Fotó: Barabás Ákos
Létrejöttének tizedik évfordulóján születésnapi torta helyett az erdélyi egyházmegye történetéből „szolgál fel szeleteket” a Gyulafehérvári Főegyházmegyei Levéltár Székelyudvarhelyi Gyűjtőlevéltára. Rendkívüli érdeklődés mellett nyitották meg kedden este a Haáz Rezső Múzeumban a Katolikus Papírkincseink – Irattípusok a székelyudvarhelyi gyűjtőlevéltárból című kiállítást.
2018. október 03., 18:042018. október 03., 18:04
2018. október 03., 18:052018. október 03., 18:05
Sokan kíváncsiak voltak az ékszerértékű tárlatra, a Haberstumpf-villa több termét betöltötték az érdeklődők. Miklós Zoltán múzeumigazgató örömmel mondta el, hogy idén ez a harmadik egyháztörténeti kiállításuk. Ehhez társul majd a Tamási Áron Gimnázium alapításának 425. évfordulójára november 8-án megnyíló iskolatörténeti kiállítás is. Kiemelte, a levéltári kiállítás szakmai szempontból kapcsolódik a szeptember 30. és október 5. között, intézményük szervezésében zajló Erdélyi Magyar Restaurátorok Továbbképző Konferenciájához.
Nem lehet abbahagyni!
A zsidó vallásban a Papírkincsek megnyitójának napja a Tóra örömünnepe – emlékeztetett Jakubinyi György Miklós érsek, a kiállítás fővédnöke. Mózes öt könyvét annyi részre osztották fel, ahány hetes a zsidó év. Az ötvenhat részt szombatonként felolvassák a zsinagógákban, és a Tóra örömünnepén, ahogy befejezik az utolsó rész felolvasását, azonnal folytatják a következővel, jelezvén: a Szentírás olvasását soha nem szabad abbahagyni.
Hasonlóképpen nem lehet abbahagyni azt a levéltári munkát sem, amely a bibliai alapon keletkezett egyházi iratokat kutatja és teszi közkinccsé. A bölcsek szavai, írnokok, plébánosok sok évszázad alatt született munkája megérdemli, hogy méltón őrizzük, napvilágra hozzuk, de legfőképpen, hogy életre váltsuk a benne foglaltakat. A főegyházmegye nevében köszönetet mondott az érsek Bernád Rita Magdolna főlevéltáros több évtizedes szakszerű és kitartó munkájáért.
Gálfi Árpád polgármester beszédében kiemelte a néhai Kovács Sándor főesperes-plébános és az érsekség érdemeit, hogy tíz évvel ezelőtt fontosnak tartották az elnéptelenedett plébániák iratanyagának intézményes keretek közötti megőrzését, és lehetőséget teremtettek az egyháztörténeti források kutatására. A város nevében is kiemelten köszönte meg, hogy őrzik, és az utókornak megőrzik eme történelmi forrásokat.
Fotó: Veres Nándor
Méltán lehetünk büszkék
Lukács Bencze Ákos, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezető konzulja vallja: a múlt megismerése nélkül nincs jelen, de nincs jövő sem. A Katolikus Papírkincseink-kiállítás közelebb hozza a múltat, amely nemzeti öntudatunk fontos szegmense. Beszédében kiemelte a katolikus egyház nemzetmegtartó évezredes szolgálatát és a 21. században a magyarság életében betöltött szerepét. A kiállítás megerősíti azt érzést, hogy van mire büszkéknek lennünk, és méltán lehetünk büszkék, hiszen olyan egyháztörténelmi szeletekre mutat rá, amiért érdemes az egyszeri látogatáson túl gyermekeinkkel, unokáinkkal is visszatérnünk.
Miklós Zoltán a szakmai bemutató előtt személyes hangon értékelte a kiállítás szívének-lelkének, Bernád Rita főlevéltárosnak a munkáját, akit a nevéhez fűződő felfedezések nyomán a szakma már jól ismer. Minden részletre kiterjedően figyel a levéltári értékekre, és vallja: a létrehozó közösségeket kell szolgálniuk, nem lehetnek elzárva.
Papírkincsek és a hozzájuk kapcsolódó liturgikus tárgyak
Bernád Rita elmondta, a székelyudvarhelyi gyűjtőlevéltár egyike a kilenc főegyházmegyei hasonlónak, és 2008 nyarán jött létre. A főesperesi kerület majdnem mindenik plébániájáról összesíti a különféle rejtekhelyeken megőrzött iratokat. Hét irattípusba sorolva szemlélhetők meg a papírkincsek, és a hozzájuk kapcsolódó liturgikus tárgyak. Anyakönyvek, a plébániai ügyviteli, házassági és gazdasági iratok, a tematikus kötetek, Domus Historiák, a tervtárak és személyi hagyatékok értékei láthatók.
Érdeklődésre tarthat számot az 1702-ből származó pápai oklevél, hasonlóképpen Török Ferenc helynöki kinevezése. Több oldal is megtekinthető a Mária Kongregáció pergamenre írott és gazdagon illusztrált jegyzőkönyvéből. Ritkaságnak számít a főesperesi vizitációs jegyzőkönyv, és egyedi a küküllőkeményfalvi Domus Historiában megtekinthető Márton Áron-i bejegyzés.
A kiállítás létrehozását segítette Mátyás Károly főesperes-plébános; közreműködött Hegedűs Enikő művészettörténész, Szász Hunor történész, a Haáz Rezső Múzeum muzeológusa és az intézmény munkatársai; Roth András Lajos történész, könyvtáros, valamint Berze Imre szobrászművész. A megnyitót hegedűjátékával színesítette Bernád Boldizsár és Simon András gyergyószentmiklósi 6. osztályos tanulók duója.
A kiállítás január végéig tekinthető meg a Haáz Rezső Múzeumban.
Több útszakaszon is forgalomkorlátozásokra kell számítani Maros és Hargita megyében, az ott zajló útjavítási munkálatok miatt, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint.
Szombaton 1200 küldött részvételével rendkívüli tisztújító kongresszust tart a parlament épületében a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz arról biztosította Ilie Bolojan miniszterelnököt, hogy jómaga és pártja „szemrebbenés nélkül” támogatják a második deficitcsökkentő csomag részét képező, pénteken bejelentett reformokat.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
szóljon hozzá!