Figyelmeztetés az egyik csíkszeredai lépcsőháznál, ahol nemrég betörés történt
Fotó: Gábos Albin
Egyre több a betörés Csíkszeredában, a tolvajok pénzt és aranyat visznek el a lakásokból, „mindent, ami a zsebbe belefér”. Idén 19 betörést jelentettek a rendőrségnek a városból, sok esetben a tettesek kulccsal jutottak be a lakásokba, máskor pedig felfeszítették a bejáratokat. Eddig két Maros megyei gyanúsítottat helyeztek előzetes letartóztatásba, azonban a hatóságok tovább nyomoznak.
2019. november 23., 20:502019. november 23., 20:50
„Szeptember elején törtek be az albérletbe, ahol lakunk. A lakás Csíkszereda központjában található, egy kaputelefonnal rendelkező lépcsőház negyedik emeletén. A lakásba fényes nappal hatoltak be úgy, hogy a szomszédok ebből semmit nem láttak vagy hallottak. Az ajtót kulccsal nyitották ki, és vissza is zárták maguk után. Amikor hazaérkeztünk, az első jel, amire felfigyeltünk, hogy az ajtó nem úgy volt bezárva, ahogyan mi hagytuk. Aztán pár perc után észrevettük, hogy különböző dekortárgyaink el vannak mozdítva a helyükről, és akkor figyeltünk fel rá, hogy az egyik tárolódobozunk fedele fel lett feszítve. Nagyon körültekintően dolgoztak, benéztek a matrac alá, szétnéztek a ruháink alatt, átnézték a tárolódobozainkat és egy ékszeres dobozt, amiben viszont csak bizsuk voltak. A lakásból csak készpénzt vittek el. Mivel eléggé változó, hogy mikor megyünk el otthonról, és az is, hogy mikor érkezünk haza, ezért szinte biztos, hogy megfigyeltek” – számolt be a Székelyhonnak az egyik károsult.
Mint mesélte,
„Az lenne a legjobb, ha a lépcsőházakban jó minőségű képet rögzítő kamerát szerelnének fel a bejárathoz és minden emeletre. Fontos, hogy ehhez csak egy meghatalmazott személynek legyen hozzáférése, hogy az emberek jogai ne sérüljenek, de a rendőrség kérésére vissza lehessen nézni a felvételeket. Ha látszana a felvételen, hogy mikor és ki megy be a lépcsőházba, illetve melyik emeleteken mozog, sokkal könnyebb lenne a tettesek elfogása. Lakóként a legfontosabb, hogy ne tartsunk készpénzt otthon, és lehetőleg értékes ékszereket sem. Ezeket szinte észrevétlenül el lehet vinni bármelyik lakásból. Ha mégis nagyobb mennyiségű készpénzt tartunk otthon, akkor legalább fotózzuk le, hogy ha mégis ellopja valaki, akkor a sorozatszám alapján visszakövethető legyen” – tanácsolta a csíkszeredai lakó.
Hasonló betörések történtek a város más pontjain is, a Facebook közösségi oldal Civil Csíkszereda csoportjában többen is jelezték, hogy náluk vagy közelükben is történt hasonló eset. „Felhívom a figyelmeteket, hogy betörők garázdálkodnak városunkban! Amennyiben tudunk, vigyázzunk javainkra, esetleg figyeljünk fel jobban az idegenekre. Nemrég a tömbházunkba törtek be, aranyat és pénzt vittek el. Nem kellett nekik sem tévé, sem számítógép” – írták az egyik bejegyzésben. Más arról számolt be, hogy néhány hete egyik ismerősükhöz is betörtek úgy, hogy az elkövetőknek kulcsuk volt a lakáshoz.
– tette hozzá. Volt, aki arról írt, hogy tőlük ugyan nem tudtak semmi értékeset elvinni, de az ajtót felfeszítették, viszont semmi ujjlenyomatot nem hagytak sehol, kesztyűs kézzel „dolgoztak”. „Felforgattak mindent, amit lehetett, meg is találtak mindent, ami a zsebbe belefér” – osztotta meg egy másik károsult.
A Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője, Gheorghe Filip érdeklődésünkre elmondta,
Minden esetben folyik a nyomozás, hogy azonosítsák a tetteseket és visszaszerezzék az eltulajdonított értékeket. A tolvajok által használt módszereket figyelembe véve azonban a szóvivő nem erősítette meg azt a feltételezést, hogy minden esetben ugyanazok lennének az elkövetők. Ugyanis előfordult, hogy a tettesek megfelelő kulcsot használtak a lakásokba jutáshoz, más esetekben pedig felfeszítették a bejáratokat a behatoláshoz.
– tájékoztatott Gheorghe Filip.
Két férfit vett őrizetbe, majd helyezett előzetes letartóztatásba a rendőrség október végén. Azzal gyanúsítják őket, hogy Maros, Hargita, Beszterce, Bákó, Máramaros és Szeben megyei lakásokba törtek be, különböző javakat tulajdonítva el.
A betörésekről elmondta, az esetek többségében azokat 8–16 óra között követték el, abban az időszakban, amikor a károsultak nem tartózkodtak otthon, és különböző összegeket, illetve ékszekereket, könnyen szállítható és értékesíthető javakat loptak el. A nyomozás részleteiről nem árulhatott el többet. A szóvivő hozzátette,
Ugyanakkor szintén megelőzési szándékkal többször is felhívták a lakosság figyelmét, hogy zárják be az ablakokat, ajtókat akkor is, ha csak rövid időre hagyják el otthonukat.
Búzás Attila, egy csíkszeredai kulcsmásoló cég vezetője érdeklődésünkre elmondta, a tolvajok feltehetően nem kulcsot másoltatnak a lakásokba való bejutáshoz, hanem speciális szerkezetet használnak, a gyengébb minőségű ajtózárak ugyanis egy megfelelő eszközzel könnyen kinyithatók, bár szerinte a bonyolultabb zárszerkezetekre is előbb-utóbb megtalálják a megoldást, hogy kinyithassák. Úgy véli, a betörések ellen az volna a legjobb, ha a lakószövetségek kamerákat szereltetnének fel a tömbházak bejáratához, illetve ha a városvezetés a település minden körforgalmához állíttatna térfigyelőket. Ugyanakkor néhány száz lejért a lakók is szereltethetnének a lakásukba riasztót, amely szintén hatékony lehet a tolvajok ellen.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
1 hozzászólás