Minden fiola hat adag oltóanyagot tartalmaz, tehát hat személyt lehet beoltani
Fotó: Varga György/MTI
A Romániába érkező koronavírus elleni oltóanyag csökkenő mennyisége miatt az országos hatóság a korábban betervezett civil oltásközpontok csak egy kis részének a megnyitását engedélyezte, de ezeknek egy része nem is készült még el Hargita megyében. A Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság csak nagy küzdelmek árán tudta elérni azt, hogy a kórházi oltásközpontokat megnyithassák az oltáskampány második fázisában oltásra jogosult csoportok előtt – így több mint a kétszeresére nőtt a megye előjegyzési kapacitása. Maros megyében már beteltek az előjegyzési helyek.
2021. január 20., 11:462021. január 20., 11:46
2021. január 20., 20:402021. január 20., 20:40
A korábban tervezettnél jóval kevesebb kórházon kívüli, úgynevezett civil oltásközpontban kezdődhetett el a koronavírus elleni immunizálás az oltáskampány hétfőn elindult második fázisában országszerte, ugyanis
A napi előjegyzési kapacitást az úgynevezett oltási vonalak száma adja meg, egy oltási vonalon napi 60 oltásra jogosultat immunizálhatnak. Hargita megyében előzetesen 14 oltásközpont megnyitását tervezték az oltáskampány második fázisának a rajtjára, ezek többsége egy oltási vonalat működtetett volna, de akadt köztük olyan is, amely négyet. Végül azonban csak négy oltási vonalra kapott engedélyt a megye, ami napi 240, oltásra jogosult személy előjegyzését tette volna lehetővé.
– tájékoztatott Tar Gyöngyi, az igazgatóság vezetője.
Nem minden alakult a tervek szerint az oltáskampány második fázisának a rajtjára
Fotó: Erdély Bálint Előd
Elmondta, nem nyílhatott meg korondi, szentegyházi, balánbányai és gyergyóremetei civil oltásközpont, illetve Székelyudvarhelyen sem kezdhette meg a működését a tervezett két központ – ezek még nem készültek el –, de megmaradt a kórházi oltásközpont két oltási vonallal. Hasonló a helyzet Gyergyószentmiklóson is: a civil oltásközpont nem nyithatott meg, de a kórházit bevonhatták az oltáskampány második fázisába. Maroshévízen is a kórházi oltásközpontban zajlik az immunizálás, és
Balánbányán regisztrátorok és egészségügyi személyzet jelentkezését várják erre a munkára.
A jelek szerint szükség is volt az előjegyzési kapacitás növelésére Hargita megyében, ugyanis – amint azt az egészségügyi igazgatóság vezetője elmondta – az oltáskampány második fázisának az első három napjára érkezett 1800 adag védőoltásra már vannak előjegyzett oltásigénylők, még olyan körülmények között is, hogy hétfőn akadozott az előjegyzési platform működése.
Ebben közrejátszik az is, hogy a környékbeli falvakból nehezebben jutnak el az idősek és krónikus betegek a kisvárosba. „De itt kerül képbe az önkormányzatok szerepe.
– fogalmazott Tar Gyöngyi, megjegyezve, ő már korábban figyelmeztette a polgármestereket, számoljanak azzal, hogy ha nem költenek oltóközpont kialakítására, akkor meg kell szervezzék az oltásra jogosultak, különösen az idősek és krónikus betegek eljutását az oltásközpontokba.
– fűzte hozzá az igazgatóság vezetője.
Az előjegyzési és oltási kapacitás maximális kihasználása, illetve a kevesebb utaztatás érdekében az igazgatóság számításba vette azt is, hogy ha egy kisebb oltásközpontban kevesebb az előjegyzés, akkor azt felváltva működtetik egy másik központtal. „Így közelebb kerülnénk az oltásra jogosultakhoz. Én azt szeretném elérni, hogy minél kevesebb embert kelljen utaztatni” – mondta Tar Gyöngyi.
Fotó: Kocsis B. János
Mivel a háziorvosok egy része az elmúlt hétvégén nem tudott felkészülni az oltásregisztrációs folyamatra,
Ezt megtehetik az internetes platformon és a call centert felhívva is – a Speciális Távközlési Szolgálat (STS) illetékesétől ígéretet kapott arra, hogy magyarul beszélő operátort is kérhetnek azok, akik nehezen boldogulnak román nyelven, reméli ez működik már a gyakorlatban, tájékoztatott Tar Gyöngyi. Elmondta ugyanakkor, hogy
A krónikus betegeknek azt tanácsolják, hogy a védőoltás beadására vigyék magukkal a betegségükről meglévő orvosi dokumentumokat. Ez egyelőre egy ad hoc megoldás – mondta az egészségügyi igazgatóság vezetője –, ami vélhetően a hétfői zsúfoltság miatt alakult ki, még nem tudni, hogy ez a későbbiekben is így marad-e. Az előjegyzést illetően még elmondta:
Egyébként vannak már olyanok, akik csak a következő fázisban oltathatták volna be magukat, ám amikor az Európai Gyógyszerügynökség engedélyezte, hogy a korábbi öt helyett hat jogosult kapja meg az oltást egy fiolányi oltóanyagból, akkor az előjegyzések számához képest hirtelen felszabadult számos adag vakcina, így azokat felhasználják a központokban, hogy ne vesszenek kárba. Mivel nehéz úgy csoportosítani az előjegyzéseket, hogy a napi oltási program végén az utolsó fiolából is elfogyjon mind a hat adag vakcina, ez a jövőben is előfordulhat.
Tar Gyöngyi arra biztatja az iskolák vezetőségeit is, mielőbb regisztrálják a tanintézeteket az oltásregisztrációs platformon azért, hogy az ott dolgozó pedagógusok igényelhessék az oltást, ugyanis
„Az önkormányzatoknak is érdeke, hogy minél több ember be legyen oltva, mert ez a garanciája annak, hogy előbb-utóbb abban a közösségben lecsökkenjenek a pandémiával kapcsolatos terhek és költségek” – fogalmazott, kitérve arra is, hogy az iskolák megnyitása is múlhat ezen.
Akkor is ellenjavallt, ha valaki konkrétan az oltóanyag valamelyik összetevőjére allergiás, „de mivel ez egy új oltóanyag, nagyon nem jellemző, hogy ezekre az összetevőkre – amelyek többnyire természetes molekulák, vegyelemek – léteznek jegyezett allergiák.” Más típusú allergiák esetében nem ellenjavallt, sőt, még a véralvadásgátló gyógyszert szedő szív-érrendszeri betegek, illetve immunbetegek és daganatos megbetegedésben szenvedők is megkaphatják, utóbbiak csak azért kell egyeztessenek előtte szakorvosukkal, hogy szükség esetén függesszék fel ideiglenesen a kezelésüket annak érdekében, hogy az oltás tudja kiváltani a várt immunválaszt – magyarázta Tar Gyöngyi,
Fotó: Haáz Vince
Maros megyében a valamivel több, mint tízezer oltáselőjegyzési hely betelt, így nem lehet újabb koronavírus elleni oltási programálásokat bevezetni a számítógépes rendszerbe. Marosvásárhelyen a Mihai Eminescu Művelődési Házban és a Tudor Vladimirescu általános iskola sportcsarnokában (mindkét helyszínen két-két egység), Szászrégenben az Ifjúsági parkban levő sportcsarnokban, Segesváron a Zaharia Boiu általános iskola sportcsarnokában, Marosludason a városi sportcsarnokban, Dicsőszentmártonban a Győzelem teremben, Nyárádszeredában, valamint Görgényszentimrén a kultúrotthonban működik oltóközpont.
Időpontot február 7-ig lehetett előjegyeztetni az oltásprogram második fázisának a kezdetén. Marosvásárhelyen a helyek már vasárnap délután elfogytak. Kedden délelőtt már csak Görgényszentimrére lehetett programáltatni, de kora délutánra ott is elfogytak a szabadon maradt időpontok.
Tanügyben dolgozók jelezték, hogy bár többen be szerették volna oltatni magukat, nem sikerült időben időpontot foglalniuk. A nehézség abból adódott, hogy pénteken délután nyitották meg a platformot a második fázisban oltásra jogosultak számára, de
Újabb oltási központokat akkor lehet megnyitni, illetve a már működökben akkor lehet újabb időpontokat foglalni, ha biztos, hogy az ország újabb oltóanyag-utánpótlást kap.
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
szóljon hozzá!