Ellenőrizze le, mennyire sugárzik a telefonja

Alvás közben. Nem ajánlott úgy aludnunk, hogy a készülék a közelünkben van. Képünk illusztráció •  Fotó: 123RF

Alvás közben. Nem ajánlott úgy aludnunk, hogy a készülék a közelünkben van. Képünk illusztráció

Fotó: 123RF

Továbbra sem tisztázott, hogy mekkora egészségügyi károsodást okozhat a mobiltelefonok által kibocsátott elektromágneses sugárzás. Annyi biztos, hogy van kockázata, éppen ezért nem mindegy, milyen kibocsátási mértékkel rendelkező készüléket használunk, illetve hol tartjuk azt. Egy friss kutatásban összefoglalták, melyek a legmagasabb és legalacsonyabb sugárzású mobiltelefonok, a különbségek pedig igen jelentősek.

Iszlai Katalin

2019. március 02., 21:352019. március 02., 21:35

Miközben a legalacsonyabb sugárzású mobiltelefon SAR-értéke 0,17 watt/kilogramm, a legmagasabbé már 1,75 watt/kilogramm, azaz tízszer nagyobb kockázatnak tehetjük ki magunkat egy rosszul megválasztott készülék esetén. De mi is az a SAR-érték, hogyan tudhatjuk meg saját telefonunk sugárzásának mértékét, és milyen veszélyei lehetnek mindennek az egészségünkre nézve?

Esetlegesen rákkeltő hatású

Számos kutatás foglalkozott már a mobiltelefonok által kibocsátott elektromágneses sugárzás hatásaival, az viszont egyelőre nem tisztázott, milyen mértékű károsodást okozhat az emberi szervezetben. Árulkodó jel lehet azonban, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Nemzetközi Rákkutató Szervezete esetlegesen rákkeltő hatásúnak minősítette a mobiltelefonok sugárzását. Éppen ezért tartja fontosnak több szakmai szervezet a sugárzás mértékének nyomon követését.

A Nem-ionizáló Sugárvédelem Nemzetközi Bizottsága (ICNIRP) egy független tudományos szervezet, amelynek célja irányelvek kidolgozása a sugárzások biológiai hatásainak kutatása és a sugárvédelmi szabályozások területén. Ez a szervezet határozta meg a rádióhullám-kibocsátásra vonatkozó irányelveket, amelyek kimondják, hogy egy használatban lévő mobiltelefon legtöbb mekkora sugárzást bocsáthat ki. Ennek meghatározására a nemzetközileg elfogadott, Specific Absorption Rate (SAR) nevű mutatót használják (fajlagos elnyelési tényező). A SAR mértékegysége a watt/kilogramm, és arra vonatkozik, hogy az emberi szervezet mennyi rádiófrekvenciás energiát nyel el mobiltelefon-használat közben.

Az európai szabályozás szerint a SAR-érték nem haladhatja meg a két wattot kilogrammonként, az e fölötti értéket jegyző készülékek nem is kerülhetnek forgalomba egészségügyi kockázatuk miatt.

Ezt a gyártók kivétel nélkül be is tartják, sőt egyes modellek jóval alacsonyabb sugárzást bocsátanak ki a megengedettnél, akadnak azonban olyanok is szép számban, amelyek nagyon közel vannak a határértékhez. A Német Sugárzásvédelmi Hivatal (BfS) évek óta számon tartja, hogy a különböző készülékek milyen mértékű sugárzást bocsátanak ki, nemrég pedig kiadták az aktualizált listát, új mobiltelefon-modellekkel kiegészítve.

Sugárzás szerinti rangsor

Rangsort is készítettek a tizenhat legnagyobb és legkisebb sugárzást kibocsátó készülékről, és mint kiderült,

az egyes modellek sugárzása között hatalmas különbségek vannak.

Érdekesség, hogy a legkevésbé sugárzó készülékek között több Samsung is található, az első helyen pedig a Galaxy Note8 áll a ZTE Axon Elite-tel holtversenyben, mindkettő SAR-értéke mindössze 0,17 watt/kilogramm. Ezzel szemben a legjobban sugárzó készülékek listáján első helyen szereplő Xiaomi Mi A1 a maga 1,75 W/kg-os SAR-értékével tízszer nagyobb sugárzást bocsát ki.

Ha lehet, ne tartsuk olyan közel a fülünkhöz a készüléket. Képünk illusztráció •  Fotó: 123RF Galéria

Ha lehet, ne tartsuk olyan közel a fülünkhöz a készüléket. Képünk illusztráció

Fotó: 123RF

Noha a magasabb sugárzású telefonok listáján nagyrészt alacsony árkategóriás modellek szerepelnek, itt található két, az Apple által tervezett és gyártott iPhone is, méghozzá az újabbnak számító 7-es és 8-as modell. A mellékelt infografikán láthatók a teljes listák a két kategóriában, de aki olyan telefont használ, amely ezeken nem szerepel, és kíváncsi a sugárzási értékére, megnézheti a BfS weboldalán

Itt 78 gyártó 3383 mobiltelefonjának SAR-értéke található meg két vizsgálati szempont alapján: az első érték azt mutatja meg, mekkora a sugárzás, amikor a fülünkhöz tartott készülékkel hanghívást bonyolítunk le, a második pedig a test közelében lévő készülék sugárzására vonatkozik. A testközeli használatra vonatkozó SAR-tesztelést 0,5–1,5 centiméteres távolságról végezték. Noha ez nem tűnik soknak, bőven elegendő ahhoz, hogy testünk ki legyen téve a sugárzásnak telefonhasználatban közben (üzenet írása, internetezés, játék stb.), sőt,

ha úgy alszunk el, hogy a készülék közvetlenül mellettünk van, egész éjszaka sugárzás éri a testet.

További érdekesség, hogy az Amerikai Egyesült Államokban az európai 2 watt/kg helyett csak 1,6 watt/kg a SAR-érték megengedett felső határa, így a listán szereplő legsugárzóbb modellek az ottani engedélyezett értéket meg is haladják. Arra tehát nincs egyértelmű válasz, hogy mekkora sugárzás számít túl károsnak az egészségre, arra azonban van, hogy mi számít kellően alacsonynak. A szintén német Kék Angyal nevű környezetvédelmi tanúsítványt ugyanis csak olyan készülékek kaphatják meg, amelyek SAR-értéke kisebb mint 0,5 watt kilogrammonként. Az előírások szerint egyébként a telefonok mellé adott leírásban, illetve a gyártók honlapján is kötelező közzétenni, mennyi sugárzást bocsátanak ki.

Hogyan védekezhetünk ellene?

Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője érdeklődésünkre megerősítette, hogy a mobiltelefonok által kibocsátott sugárzás témájában számos kutatás született, a vélemények azonban megoszlanak. Az biztos, hogy a tudományos világ egyelőre nem adott egyértelmű választ arra, milyen fokú károsodást okozhat a készülékek sugárzása. Az viszont globálisan elfogadott tény, hogy azoknak,

akiknek szívritmus-szabályozó vagy egyéb, rádiófrekvenciás sugárzás által befolyásolható készülék van a testükben, semmiképp sem javallott szorosan maguk mellett tartani telefonjukat.

Emellett az sem ajánlott, hogy éjszaka úgy aludjunk, hogy a készülék a közelünkben van. Tar Gyöngyi szerint azonban nem is maga a sugárzás jelenti a legnagyobb kockázatot, hanem az, hogy egyre gyakrabban vannak kitéve neki az emberek, hiszen a mobiltelefonok az élet minden területén jelen vannak.

Állandó közelség. Sok esetben a gyerekek szabad idejét is a telefon uralja. Képünk illusztráció •  Fotó: 123RF Galéria

Állandó közelség. Sok esetben a gyerekek szabad idejét is a telefon uralja. Képünk illusztráció

Fotó: 123RF

„Átalakult az életünk a folyamatos mobil kommunikáció miatt. Minden emberi cselekvést meghatároz, és mindenbe beleszól, jelen van a szakmai, baráti, családi kapcsolatainkban. Már sokszor a lakásban is inkább felhívjuk egymást, mert lusták vagyunk kimenni a konyhába,

Idézet
a gyerekek az iskolában szintén telefonon kommunikálnak, pedig egymás mellett vannak.

Ez társadalmi szempontból is kockázatos, érdemesebb lenne a személyes kapcsolatokat előtérbe helyezni” – hangsúlyozta a szakember.

Soós-Szabó Klára háziorvos szerint abban, hogy egyelőre nem tisztázott a telefonok sugárzásának káros hatása, az is közrejátszik, hogy még nem telt el elég idő ehhez, hiszen a mobiltelefonok csak a kilencvenes években jelentek meg és terjedtek el. Ennek ellenére szerinte is vannak kockázatai a készülékek által kibocsátott sugárzásnak, és számos jelzés utal arra, hogy szövődményeket is okozhat.

„Bizonyított tény, hogy a mobiltelefonok által is kibocsátott elektromágneses sugárzás káros az emberi szervezetre, a statisztikai adatok szerint az agydaganatok számának emelkedése is összefüggésbe hozható ezzel. Éppen ezért alvás közben ne tegyük a fejünk vagy a testünk mellé a készüléket, illetve számítógépek se legyenek a közelben. Gyerekek esetében pedig ajánlott még fokozottabban odafigyelni a telefonhasználatra. Telefonbeszélgetések alkalmával igyekezzünk kevéssel távolabb tartani a készüléket a fülünktől, a beszélgetés időtartamát korlátozzuk csak a feltétlenül szükségesre, vagy ha hosszabb társalgásra számítunk, használjunk vezeték nélküli fülhallgatót, esetleg hangosítsuk ki a készüléket” – emelte ki a háziorvos.

Nem foglalkoznak vele

További problémát okoz, hogy a székelyföldi mobiltelefon-felhasználókat a tapasztalatok szerint egyáltalán nem érdekli a készülékek sugárzásának mértéke, legalábbis ezt a következtetést vonta le munkája során a mobiltelefonokkal foglalkozó Márk Ervin. Mint mondta,

biztos, hogy a vásárlók nem az alapján választanak telefont, hogy milyen a sugárzási értéke.

Sokkal inkább érdekli őket a készülék tárhelye, hogy hány megapixeles a kamerája, vagy éppen milyen gyorsan merül le az akkumulátor. Ha ezeket rendben találják, egy magas sugárzási értékkel rendelkező készüléket szívesebben megvásárolnak, mint egy alacsony sugárzású, de gyengébb paraméterekkel rendelkező telefont. Mi több a felhasználók jelentős része nem is tudja pontosan, milyen sugárzást bocsát ki a telefon, a többiek pedig bár tudnak róla, nem érdekli őket.

3 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 06., vasárnap

Elviselhető Székelyföld az országos kánikulában

Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.

Elviselhető Székelyföld az országos kánikulában
2025. július 06., vasárnap

Lefotózhatjuk a kórházi menüt és elküldhetjük az egészségügyi minisztériumnak, ha panaszunk van

Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.

Lefotózhatjuk a kórházi menüt és elküldhetjük az egészségügyi minisztériumnak, ha panaszunk van
2025. július 06., vasárnap

Közel volt a felszínhez a vasárnap reggeli földrengés

A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Közel volt a felszínhez a vasárnap reggeli földrengés
2025. július 06., vasárnap

Ezrek székely népviseletben: egyenként és együtt is lenyűgözően mutatnak

Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.

Ezrek székely népviseletben: egyenként és együtt is lenyűgözően mutatnak
2025. július 05., szombat

Arcok az Ezer Székely Leány Napjáról – ki volt ott?

Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.

Arcok az Ezer Székely Leány Napjáról – ki volt ott?
2025. július 05., szombat

Négy új papot szentelnek fel, Böjte Csaba csíksomlyói lelkész lesz

Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.

Négy új papot szentelnek fel, Böjte Csaba csíksomlyói lelkész lesz
2025. július 05., szombat

Csónakból helikopterbe: többen megsérültek egy dunai balesetben

Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.

Csónakból helikopterbe: többen megsérültek egy dunai balesetben
2025. július 05., szombat

Az utolsó fotó a meggyilkolt motoros telefonjáról – így tálalja a román sajtó a kiszivárgott felvételt

Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.

Az utolsó fotó a meggyilkolt motoros telefonjáról – így tálalja a román sajtó a kiszivárgott felvételt
2025. július 05., szombat

Külön világ: akiknél 5000 euró az átlagnyugdíj, és már ötvenéves koruk előtt nyugdíjba mehetnek

Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.

Külön világ: akiknél 5000 euró az átlagnyugdíj, és már ötvenéves koruk előtt nyugdíjba mehetnek
2025. július 05., szombat

Tüntetésre gyűltek össze Parajdon

Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.

Tüntetésre gyűltek össze Parajdon
Tüntetésre gyűltek össze Parajdon
2025. július 05., szombat

Tüntetésre gyűltek össze Parajdon