Sapientiás diákok a vágtéren a Romániai Erdőgazdálkodók Szövetsége (ASFOR) szervezésében megtartott terepszemlén
Fotó: Sapientia EMTE Sepsiszentgyörgyi Kar
Tudományos igényességű, számításokkal megalapozott, gyakorlatias és alkalmazható megoldásokat dolgoznak ki a megújuló energiák hasznosítására a Sapientia EMTE Sepsiszentgyörgyi Karának végzős diákjai. De megvan-e a nyitottság ezek működtetésére?
2025. február 08., 20:582025. február 08., 20:58
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Sepsiszentgyörgyi Kara erdészeti és agrármérnök szakának végzős diákjait arra buzdítják oktatóik, hogy a változó idők követelményeihez igazodó megoldásokat keressenek. Dr. Sebestyén Tihamér egyetemi adjunktus arról számolt be a Székelyhonnak, hogy a megújuló energiák témakörében végeztek kutatásokat a diákokkal, illetve utóbbiak maguk is elmélyültek és tapasztalatokat szereztek az államvizsga-dolgozatukhoz végzett dokumentálódás és helyszíni terepszemlék során.
Az agrármérnöki szak egyik diákja, Babos Ede egészen konkrétan a Toro Impex felső-háromszéki, lemhényi sertéstenyésztő farmjára alkalmazta a számításait: e szerint ha az évente három tenyészetet, azaz mintegy tízezer disznót nevelő farm trágyájából biogázt fejlesztenének, nemcsak energetikai szempontból önellátóvá lehetne tenni a farmot, hanem
Ehhez szükséges lenne egy 1,2 millió eurós befektetés a kezdeti beruházási és operatív költségek fedezésére, ami nem kis összeg, de ide „kell némi politikusi gondolkodás” – fogalmazott Sebestyén Tihamér.
Fotó: Sapientia EMTE Sepsiszentgyörgyi Kar
Ebben az esetben ez azt jelentené, hogy meg kellene pályázni a finanszírozást – ami mellé oda kellene tenni egy 20 százalékos önrészt is –, de beazonosították az erre a célra már létező kiírásokat is. A beruházás 6 és fél év év alatt térülne meg, ami egy jó közepes visszatérülési időnek számít.
– mondta az egyetemi oktató. „Próbáljuk felkészíteni a hallgatókat a tudományos diákkörökön való aktív részvételre is” – tette hozzá.
Babos Ede, Tulit Zsombor, Boldizsár Attila, az AgroVirtus verseny díjazottjai
Fotó: Sapientia EMTE Sepsiszentgyörgyi Kar
Az említett téma bemutatásával az agrármérnöki szak három diákja – Babos Ede, Tulit Zsombor akkor még harmadéves hallgatók és Boldizsár Attila mesterképzős – 2023-ban a magyarországi AgroVirtus versenyen második helyezést ért el.
A leendő erdőmérnökök az agrármérnökökhöz hasonló módon arra koncentráltak, hogy hogyan hasznosítható az eddiginél hatékonyabban az erdészeti vágási hulladék, illetve az elsődleges feldolgozás után megmaradó hulladék a települések közintézményeinek fűtésére.
Az AgroVirtus zsűrije is értékelte a székelyföldi diákok igényesen kidolgozott témáját
Fotó: Sapientia EMTE Sepsiszentgyörgyi Kar
E téren már évek óta jól működő megoldások vannak, többek között Maroshévizen, Csíkszentgyörgyön, a Homoródszentmártonhoz tartozó Lókodon, a háromszéki Esztelneken, Gelencén, ahol automatizált, faaprítékra szakosodott okoskazán rendszerrel biztosítják a fűtést.
Az ilyen jellegű kezdeményezések lelkes segítője a 2011-ben alapított Green Energy Klaszter, amelynek szakmai tapasztalatát az egyetemi hallgatók is hasznosítják kutatási projektjeikben – tudhattuk meg. Az egyetemistáknak remélhetőleg sikerül közreműködniük az érintettek – polgármesterek, közbirtokossági és intézményvezetők – mentalitásának megváltoztatásában, akik néha információ, néha pedig nyitottság híján vannak.
Igaz, a változás esetenként a diákokra is ráférne, hiszen csak mintegy 20 százalékuk az, aki ambiciózusabb, többre vágyik az átlagnál és hajlandó pluszmunkát fektetni abba, hogy kiváló legyen. Velük a tanárok igen szép eredményeket tudnak elérni, a hallgatók 80 százaléka azonban megelégszik azzal, hogy átmegy a vizsgán.
Hét megye 35 településén okozott károkat a viharos időjárás a keddi nap folyamán – derül ki a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) összesítéséből.
Felhőszakadás, erős szél, jégeső várható Maros megyében kedden délután. A meteorológiai szolgálat narancs színű (másodfokú) riasztása kedden 22 óráig marad érvényben.
Közel tízezer pedagógus mérette meg magát július 8-án a véglegesítő vizsga írásbeli részén. A siker itt kulcsfontosságú: e nélkül nem lehet hosszú távon a tanári pályán maradni. Székelyföldön a legtöbben óvónői és tanítói vizsgára iratkoztak.
Három új alkotmánybíró kezdi el kilenc évre szóló megbízatását ezen a héten – írja az Agerpres hírügynökség.
Alkotmánybírói kinevezést kapott kedden Dacian Cosmin Dragoș egyetemi tanár. Az erről szóló rendeletet Nicușor Dan államfő írta alá.
Korábban is felmerült a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Gânj Emil neve rendőrségi nyomozás kapcsán: a 23 éves áldozat családja szerint a gyanúsított a fiatal nő egykori élettársa, aki idén februárban elrabolta a lányt és felgyújtotta a házat.
Daniel David oktatási miniszter kedden egy videóüzenetben felhívta a figyelmet arra, hogy a deficitcsökkentő intézkedéscsomag előírja az óraadó tanárok óradíjának csökkentését is.
Feltehetően szándékos gyújtogatás okozta a kedd reggeli mezőméhesi tűzesetet, amelyben egy személy életét vesztette. A rendőrség nagy erőkkel nyomoz – derül ki a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményéből.
Gyalogost ütött el egy autós Székelyudvarhelyen kedden dél körül, az illetőt kórházba szállították.
szóljon hozzá!