A Rozmaring utcai menhelyen éjjel-nappal fogadják azokat, akiknek nincs hová menniük
Fotó: Haáz Vince
Felkutatják és a hajléktalanszállóba viszik az utcán élőket Marosvásárhelyen a helyi rendőrök. Oda kerülnek azok is, akik ideig-óráig a rohammentő-szolgálatnál húzták meg magukat. A hajléktalanokra különösen odafigyelnek ezekben a napokban, amikor a reggeli hőmérséklet mínusz tíz Celsius-fok alá süllyed.
2018. március 01., 16:002018. március 01., 16:00
2018. március 01., 16:022018. március 01., 16:02
Az elmúlt napokban a marosvásárhelyi hajléktalanszállóra tizenegy új személy került be, olyanok, akik eddig még nem jártak ott. Volt, akit a rendőrök, de olyanok is, akiket a mentősök szállítottak be, miután egészségügyi ellátásban részesült.
Ioan Damaschin, a helyi rendőrség vezetője lapunk kérdésére elmondta, hogy a tél folyamán többször vittek be utcán élő embereket a hajléktalanszállóba, és ezen a héten különösen odafigyeltek rájuk. A héten két személyt találtak, akiknek nincs otthona, az utcán próbálták meg átvészelni az éjszakát. Ők a Tudor és a November 7 negyedbeli parkokban, garázsok mellett húzódtak meg.
Az utcáról nemcsak a rendőrök, hanem a mentősök is összeszedik a bajbajutottakat. Miután ellátják őket, általában felveszik a kapcsolatot a lakhelyük szerinti polgármesteri hivatallal, ott kérve, hogy gondoskodjanak róluk – mivel ott általában már nyilvántartottak, s az ottani szociális munkások azt is tudják, hogy van-e olyan hozzátartozójuk, amelyik ideig-óráig befogadja.
A marosvásárhelyi hajléktalanszálló igazgatója, Székely István elmondta, hogy a hét új „lakói” közül volt, aki önként jött be, mert már nem bírta a hideg éjszakákat, volt, akit a mentőszolgálat hozott be, de a marosszentgyörgyi polgármesteri hivatal is irányított oda személyeket. Mint az igazgató kihangsúlyozta,
de mivel a környékbeli településeken nem működik melegedő, sem menhely, így befogadnak mindenkit, aki rászorul.
– részletezte.
A menhely szakemberei mindenkivel külön is foglalkoznak, elkészítik a szociális felmérést, s megpróbálnak munkát keresni számukra, hogy keresetük legyen és szobát bérelhessenek. Székely István igazgató elmondta, hogy aki hozzájuk kerül, nem szívesen beszél magáról.
Van, aki pár nap után „nem bírja” a bezártságot és visszamegy az utcára, majd pár nap múlva visszatér, hogy tiszta ruhát kapjon és melegben tölthesse az éjszakát. Van, aki azért hagyja el a menhelyet, hogy alkoholt fogyaszthasson, hiszen a menhelyre csak az mehet be, akinél nincs ital, s aki nem részeg.
A marosvásárhelyi éjjeli menhely a Rozmaring utcában, a Meggyesfalvi lakótelepen található, ott éjjel-nappal fogadják azokat, akik nincs hová menjenek. A helyi rendőrség telefonszámán – 0265-250760 – jelenteni lehet, ha utcán élő, veszélyben lévő személyt látunk, de tárcsázni lehet a 112-es sürgősségi telefonszámot is.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
szóljon hozzá!