Alvás közben. Nem ajánlott úgy aludnunk, hogy a készülék a közelünkben van. Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
Továbbra sem tisztázott, hogy mekkora egészségügyi károsodást okozhat a mobiltelefonok által kibocsátott elektromágneses sugárzás. Annyi biztos, hogy van kockázata, éppen ezért nem mindegy, milyen kibocsátási mértékkel rendelkező készüléket használunk, illetve hol tartjuk azt. Egy friss kutatásban összefoglalták, melyek a legmagasabb és legalacsonyabb sugárzású mobiltelefonok, a különbségek pedig igen jelentősek.
2019. március 02., 21:352019. március 02., 21:35
Miközben a legalacsonyabb sugárzású mobiltelefon SAR-értéke 0,17 watt/kilogramm, a legmagasabbé már 1,75 watt/kilogramm, azaz tízszer nagyobb kockázatnak tehetjük ki magunkat egy rosszul megválasztott készülék esetén. De mi is az a SAR-érték, hogyan tudhatjuk meg saját telefonunk sugárzásának mértékét, és milyen veszélyei lehetnek mindennek az egészségünkre nézve?
Számos kutatás foglalkozott már a mobiltelefonok által kibocsátott elektromágneses sugárzás hatásaival, az viszont egyelőre nem tisztázott, milyen mértékű károsodást okozhat az emberi szervezetben. Árulkodó jel lehet azonban, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Nemzetközi Rákkutató Szervezete esetlegesen rákkeltő hatásúnak minősítette a mobiltelefonok sugárzását. Éppen ezért tartja fontosnak több szakmai szervezet a sugárzás mértékének nyomon követését.
A Nem-ionizáló Sugárvédelem Nemzetközi Bizottsága (ICNIRP) egy független tudományos szervezet, amelynek célja irányelvek kidolgozása a sugárzások biológiai hatásainak kutatása és a sugárvédelmi szabályozások területén. Ez a szervezet határozta meg a rádióhullám-kibocsátásra vonatkozó irányelveket, amelyek kimondják, hogy egy használatban lévő mobiltelefon legtöbb mekkora sugárzást bocsáthat ki. Ennek meghatározására a nemzetközileg elfogadott, Specific Absorption Rate (SAR) nevű mutatót használják (fajlagos elnyelési tényező). A SAR mértékegysége a watt/kilogramm, és arra vonatkozik, hogy az emberi szervezet mennyi rádiófrekvenciás energiát nyel el mobiltelefon-használat közben.
Ezt a gyártók kivétel nélkül be is tartják, sőt egyes modellek jóval alacsonyabb sugárzást bocsátanak ki a megengedettnél, akadnak azonban olyanok is szép számban, amelyek nagyon közel vannak a határértékhez. A Német Sugárzásvédelmi Hivatal (BfS) évek óta számon tartja, hogy a különböző készülékek milyen mértékű sugárzást bocsátanak ki, nemrég pedig kiadták az aktualizált listát, új mobiltelefon-modellekkel kiegészítve.
Rangsort is készítettek a tizenhat legnagyobb és legkisebb sugárzást kibocsátó készülékről, és mint kiderült,
Érdekesség, hogy a legkevésbé sugárzó készülékek között több Samsung is található, az első helyen pedig a Galaxy Note8 áll a ZTE Axon Elite-tel holtversenyben, mindkettő SAR-értéke mindössze 0,17 watt/kilogramm. Ezzel szemben a legjobban sugárzó készülékek listáján első helyen szereplő Xiaomi Mi A1 a maga 1,75 W/kg-os SAR-értékével tízszer nagyobb sugárzást bocsát ki.
Ha lehet, ne tartsuk olyan közel a fülünkhöz a készüléket. Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
Noha a magasabb sugárzású telefonok listáján nagyrészt alacsony árkategóriás modellek szerepelnek, itt található két, az Apple által tervezett és gyártott iPhone is, méghozzá az újabbnak számító 7-es és 8-as modell. A mellékelt infografikán láthatók a teljes listák a két kategóriában, de aki olyan telefont használ, amely ezeken nem szerepel, és kíváncsi a sugárzási értékére, megnézheti a BfS weboldalán.
Itt 78 gyártó 3383 mobiltelefonjának SAR-értéke található meg két vizsgálati szempont alapján: az első érték azt mutatja meg, mekkora a sugárzás, amikor a fülünkhöz tartott készülékkel hanghívást bonyolítunk le, a második pedig a test közelében lévő készülék sugárzására vonatkozik. A testközeli használatra vonatkozó SAR-tesztelést 0,5–1,5 centiméteres távolságról végezték. Noha ez nem tűnik soknak, bőven elegendő ahhoz, hogy testünk ki legyen téve a sugárzásnak telefonhasználatban közben (üzenet írása, internetezés, játék stb.), sőt,
További érdekesség, hogy az Amerikai Egyesült Államokban az európai 2 watt/kg helyett csak 1,6 watt/kg a SAR-érték megengedett felső határa, így a listán szereplő legsugárzóbb modellek az ottani engedélyezett értéket meg is haladják. Arra tehát nincs egyértelmű válasz, hogy mekkora sugárzás számít túl károsnak az egészségre, arra azonban van, hogy mi számít kellően alacsonynak. A szintén német Kék Angyal nevű környezetvédelmi tanúsítványt ugyanis csak olyan készülékek kaphatják meg, amelyek SAR-értéke kisebb mint 0,5 watt kilogrammonként. Az előírások szerint egyébként a telefonok mellé adott leírásban, illetve a gyártók honlapján is kötelező közzétenni, mennyi sugárzást bocsátanak ki.
Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője érdeklődésünkre megerősítette, hogy a mobiltelefonok által kibocsátott sugárzás témájában számos kutatás született, a vélemények azonban megoszlanak. Az biztos, hogy a tudományos világ egyelőre nem adott egyértelmű választ arra, milyen fokú károsodást okozhat a készülékek sugárzása. Az viszont globálisan elfogadott tény, hogy azoknak,
Emellett az sem ajánlott, hogy éjszaka úgy aludjunk, hogy a készülék a közelünkben van. Tar Gyöngyi szerint azonban nem is maga a sugárzás jelenti a legnagyobb kockázatot, hanem az, hogy egyre gyakrabban vannak kitéve neki az emberek, hiszen a mobiltelefonok az élet minden területén jelen vannak.
Állandó közelség. Sok esetben a gyerekek szabad idejét is a telefon uralja. Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
„Átalakult az életünk a folyamatos mobil kommunikáció miatt. Minden emberi cselekvést meghatároz, és mindenbe beleszól, jelen van a szakmai, baráti, családi kapcsolatainkban. Már sokszor a lakásban is inkább felhívjuk egymást, mert lusták vagyunk kimenni a konyhába,
Ez társadalmi szempontból is kockázatos, érdemesebb lenne a személyes kapcsolatokat előtérbe helyezni” – hangsúlyozta a szakember.
Soós-Szabó Klára háziorvos szerint abban, hogy egyelőre nem tisztázott a telefonok sugárzásának káros hatása, az is közrejátszik, hogy még nem telt el elég idő ehhez, hiszen a mobiltelefonok csak a kilencvenes években jelentek meg és terjedtek el. Ennek ellenére szerinte is vannak kockázatai a készülékek által kibocsátott sugárzásnak, és számos jelzés utal arra, hogy szövődményeket is okozhat.
„Bizonyított tény, hogy a mobiltelefonok által is kibocsátott elektromágneses sugárzás káros az emberi szervezetre, a statisztikai adatok szerint az agydaganatok számának emelkedése is összefüggésbe hozható ezzel. Éppen ezért alvás közben ne tegyük a fejünk vagy a testünk mellé a készüléket, illetve számítógépek se legyenek a közelben. Gyerekek esetében pedig ajánlott még fokozottabban odafigyelni a telefonhasználatra. Telefonbeszélgetések alkalmával igyekezzünk kevéssel távolabb tartani a készüléket a fülünktől, a beszélgetés időtartamát korlátozzuk csak a feltétlenül szükségesre, vagy ha hosszabb társalgásra számítunk, használjunk vezeték nélküli fülhallgatót, esetleg hangosítsuk ki a készüléket” – emelte ki a háziorvos.
További problémát okoz, hogy a székelyföldi mobiltelefon-felhasználókat a tapasztalatok szerint egyáltalán nem érdekli a készülékek sugárzásának mértéke, legalábbis ezt a következtetést vonta le munkája során a mobiltelefonokkal foglalkozó Márk Ervin. Mint mondta,
Sokkal inkább érdekli őket a készülék tárhelye, hogy hány megapixeles a kamerája, vagy éppen milyen gyorsan merül le az akkumulátor. Ha ezeket rendben találják, egy magas sugárzási értékkel rendelkező készüléket szívesebben megvásárolnak, mint egy alacsony sugárzású, de gyengébb paraméterekkel rendelkező telefont. Mi több a felhasználók jelentős része nem is tudja pontosan, milyen sugárzást bocsát ki a telefon, a többiek pedig bár tudnak róla, nem érdekli őket.
Ösztöndíj- és mentorprogramot hirdet középsikolás diákok számára a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány (SZKA).
Köd nehezíti a közúti forgalmat csütörtök reggel az ország több erdélyi megyéjében – figyelmeztetett a rendőrség közlekedési tájékoztató központja.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
Novemberben Marosvásárhelyen, Szatmárnémetiben és Kolozsváron is közönség elé lép a Figura Stúdió Színház, de a gyergyószentmiklósi nézőket sem tévesztik szem elől.
Elkezdte székelyföldi kampányát szerdán az RMDSZ a csíkszeredai Erőss Zsolt Arénában. A kampányrendezvényen a házigazda székelyföldiek mellett jelen voltak a szövetség székelyföldi, Brassó és Szeben megyékből érkező jelöltjei.
Végigzenélte a fesztiválszezont a legújabb gyergyószentmiklósi együttes a NÉKED, a fellépések mellett stúdióban is dolgoztak, most jelent meg az új daluk a Világoskék napfény.
A szászrégeni rendőrség két házkutatást hajtott végre egy büntetőügy keretében, amelynek középpontjában minősített rablási kísérlet áll. Elfogtak egy férfit, akit egy október 21-i bűncselekmény elkövetésével gyanúsítanak.
Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester és Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke elmondták meglátásaikat a parlament elé terjesztett, közigazgatási átszervezésről szóló USR-s törvénytervezet kapcsán.
A tanárok 1500 lej, a tanügyi kisegítő személyzet tagjai pedig 500 lej értékű szakmai utalványban részesülnek — adta hírül az Agerpres.
3 hozzászólás