Joseph Seroussi a rendszerváltás után Székelyudvarhelyen kezdte el felépíteni romániai készruhaipari birodalmát
Fotó: Agerpres/Paul Buciuta
Nyolcvanöt éves korában elhunyt Joseph Seroussi szudáni származású üzletember, aki Romániában is tekintélyes birodalmat épített. A készruhaipar királyának is nevezett vállalkozó első romániai gyárát Székelyudvarhelyen vásárolta meg a '90-es évek elején. A Capital.ro gazdasági portál beszámolója szerint a csütörtökön elhunyt Joseph Seroussi több mint 36 millió euróra becsült vagyonát lánya, Nora Seroussi örökli, aki 2005 óta Bukarestben él.
2018. július 02., 10:342018. július 02., 10:34
2018. július 02., 10:432018. július 02., 10:43
A Kanadában felnőtt vállalkozó már a hatvanas években Romániába látogatott, majd a rendszerváltás után, 1990-ben 1,2 millió dollárért vásárolta meg a székelyudvarhelyi készruhagyár részvényeinek 25 százalékát. Az üzletember, illetve romániai vállalata, a J&R Enterprises azóta többségi tulajdont szerzett a főként Seroussi-öltönyöket előállító, számos ismert nemzetközi márkát ellátó székelyudvarhelyi Norada üzemben. A Ziarul Financiar gazdasági lap tájékoztatása szerint Seroussi 2007-ig több mint 85 millió eurót fektetett be az országban, 2008-ban pedig a romániai gyáraiban előállított termékek 85 százalékát exportálták.
A J&R Enterprises Székelyudvarhely mellett Botoșani-ban, Călărași-on és Tulceán működtet üzemeket, ezekben összesen mintegy 8000 alkalmazottat foglalkoztatnak. A gyárak üzleti forgalma tavaly összesen 29 millió euró volt, illetve 11 millió euró profitot termeltek. Közülük
A J&R Enterprises a főrészvényese az udvarhelyi Ikos Conf készruhagyárnak is, amelynek üzleti forgalma tavaly 8,4 millió euró volt, ugyanakkor 300 ezer eurós veszteséget könyvelt el a Capital szerint. A portál azt is közölte, hogy
Joseph Seroussi alapító tagja volt a romániai exportőröket és importőröket tömörítő egyesületnek, valamint a romániai külföldi beruházók egyesületének. Tavaly 149. volt a leggazdagabb romániai üzletemberek között a Capital összesítése szerint.
Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.