A kereslet függvényében indítják el a hangszerkészítő képzést, amelyet a fafeldolgozó szakon tanuló diákok választhatnak. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Már a következő tanévtől kezdődően bevezethető a szakiskolai képzésbe a hangszerkészítés Romániában – olvasható a június 9-én megjelent Hivatalos Közlönyben a rendelet, amelyet az oktatási és kutatási minisztérium adott ki. Szászrégen vonós hangszereket gyártó két nagyüzeme és több mesterhegedű-gyártó vállalkozója tárt karokkal fogadná a képzett, fiatal munkaerőt. A város alpolgármestere, Márk Endre szerint ez a városnak is a javára szolgálna.
2020. június 22., 17:062020. június 22., 17:06
A Hivatalos Közlönyben megjelent rendeletnek megfelelően szakmai felkészítést biztosíthatnak a hegedűk elkészítésére és javítására szakiskolai képzés keretében, és a kereslet függvényében indulhatna el az oktatás a 2020–2021-es tanévtől, akár duális képzés formájában.
A rendelet szerint a hangszerkészítő szakiskolás diáknak évi 930 gyakorlati órája lesz, ebből 300 órát annál a cégnél kell ledolgoznia, amellyel az iskola szerződést kötött. A tanterv szerint a fafeldolgozó szakon tanuló diákok választhatják ezt a képzést. Ilyen szak van például Görgényszentimrén az Erdészeti Kollégiumban, a diákok pedig Szászrégenben, a hegedűgyárakban végeznék a gyakorlati képzést.
Az oktatás bevezetése jó hír a térségben működő két gyárnak, illetve a városban működő mesterhegedű-gyártó magánvállalkozóknak is.
Márk Endre, Szászrégen alpolgármestere a Székelyhonnak kifejtette, szakemberhiányban szenved az ország, így Szászrégen is. Ezért jó hír a képzés elindítása mind az önkormányzat, mind a vállalkozók szempontjából, hiszen eddig maguk képezték ki a munkaerőt – tette hozzá a város alpolgármestere.
„Örülnénk, ha szakemberekhez jutnánk, főleg a hangszergyártásban. Tudni kell, hogy
a Gliga vállalat Amerikában is szépen teljesít, a Hora gyár a legnagyobb hangszergyár Európában, és mindig szükségük van szakemberekre, tudom, hogy nagy hiányban szenvednek. Az utóbbi vállalat Európa minden nyugati államába exportál hegedűt, és ez érződik is, mert adó szempontjából is jó forrás ez az önkormányzat számára, illetve a munkanélküliségi arányt is lenyomja, minden munkaerőt fel tud szippantani ez a két üzem, plusz a tratktorgyár, ami a fémipart szolgálja. Ez nagy segítség, mert
Emellett sok magánvállalkozó mesterhegedű-gyártó is van, ők is biztosan tárt karokkal várják a képzett munkaerőt” – fogalmazott Márk Endre. Hozzátette, a kilencvenes években volt hangszerkészítő képzés a faipari szakon, de az utóbbi huszonöt évben nem.
Ha a vakációs időszakra is levonják a tanügyi bérekből a társadalombiztosítási hozzájárulásokat, akkor a vakáció idejére is jár az oktatásban dolgozóknak az ételjegy – erre hivatkozva indított sikeres pereket az állam ellen a tanügyi szakszervezet.
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
szóljon hozzá!