Fotó: Kristó Róbert
Télvíz idején az építkezések is szünetelnek, ezért, ha tavasszal építkezésbe akarunk kezdeni, a legjobb megoldás, ha ezekben a hónapokban igyekszünk megszerezni az engedélyt – javasolja Veres Csaba, a csíkszeredai polgármesteri hivatal városellenőrzési osztályának vezetője.
2010. január 13., 18:262010. január 13., 18:26
Fotó: Kristó Róbert
Az osztályvezető szerint a város területén az illegális építkezések csökkenő tendenciát mutatnak, ami sikerként könyvelhető el. Ez annak köszönhető, hogy a városvezetés következetesen és határozottan betartatja a törvényes előírásokat, így az évek során a lakosság körében tudatosult, hogy az engedélyek hiányában büntetésre számíthatnak. Az építkezési engedély igénylése esetén először az urbanisztikai bizonylatot – melynek kiállítása legtöbb harminc napot vesz igénybe – kapja meg a kérvényező. Miután beszereztünk minden szükséges dokumentumot – amit az urbanisztikai bizonylatban kértek – és leadtuk azokat a hivatalban, harminc napon belül – feltéve, ha nincs semmilyen probléma – megkapjuk az építkezési engedélyt. Az urbanisztikai bizonylat alapján nem lehet építkezésbe kezdeni, az csak az első lépés az építkezési engedély megszerzéséhez – figyelmeztetett Veres.
A lakosság egy része nincs tisztában azzal, hogy nem csak házépítések esetében szükséges engedélyt kérni, többek között kerítések építéséhez, reklámtábla kihelyezéséhez, kisebb garázs és melléképület felhúzásához, esetleg filagória felállításához is engedélyért kell folyamodni – mondta a városellenőrzési osztály vezetője.
Vannak olyan esetek is, amikor a polgár egyszerűen nem kér engedélyt, mert abban reménykedik, hogy kibújhat a törvényes szabályozás alól, viszont hosszú távon rosszul jár, mert építkezési engedély nélkül nem telekkönyvezheti tulajdonát, áramot sem vezettethet be az épületbe, és így hivatalosan el sem adhatja azt, viszont az engedély nélküli építmény után is adót kell fizetnie.
A kontrollt a városellenőrzési osztály végzi, szorosan együttműködve az urbanisztikai, város- és területrendezési osztály munkatársaival. Ha a hivatal alkalmazottai szemléjük során valamit újnak találnak, lefényképezik, feljegyzik a címet, és annak alapján leellenőrzik, hogy megvannak-e a szükséges dokumentumok. Tehát nem feljelentés alapján járnak el, mint azt sokan hiszik – magyarázta Veres Csaba. Ha nincs engedély, írásban felszólítják a tulajdonost, hogy térjen be a hivatalba a helyzet tisztázása végett. Ha olyan jellegű az építkezés, hogy helyrehozható az eredeti állapot (pl. levesznek egy kihelyezett reklámtáblát), abban az esetben nem állítanak ki jegyzőkönyvet.
A büntető jegyzőkönyvben a helyzetnek megfelelően felszólítják a szabálysértőt, hogy a munkálatokat azonnal állítsa le, indítsa el a törvényesítési eljárást vagy bontsa le az építményt. Minderre maximum két hónapos határidőt adnak, de függ az építkezés méretétől is. Ebben a periódusban az illető meg kell szerezze a szükséges dokumentációt, és ki kell fizesse a büntetést. Megtörténhet, hogy az építkezés nem kap engedélyt, ebben az esetben az építményt le kell bontani. Ha az engedély nélküli építményt a tulajdonos nem akarja lebontani, a hivatal a bírósághoz fordul. Ha a felszólítás ellenére valaki mégis folytatja az építkezést, az már bűncselekménynek számít, és abban az esetben az ügyészségre kerül az ügy. A büntetéseket az építmények nagysága és azok minősítése alapján róják ki, amely ezer lejtől 100 ezer lejig terjedhet. Ha valaki nem tartja be az építkezési engedélyben előírtakat, akkor szintén büntetésre számíthat.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
szóljon hozzá!