Csobotfalvi hagyományőrzők a Hargita Megyei Farsangtemetés egyik korábbi kiadásán. Archív
Fotó: Veres Nándor
Húsz évvel ezelőtt élesztették újra szervezett formában a Csíkszeredához tartozó Csobotfalván a farsangbúcsúztatást. Az 1998–2003 közötti próbálkozások után 2004-től Antal Imre helybeli tanár vezetésével évről évre megtartják a hagyományos farsangvégi ünnepséget.
2024. február 09., 19:282024. február 09., 19:28
Csobotfalván a 20. század közepéig hagyományosan megtartották a farsangbúcsúztatást, a régi formában utoljára 1948-ban volt farsangtemetés, mert akkor a kommunisták betiltották a szokást.
Fél évszázadnyi szünet után 1998-ban tartottak újra farsangi felvonulást Csobotfalván,
Fotó: Pinti Attila
Tőle tudtuk meg, hogy idén vasárnap, február 11-én tartják a farsangbúcsúztatást. A felvonulás vasárnap délután fél 2-kor kezdődik és délután 5 óráig tart – Csobotfalva utcáin fentről lefelé.
Az egy évvel ezelőtt elhunyt Karácsony-Molnár Erika néprajzkutató, főiskolai tanár Farsangbúcsúztatás egy székelyföldi településen, Csobotfalván címmel közzétette kutatásainak eredményeit. Tőle idézünk.
„A csobotfalvi farsangi utcai felvonulás helyi elnevezése húshagyás vagy farsangbúcsúztatás. A 20. század közepéig húshagyókedden a legények zenészekkel járták sorra a település utcáit.
Fotó: Kristó Róbert
A Kecskére és a Pásztorokra is emlékeztek. A kecskét alakító legény fejére élő kecskefej utánzatot húztak. Az asszonyokra ráugrott, közben mekegett. A pásztorok szőrös, bundás öltözetet hordtak, kezükben faragott szalagos botot hordtak, lábukra bocskort húztak. Néhány asszony szakadt ruhát öltött magára, kéregetőnek öltözött. A Hammasok (Viglicek) mintát is varrtak az álarcukra, ördögollót is használtak. Hóhányók is voltak, nagy hólapátokkal.
Fotó: Kristó Róbert
Utoljára 1948-ban gyakorolták, mert a román hatóságok betiltották a szokást. (…) Farsangi felvonulást fél évszázadnyi szünet után 1998-ban tartottak újra Csobotfalván. Az 1998-2003 közötti kezdeti próbálkozások után 2004-ben egy helybeli értelmiségi élesztette újjá az idősek visszaemlékezései alapján a helyi farsangi hagyományokat. Ezt a tevékenységet Csobotfalva lakosságának többsége aktívan támogatta.
Fotó: Kristó Róbert
A felújított szokás napjainkban elsősorban a szórakozás és szórakoztatás alkalma. A szokás szereplői a farsang végén azonban a farsangot jelképező Szalmás elégetésével felhívják az emberek figyelmét az élet mulandóságára, a hamarosan bekövetkező nagyböjti időszakra, a hamvazószerdán kezdődő bűnbánat idejére”.
Fotó: Kristó Róbert
Fotó: Kristó Róbert
Fotó: Kristó Róbert
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
1 hozzászólás