Fotó: Haáz Vince
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter hétfőn bejelentette az egészségügyi rendszert érintő tervezett intézkedéseket – számol be róla az Agerpres hírügynökség.
2025. július 22., 08:522025. július 22., 08:52
A miniszterelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatón a miniszter leszögezte: fiktív kórházi beutalás esetén az azt elrendelő orvosnak felbontják a munkaszerződését, az osztályvezető orvost pedig leváltják a tisztségből.
Rogobete arról is beszámolt, hogy új kritériumrendszert vezetnek be a kórházigazgatók munkájának értékelésére is, mivel a jelenlegi, 2007-ben kidolgozott rendszer már elavult. Ugyanakkor ezután az osztályvezető orvosok teljesítményét is értékelni fogják, mivel felelősséget kell vállalniuk csapatuk teljesítményéért - hangsúlyozta.
Fotó: Haáz Vince
A miniszter azt is bejelentette, hogy kísérleti projektet indítanak a számos egészségügyi intézményben és szakterületen tapasztalható munkaerőhiány csökkentése érdekében. Azok a szakorvosok, akiknek az elmúlt 24 hónapban nem volt állásuk állami kórházban, feliratkozhatnak erre a mobilitási projektre, és az egészségügyi tárca 6 és 12 hónap közötti időszakra állást kínál nekik egy olyan egészségügyi intézményben, ahol munkaerőhiány van – magyarázta Rogobete, aki szerint ezzel megpróbálják megelőzni az orvosok külföldre való távozását is.
Fotó: Veres Nándor
A magánkórházaknak kell állniuk a költségeket, ha állami kórházba küldenek át pácienseket, akiknek a kezelését a szövődmények miatt már nem tudják biztosítani – jelentette ki az egészségügyi miniszter.
Magyarázata szerint
vagy szövődmények lépnek fel, az intézmény átküldi egy állami kórházba. Az állami kórház jelentős összegeket költ a páciens kezelésére, ezeket azonban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár nem téríti meg maradéktalanul.
A miniszter szerint az intézkedés „nem lesz népszerű”, de „feltétlenül szükséges” a jelenség megfékezésére.
Fotó: Péter Ferenc Facebook-oldala
Rogobete leszögezte: a magánkórháznak abban az esetben is fizetnie kell, ha nem onnan irányították át a pácienst, de a beteg a magán egészségügyi intézményből való kiengedését követő 48 órában egy állami kórházban azonos típusú ellátásra szorul.
A miniszter rámutatott, az adatokat vizsgálva kiderült, hogy az állami és a magán egészségügyi intézmények sok esetben olyan betegeknek nyújtott szolgáltatásokat is elszámolnak, akik nem is jártak az adott kórházban. Az ilyen eseteket próbálják meg kiszűrni a szankcióval. Ha az ellenőrzések során fiktív szolgáltatásokra derül fény, az adott hónapra vonatkozó szerződésben szereplő összeg 10 százalékát visszatartja az egészségbiztosító – magyarázta a tárcavezető.
A tárcavezető rámutatott, a minisztérium az országos egészségbiztosítási pénztáron (CNAS) keresztül számos olyan szolgáltatást támogat, amelyek magán egészségügyi intézményeknél is igénybe vehetők. Az egyik tervezett intézkedés értelmében fokozatosan megszüntetnék az ilyen esetekben a beteg által fizetett egyéni hozzájárulást.
Fotó: Péter Ferenc Facebook-oldala
Az intézkedés az állami és a magánszféra közötti partnerség erősítése mellett a magán egészségbiztosítások támogatását is célozza. „Erről már 20 éve beszélünk, de semmi konkrét nem történt még” – fogalmazott. Hozzátette, a monopólium egyetlen rendszernek sem tesz jót, ezért fejleszteni kell a magán egészségbiztosítások rendszerét is, amely kiegészítheti a CNAS szolgáltatásait.
Egy másik intézkedés a betegeknek a járóbeteg-szakellátás felé történő átirányítását célozza. Rogobete szerint sok esetben néhány alapvető vizsgálat elvégzéséhez is két-három napra kórházba utalják a pácienseket, ami nagyon költséges az állam számára.
– vélekedett a miniszter.
Fotó: Freepik.com
A tárcavezető beszélt arról is, hogy bizonyos kórházak folyamatosan 20-30 százalékos kihasználtsággal működnek, ezekben „több az osztályvezető orvos, mint a beteg”. Hozzátette, nem fognak bezárni kórházakat, sem meneszteni alkalmazottakat, de fel kell számolni azt a gyakorlatot, hogy sok egészségügyi intézményből indokolatlanul az egyetemi vagy megyei kórházakhoz irányítják át a betegeket, főleg éjszaka vagy hétvégén.
Két szakaszban növeli a kormány a járóbeteg-szakellátásban nyújtott szolgáltatásokért járó pont értékét – jelentette be az egészségügyi miniszter.
Alexandru Rogobete szerint a járóbeteg-szakellátás fejlesztése érdekében a szolgáltatásonkénti pontérték a jelenlegi 5 lejről augusztus 1-től 6,5 lejre nő, január 1-től pedig 8 lejre emelkedik.
– jegyezte meg.
A tárcavezető elmondta, hogy meghosszabbítják 20 óráig a járóbeteg-szakrendelők nyitvatartási idejét, hogy azok is tudják igénybe venni ezeket a szolgáltatásokat, akik 17-18 óráig dolgoznak.
Fotó: Borbély Fanni
Az elmúlt négy hétben több olyan állami kórházban is járt az egészségügyi miniszter, amelyek szerinte jobban néznek ki a magánkórházak nagy részénél, és a felszereléseik jelentős részét az elmúlt két-három évben vásárolták. „Ez azt bizonyítja, hogy meg lehet csinálni (...) Nyilvánosan felszólítom azokat a kórházigazgatókat, akik folyamatosan azt ismételgetik, hogy nem lehet, adják át a helyüket azoknak, akik képesek rá és tudják, hogyan kell csinálni” – fogalmazott.
Fotó: Székelyudvarhelyi Városi Kórház
Hozzátette, „szégyelli” a betegek előtt, hogy miközben évi 77 milliárd lejes költségvetése van az egészségbiztosítási pénztárnak,
Rogobete rámutatott, dolgoznak a rendszerben olyan „rendkívüli emberek”, akik éjszaka is hajlandók bemenni a munkahelyükre egy-egy súlyos esethez, gyakran túlóráznak, vagy több ügyeletet vállalnak, de olyan orvosok is vannak, akik nem dolgozzák le a teljes munkaidejüket, mert magánkórházaknál is fogadnak betegeket vagy műtenek. Az ilyen helyzeteket hivatott megszüntetni az az intézkedés, amellyel lehetővé teszik a kórházigazgató számára, hogy bontsák fel a munkarendet megsértő orvos munkaszerződését.
Fotó: Gábos Albin
A miniszter hangsúlyozta, hogy az egészségügyi rendszer hatékonyabbá tétele nem jelenti azt, hogy megvonják a kórházaktól a szükséges forrásokat.
– fogalmazott.
Nagyon megszenvedi a turisztikai ágazat a vakációs utalványok értékcsökkentését és az önrészfizetési kötelezettséget. Ezt csak tetézi az áfaemelés – a két intézkedés együttes hatása miatt csődközelbe kerülhetnek egyes turisztikai vállalkozások.
Hét embert evakuáltak a Máramaros megyei Rónaszék településen, miután beomlott egy korábbi sóbánya. Az érintett területet négyezer négyzetméteren lezárták – tájékoztatott hétfőn este a Máramaros megyei prefektúra sajtószolgálata.
Bírálta hétfőn Ilie Bolojan miniszterelnök bizonyos kórházak szerinte eredménytelen menedzsmentjét, az aránytalan bérköltségeket és a digitalizáció késését.
Közzétették hétfőn a pedagógusi véglegesítő vizsga írásbeli próbájának végleges eredményeit.
A hétvégén országszerte csökkenni fog a hőmérséklet, és szombattól kiterjedt területeken várhatók zivatarok – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) következő két hétre szóló előrejelzéséből.
Szerdán figyelmeztető sztrájkot tartanak, jövő héten pedig általános sztrájkba lépnek a polgármesteri hivatalok alkalmazottai és a szociális ellátásban dolgozók.
Az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint az idei első negyedévben az Európai Unióban és az euróövezetben egyaránt csökkent a GDP-arányos költségvetési hiány az előző három hónaphoz képest.
Áramszünetre kell számítani kedden több gyergyószentmiklósi háztartásban munkálatok idején – tájékoztat a gyergyószentmiklósi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Tűz pusztított péntek este Gyergyószentmiklóson: két melléképület égett le, a tűzoltóknak sikerült kimenekíteni 15 állatot.
Marosvásárhely főterének átalakítása jövő évben kezdődhet el és a beruházás nyomán nem költöztetik el a szobrokat, sem a virágórát. A Bodor Péter-kútja nem szerepel a tervben, de helyet hagynak neki – hangzott el a hétfői tanácsülésen.
1 hozzászólás