terén? Mivel járultak hozzá az emberiség előrehaladásához? A civilizációtörténet nevük mellé nullát jegyzett be.”

Sepsiszentgyörgyön ide kerül Eminescu szobra. Egyelőre? Galéria

Sepsiszentgyörgyön ide kerül Eminescu szobra. Egyelőre?

Fotó: Tuchiluș Alex

Ezek után érthető, ha sokan xenofóbnak és a legionárius szellemiség előfutárának tartották, tartják. Constantin Papanace (1904–1985), a Vasgárda ideológusa egyenesen Eminescu, a román legionarizmus nagy előfutára címmel írt könyvet 1951-ben Rómában (1995-ben Bukarestben újra kiadták), de a fiatal korában Codreanu-hívő Ion Negoițescu (1921–1993) irodalomtörténész is

az ő publicisztikájában vélte felfedezni a legionárius ideológia gyökereit.

Ioan Petru Culianu vallástörténész, író, esszéista 1980-ban azon elmélkedett, hogy ha Eminescu később születik, egyfajta Corneliu Zelea Codreanu lett volna belőle.

A Vasgárda diadalában bízó Mircea Eliade viszont „elméleti” antiszemitának nevezte Eminescut, aki „nem ismerte és nem is szerette a keresztény metafizikát”.

A most 94 éves Nora Iuga költőnő már 26 évvel ezelőtt jelezte: „Eminescu nacionalista heve, a szenvedély, amellyel elítél mindent, ami idegen, sajnos még mindig élő valóság. Az összes szélsőséges indulatok, a túlhajtott hazafias demagógia, némely pártok veszett támadásai európai integrációs törekvéseink ellen – mind-mind Eminescu nevében történik.”

Az érem másik oldala

Eminescut azonban nem föltétlenül ezek, hanem versei alapján kell megítélni, noha Wass Albertet sem A funtineli boszorkány című regényéért szokás keresztre feszíteni.

A költészet terén vitathatatlanul maradandót alkotott, másként nem ő lenne a legtöbbször magyarra fordított román költő.

Márpedig 1885 óta, amikor a Cseresznyefa fehér virága (Atât de fragedă) a Kolozsvári Közlönyben – Sándor József átültetésében – megjelent, sokan érezték fontosnak lírája tolmácsolását, többek között Áprily Lajos, Bajor Andor, Berde Mária, Brán Lőrinc, Dsida Jenő, Emőd Tamás, Fekete Tivadar, Finta Gerő, Franyó Zoltán, Gáldi László, Jékely Zoltán, Kibédi Sándor, Kiss Jenő, Lászlóffy Aladár, Lendvai Jenő, Oláh Gábor, Szabédi László, Szabó Lőrinc, Szemlér Ferenc, Székely János, Szilágyi Domokos, Szőcs Géza, hogy csak a legismertebbeket említsük. Olyan verse is van, amelyet tízféle fordításban is olvashatunk! Ha ők remek költőnek tartották, ki vonhatná ezt kétségbe?

Az is az igazsághoz tartozik, hogy a Budapesten (!) megjelenő, Federațiunea című lapban 1870-ben, Varro álnév alatt közölt háromrészes, ellenünk irányuló cikksorozata után magyarellenességéből sokat visszavett, nyilvánosan nem ócsárolt bennünket, sőt a barátait is visszafogottságra intette ilyen tekintetben. És a magyar nyelvet sem utálta már annyira (miközben „a zsidó faj nyelve vulgáris, barbár dialektus”, mint vélekedik a Timpul 1879. július 7-i számának vezércikkében), másként az I. Levél megírásakor nem átallotta volna Vörösmarty Csongor és Tündéjéből inspirálódni, amelynek egyes részleteit, például Az Ég monológját vélhetően Ioan Slavici fordította le számára.

Mert magyarul azért nem akart megtanulni. És milyen a sors iróniája? Amikor – talán szifilisz okozta – elborult elmével, orvosaitól, múzsáitól, pártfogóitól elhagyottan ott nyomorgott Slavici bukaresti házában, csak annak első felesége, egy magyar nő, Szőke Katinka tartott ki mellette…

A sólymoktól a fészkekig

Eminescuval, a költővel tehát az égvilágon semmi bajunk, ám az utóbbi években olybá tűnik, mintha valakik a kelleténél is jobban erőltetnék, és főleg mifelénk, holott

székelyföldi viszonylatban nem lehet azt mondani, hogy elhanyagoltuk volna.

Hargita, Kovászna és Maros megyében egyetlen olyan várost találtam, ahol nincs róla utca elnevezve (mivel az ördög nem alszik, nem árulom el, hogy hol), és több szobra is fellelhető. Legutóbb, 2022 novemberében Kovásznán avatták fel Ioan Cândea nagyszebeni képzőművész alkotását, miután pár évvel korábban az erdélyi magyarok tízezrei legyilkolásáért felelős Avram Iancut mintázták meg a nevét viselő iskola udvarán. Ugyanakkor jelentette be hasonnemű igényét a Kovászna, Hargita és Maros megyei románok civil fóruma (FCRCHM) és – ki más? – az úzvölgyi temető meggyalázásában jeleskedő Calea Neamului Egyesület is, és kért önkormányzati támogatást egy Sepsiszentgyörgyön felállítandó Eminescu-szoborhoz. Ez ugyan most nem nyilvános közterületre kerül, de ami késik, nem múlik.

•  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

Fotó: Tuchiluș Alex

Érdekes módon például sem az erdélyi román népi kultúra feltárásával népének nagy szolgálatot tevő, éppen 180 évvel ezelőtt született Grigore Moldovánnak, sem az erdélyi románok jogaiért oly sokat küzdő Emanoil Gojdunak (Gozsdu Manónak) nem akarnak sehol szobrot emelni, noha ezekből nagy hiány mutatkozik egész Romániában. Moldován emlékének tudtommal sehol sem adóztak ily módon, Gojdunak is csak Nagyváradon és Szászrégenben, pedig ilyen, máig érvényes gondolatokat is papírra tudott vetni: „Az isteni gondviselés… tűzte ki a magyar és román nemzetnek azt a rendeltetést, hogy együtt nekik egy örökké tartó frigyben kell élniük, egymással van dicső jövendőjük, egymással szemközt mindkettőjöknek veszniök kell. Mind a két nemzet egyedül áll a világban rokonság nélkül… mind a kettőjöket aibsorbens elem, a pánszlávizmus veszi körül, egymásra soha nem lehetnek veszélyesek.” Vagy talán pont ezért nem örvend népszerűségnek?

A kifogást tehát nem Eminescuval, a költővel szemben, hanem azokkal szemben támasztjuk, akik időnkét újra felfedezik maguknak, a szájuk íze szerint értelmezik és értelmeztetik.

Kezdve mindjárt a Vasgárda szülőatyjával, a már említett Codreanuval, aki még légiója legfontosabb szervezeti egységei, a „fészkek” nevét is a Fegyverbe! című verséből vezette le („Elvesztek vajh mind a sasok,/ s a Kárpátoknak sólymai”). Egy botosányi díszszónok szájából már hosszú évekkel ezelőtt kicsúszott, „ha Eminescu élne, biztosan a Nagy-Románia Párt tagja volna.” Mai fordításban: ott találnánk az AUR soraiban. És lám, az elnökválasztás első – azóta érvénytelenített – fordulóját az AUR korábbi miniszterelnök-jelöltje, a vasgárdista szellemiséget máig örökítő Călin Georgescu nyerte meg, a mögötte álló pártok meg jó eséllyel törnek kormányra.

Miért éppen itt is most?

Visszatérve a mostani szoboravatóhoz, kiemelendő az említett fórum alapítója, a Kovászna és Hargita Megye Európai Tanulmányok Intézete jelenlegi, a szerdai eseményt szervező Nicolae Colan Metropolita Egyházi Dokumentációs Központ tiszteletbeli igazgatója, az AUR-os Dan Tanasă által egekig ajnározott dr. Ioan Lăcătuşu, aki Kovászna megye fő kulturfelelőseként még a Ceaușescu-érában zászlójára tűzte, később különleges kormányfelügyelőként, állami levéltári vezetőként stb. folytatta és folytatja Székelyföld „magyartalanítását”, illetve annak ideológiai megalapozását. És akit a Román Akadémia nemrég kulturális érdemrenddel tüntetett ki!

Az általa követett doktrína Eminescuval való újbóli tuningolása nem sokkal a rendszerváltás után elkezdődött, a Vatra-kötődésű Comel Brahaș Ne e silă címmel már 1991-ben kiadta nacionalista, antiszemita cikkeinek gyűjteményét, a România Mare hetilap 1995. június 9-én megjelent lapszáma címoldalán hozta az addig az Eminescu-válogatásokból többnyire kimaradó, Fegyverbe! című harci indulót. Az idő tájt

Corneliu Vadim Tudor, a Nagy-Románia Párt elnöke szentté szerette volna avattatni a költőt, a párt szenátora, Gheorghe Funar törvénykezdeményezést nyújtott be arra vonatkozólag, hogy az ország minden településén kötelező legyen neki szobrot állítani. Akárcsak Atatürknek Törökországban.

Végül nem lett belőle törvény, mégis mintha alkalmazni akarnák, de csak Székelyföldön, ahol egyfajta szellemi térhódítás szimbólumaként tolják előre, mert Románia más régióira azért nem jellemző ez a túlfűtött Eminescu-mánia. Ott van például Galac, ahol az őt (és múzsáját) ábrázoló, 1911-ben felavatott első köztéri alkotást már háromszor is elköltöztették, számtalanszor megrongálták, csak a múzsa kezét közel harminc alkalommal lopták el az idők folyamán. Miért csak mifelénk akarják „szentesíteni”?

Miért egy olyan megyében, városban nyomulnak vele, ahol a lakosság több mint 70 százaléka magyar? Mit szándékoznak ezzel érzékeltetni?

A fentiek tükrében nehéz nem érteni a nekünk szánt „üzenetet”. Ha a sepsiszentgyörgyi kezdeményezők esetleg egyebet, mondjuk a helyi magyar–román békés együttélés fontosságát szeretnék hangsúlyozni a szoborral, akkor ez kerülne rá:

Idézet
Mi, románok a magyarok nélkül gyengék vagyunk, és ők is nélkülünk.

Merthogy ezt is Eminescu írta. Ám attól tartok, nem ezt az idézetet fogják rávésetni a talapzatára.

2 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 20., vasárnap

Tizenhat éves fiú tűnt el otthonról

Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.

Tizenhat éves fiú tűnt el otthonról
Tizenhat éves fiú tűnt el otthonról
2025. április 20., vasárnap

Tizenhat éves fiú tűnt el otthonról

2025. április 20., vasárnap

Másfél percben a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelése

Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?

Másfél percben a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelése
2025. április 20., vasárnap

Vízi Elemér: a hit nem magánügy

Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.

Vízi Elemér: a hit nem magánügy
Vízi Elemér: a hit nem magánügy
2025. április 20., vasárnap

Vízi Elemér: a hit nem magánügy

2025. április 20., vasárnap

Nemcsak az ételt, hanem a szeretetet is meg kell osztani egymással

Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.

Nemcsak az ételt, hanem a szeretetet is meg kell osztani egymással
2025. április 20., vasárnap

A Kárpát-medence legnagyobb ételszentelése fotókon

A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.

A Kárpát-medence legnagyobb ételszentelése fotókon
2025. április 20., vasárnap

A húsvéti ételszentelés üzenete: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott is Krisztussal találkozunk

Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.

A húsvéti ételszentelés üzenete: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott is Krisztussal találkozunk
2025. április 20., vasárnap

Ha húsvétvasárnap, akkor szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában

Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.

Ha húsvétvasárnap, akkor szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában
2025. április 19., szombat

Tojáshímek és üzenetük az avar kori karcolásoktól a vétett útig

A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.

Tojáshímek és üzenetük az avar kori karcolásoktól a vétett útig
2025. április 19., szombat

Fel nem robbant világháborús lövedéket találtak Madéfalván

Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.

Fel nem robbant világháborús lövedéket találtak Madéfalván
2025. április 19., szombat

Nagy területen pusztítottak a lángok a Maroshévíz melletti domboldalon

Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.

Nagy területen pusztítottak a lángok a Maroshévíz melletti domboldalon