Kevés állást szabadítottak fel, és ezek nem fogják megszüntetni a személyzethiányt az egészségügyi, illetve szociális ellátórendszerben – vélik a szakemberek. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Enyhülhet a személyzethiány az egészségügyi, illetve szociális ellátórendszerben, ugyanis a kormány engedélyt ad az alkalmazásokra a két ágazatban. A gond viszont az – az általunk megkérdezett szakemberek szerint –, hogy nem szabadítanak fel annyi betölthető állást, amennyi fedezné a hiányt, továbbá az is, hogy egy, a kabinet által múlt év végén elfogadott törvénnyel eltörölték a megüresedett állások egy részét.
2024. január 13., 21:312024. január 13., 21:31
Összesen 7603 megüresedett állás betöltését hagyta jóvá csütörtöki ülésén a kormány. A két memorandum az egészségügyi, illetve szociális ellátórendszerben meghirdethető állásokat összegzi:
az egészségügyi minisztérium alárendeltségében működő egészségügyi intézmények összesen 3048 szakembert alkalmazhatnak,
az önkormányzatok alárendeltségébe tartozó egészségügyi, szociális intézmények pedig összesen 4555 állást hirdethetnek meg.
Utóbbiak közül 1510 orvosi, 1847 kisegítő egészségügyi személyzeti állás (asszisztens, ápoló stb.), 345 szakszemélyzeti állás (laboráns, pszichológus, gyógyszerész stb.), 853 pedig kisegítő személyzeti munkakör (szociális munkás, jogász, mérnök, közgazdász stb.).
„Közel 8000 állást szabadítunk fel az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben. Így minden fontos kórházban, ahol hiány van orvosokból, asszisztensekből és ápolókból, gyorsan elvégezhetik az alkalmazásokat” – mondta a kormányülésen Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter ugyanakkor felszólította az egészségügyi egységeket, hogy
ugyanis azokra nem kell hat hónapot várni, a szabályozásnak a Hivatalos Közlönyben való megjelenéstől számított harminc napon belül meg lehet kezdeni az eljárást. Azt is bejelentette, hogy a kórházakban január 1-jétől megüresedő állásokat azonnal, memorandum jóváhagyása nélkül is meg lehet hirdetni.
A gond az, hogy kevés állást szabadítottak fel, és ezek nem fogják megszüntetni a személyzethiányt az egészségügyi, illetve szociális ellátórendszerben – mondta megkeresésünkre Nyulas Emma, a két ágazatban dolgozók érdekvédelmi tömörülése, a Sanitas szakszervezet Hargita megyei vezetője.
A mintegy 7600 állás közül több mint 3000-et eleve az egészségügyi minisztérium alárendeltségébe tartozó intézmények kaptak meg (ilyen kórház nincs Hargita megyében),
a fennmaradó 4500 állás jó részét pedig a fővárosi kórházak
– sorolta. Emlékeztetett ugyanakkor, hogy tavaly nagyjából tízezerre becsülték a személyzethiányt az egészségügyben, majd négyezer állást felszabadítottak, de csak az egészségügyi minisztérium alárendeltségében működő kórházakban, és a csütörtökön elfogadott memorandumokba foglalt állásoknak is közel a felét a szaktárcához tartozó egészségügyi intézmények kapják meg, a többi pedig országszerte szétoszlik a kórházak között, de nem arányosan. Példaként elmondta,
További probléma ugyanakkor, hogy a múlt év végén a kormány eltörölte a megüresedett állások egy részét (a két említett ágazatban a nem egészségügyi, megüresedett állásokra vonatkozott a törvény), emiatt azok már nem léteznek, így betölteni sem lehet őket. A szociális ellátórendszerben több ilyen állás is volt, mondta Nyulas Emma, azt is nehezményezve, hogy ebben az ágazatban országos viszonylatban csak mintegy 830 állás betöltését hagyta jóvá a kormány.
Általános sztrájkig fokozódó tiltakozássorozat kirobbantására készül a Sanitas szakszervezet az egészségügyi, illetve szociális ellátórendszerben az alacsony bérek miatt. Azt látják, hogy másutt is csak tiltakozások árán kaptak megfelelő béremelést.
A Sanitas már múlt héten bejelentette, hogy általános sztrájkig fokozódó tiltakozássorozatot robbant ki, és amint azt a szakszervezet megyei vezetőjétől megtudtuk, ettől a szándéktól nem állnak el, folytatják a tiltakozások megszervezéséhez szükséges aláírásgyűjtést.
Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője a téma kapcsán azt nehezményezte, hogy egyrészt az állások jóváhagyása terén is érvényesül a politikai lobbi, másrészt pedig azt, hogy a pályakezdő orvosokat elszívják az egyetemi központok.
mondta. A rezidensek nyomás alatt vannak, hiszen ezeknél a professzoroknál kell szakvizsgázzanak, ezért nem mernek tiltakozni.
A koronavírus-járvány idején például a székelyudvarhelyi kórházba akarták átkérni a rezidens orvosokat, ám előbb nem, majd csak központi rendeletre hagyták ezt jóvá az egyetemi központban.
A rezidenciátus 6 év, azaz hosszú idő, elegendő arra, hogy a pályakezdő orvosok ott szocializálódjanak, alapítsanak családot és építsenek baráti kapcsolatokat, és később már ne akarjanak például Hargita megyébe visszaköltözni, miközben
– fakadt ki Tar Gyöngyi.
Az alkalmazásokra vonatkozó intézkedéssel kapcsolatban elmondta, az egészségügyi igazgatóság is kért ilyen jóváhagyást, erre vonatkozóan azonban még választ sem kaptak, és a csütörtöki kormányülést követő hírek alapján nem is hiszi, hogy kaptak engedélyt a személyzetbővítésre.
A kormány által elfogadott memorandum szerint a személyzethiánnyal küzdő kórházak által a fejlesztési minisztériumhoz elküldött, az alkalmazások jóváhagyására vonatkozó memorandumok alapján hagyták jóvá a meghirdethető állásokat.
Hargita megyében a kórházak összesen 101 állást hirdethetnek meg, a legtöbbet a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház. Ott húsz orvost, 29 asszisztenst, ápolót alkalmazhatnak, a szakszemélyzetet (laboráns, pszichológus, gyógyszerész stb.) hattal, a kisegítő személyzetet (szociális munkás, jogász, mérnök, közgazdász stb.) pedig tizeneggyel bővíthetik.
A Székelyudvarhelyi Városi Kórház két orvost és tizenhárom asszisztenst vehet fel, ugyanakkor két szakszemélyzeti, valamint négy kisegítő személyzeti állást is meghirdethet.
A Gyergyószentmiklósi Városi Kórház jóváhagyást kapott három orvos és hét asszisztens alkalmazására, a szakszemélyzetet eggyel, a kisegítő személyzetet pedig hárommal bővíthetik. A jóváhagyást egyébként még tavaly májusban igényelték erre.
Négy memorandumot is küldött a szakminisztériumnak az alkalmazások reményében a Maroshévízi Városi Kórház: ott 6 orvost és 7 asszisztenst alkalmazhatnak, a szakszemélyzet létszámát 3-mal, a kisegítő személyzetét pedig 1-gyel bővíthetik.
Engedélyt kapott 9 állás meghirdetésére ugyanakkor a megyei mentőszolgálat is, ott főként asszisztensekre, de két sofőrre is szükség van.
Kovászna megyében az önkormányzati alárendeltségben működő intézmények közül csak a megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság kapott jóváhagyást alkalmazásokra, összesen tíz fővel bővíthetik a személyzetet. Alkalmazhatnak ugyanakkor a megyei mentőszolgálatnál is: két asszisztensi állást hirdethetnek meg.
A szakminisztériumhoz tartozó intézmények közül a Dr. Benedek Géza Szív- és érrendszeri Rehabilitációs Kórháznál pótolhatják a személyzethiányt, 19 személyt – többnyire asszisztenseket, de két szakorvost is – alkalmazhatnak.
Maros megyében négy, önkormányzati alárendeltségben működő kórház írhat ki versenyvizsgákat. A Maros Megyei Klinikai Kórház 25-tel bővítheti alkalmazottai számát, többségük asszisztensi állás, de három orvosi állás is van köztük.
A dicsőszentmártoni Dr. Gheorghe Marinescu Városi Kórház 8 orvost, 14 asszisztenst vehet fel, 1-gyel bővíthetik a szakszemélyzetet, a kisegítő személyzetet pedig 3-mal. Az Erdőszentgyörgyi Városi Kórház két orvos alkalmazására kapott engedélyt. Hét orvosi és hat asszisztensi állás meghirdetésére kapott jóváhagyást a szászrégeni Dr. Eugen Nicoara Városi Kórház, és eggyel bővíthetik a kisegítőszemélyzetet is. A Maros Megyei Mentőszolgálatnál is pótolhatják a személyzethiányt, tíz új alkalmazottat vehetnek fel – ott leginkább sofőrökre van szükség.
Maros megyében a legtöbb állást a szakminisztérium alárendeltségében működő kórházak hirdethetik meg. A Maros Megyei Sürgősségi Kórház 270 állás – ezek közül némelyik félnormás állás – meghirdetésére kapott jóváhagyást, része ennek 108 főorvosi, szakorvosi, illetve néhány esetben rezidens orvosi állás is. Személyzetbővítést végezhetnek ugyanakkor a Marosvásárhelyi Szív-érrendszeri és Transzplantációs Intézetben is, ott 23 állást hirdethetnek meg.
Amint megtudtuk, a Marosvásárhelyi Sürgősségi Klinikai Kórházban, amit mindenki csak nagykórházként ismer, már megvan a betöltésre váró állások jegyzéke. Mint a kórház sajtószóvivője, Mariana Negoiţă elmondta, a kórház 460 állás meghirdetésére kért engedélyt a minisztériumtól. Alkalmaznának orvosokat, asszisztenseket, ápolókat, beteghordozókat, takarító személyzetet és az iktatóban is személyzethiány van.
ezt követte a jászvásári sürgősségi kórház és a fővárosi egyetemi kórház, ahol akkor 3370 alkalmazott volt.
Megközelítőleg hat hektárnyi területen égett a száraz aljnövényzet Gyergyóalfalu környékén, a tűzoltók nagy erőkkel dolgoztak a lángok megfékezésén, este 8 óra előttre sikerült eloltani.
Újból elmerülhetünk a Dűne-univerzumban, folytatódik 2021 egyik legjobb animációs sorozata, Eddie Redmayne egy lenyomozhatatlan bérgyilkos bőrébe bújik, ugyanakkor megtudhatjuk, hogy van-e élet a világégést túlélőknek menedéket nyújtó silón kívül.
Két hónappal meghosszabbították a Divat és dualizmus nevet viselő kiállítást a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban, melynek révén magunkat is beleképzelhetjük a múltbeli Budapest társadalmának életébe.
A Maros Megyei Természettudományi Múzeum november és december folyamán minden csütörtökön csillagászati estet szervez „Nézz az égre a múzeumból” címmel.
A csíkszéki fedett műjégpályák készen állnak arra, hogy megnyissák kapuikat a korcsolyázók előtt. Elsőként a csíkszeredai Molnár Lajos műjégpályán indul a közkorcsolyázás szombattól, majd hamarosan a Vákár Lajos műjégpályán és a karcfalvi műjégpályán is.
A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. Mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
1 hozzászólás