Fotó: Borbély Fanni
A Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara ad otthont a 2025-ös Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) agrártudományi szekciójának. Weiszburg Tamással, az OTDK elnökével, illetve Tonk Mártonnal, a Sapientia EMTE rektorával beszélgettünk.
2024. október 13., 20:592024. október 13., 20:59
Bevezetőként egy kis „agytágító”: ha az OTDK-ról beszélünk, akkor először magáról a TDK-ról kell szót ejtenünk, hiszen az OTDK ennek a leglátványosabb része. A tudományos diákköri konferencia, azaz a TDK lényege, hogy egy alapvetően poroszos felsőoktatási rendszerben létrejön egy klasszikus tutoriális, tehát személyes tanár-diák kutatási viszony. Ilyen tulajdonképpen mindenhol van, a világ minden komoly egyetemén, ahol van kutatás, ott a diákokat is bevonják a folyamatba.
„Ha egy szót kellene társítani a TDK-val, akkor én a kíváncsisággal tenném” – emelte ki Weiszburg Tamás. Mint mondta, a TDK-s kutatás lehet egy kis kutatás, a lényege megízlelni a kutatás élményét:
Weiszburg Tamás, az OTDK elnöke vezetett be a részletekbe
Fotó: Borbély Fanni
„Ez az első szűrő. A házi konferencián kiválogatják azokat a dolgozatokat, amelyek esetében úgy érzi a zsűri, hogy annak van már egy érdemi tudományos többlete. E dolgozatok szerzőinek kínálják fel azt, hogy továbbjuthatnak az Országos Tudományos Diákköri Konferenciára” – avatott be a részletekbe Weiszburg Tamás.
Kétévente rendezik meg, ez idő alatt pedig mintegy húszezer kis kutatás készül el az egyetemi műhelyekben, ebből pedig körülbelül 13-14 ezer érik meg dolgozattá. Ebből a 13-14 ezer diákból körülbelül 6-6,5 ezer az, akit továbbküldenek az országos konferenciára. Összességében kétévente körülbelül 4500 dolgozatot mutatnak be a diákok az összes tudományterület vonatkozásában. A jövő évi a 37. OTDK lesz.
Az anyaországon kívül nincs elsősorban magyar nyelvű agrár szakirányú felsőoktatás, a Sapientia egyetemen azonban van, ami olyan színvonalas, hogy teljes értékű partnerként tud bekapcsolódni az OTDK-ba.
– fogalmazott Weiszburg Tamás.
Csíkszeredában lesznek az agrártudományi akadémikusok, itt lesznek az egyetemi tanárok, a mai magyar agrárértelmiségnek a képviselői, és hát ami a legfontosabb: itt lesz 250-270 diák, a jövő Kárpát-medencei vezető agrárértelmisége.
A szakember jelezte, azért tudják Csíkszeredában megrendezni a 2025-ös OTDK egyik szekcióját, mert az elmúlt években olyan minőségű dolgozatokat küldtek a Sapientiáról, és olyan minőségű zsűritagok mentek a konferenciákra, amiből látszott az, hogy itt van termelés.
– fogalmazott Weiszburg Tamás. Az egész Kárpát-medencéből érkeznek majd diákok Csíkszeredába, azonban a beutazók zöme Magyarországról fog érkezni.
Tonk Márton, a Sapientia EMTE rektora jelezte a Székelyhonnak, hogy második alkalommal éri az a megtiszteltetés a Sapientia egyetemet, hogy Országos Tudományos Diákköri Konferenciát szervezhet – tavaly a Marosvásárhelyi Karon szervezték meg az OTDK informatikai szekcióját.
– emelte ki a rektor.
Erre szakmailag az egyetemen mindenféle alap adott, hiszen a felsőoktatási intézmény több karán van agrártudományi szak: Marosvásárhelyen kertészmérnöki, tájépítész szakok működnek, Sepsiszentgyörgyön agrár és erdész szakok, Csíkszeredában élelmiszermérnöki, génsebészet. „Egy sor olyan szakra alapoztuk ezt a rendezvényt, amelyre megvan a kellő szakmai kompetencia.”
Fotó: Borbély Fanni
A szervezés ugyanakkor jelentős kihívás az intézmény számára, hiszen az Országos Tudományos Diákköri Konferencia sorában az agrár szekció az egyik legnépesebb.
Hozzájuk társulnak azok a vezető tanárok, akik elkísérik a hallgatóikat a csíkszeredai helyszínre, illetve a zsűritagok, akik szintén a Kárpát-medence különböző tájairól érkeznek majd Csíkszeredába.
Az agrártudományi szekció 27 tagozatra oszlik majd, ez 27 különálló megmérettetést jelent. A diákok eldöntik, hogy az ő dolgozatuk éppen melyik profilhoz áll a legközelebb, melyik szűkebb tematikához, majd oda nevezik be a dolgozatot. Ez a 27 tagozat az agráriumnak különböző specifikus területeit öleli fel: a növényvédelemtől a környezetvédelemig, vagy a biogazdálkodástól a rovarok vagy egyéb kártevőknek az „ügyéig”.
Érdekesség, hogy jövőben először lesz követhető streamen a teljes konferencia.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
Nem hirdetett ítéletet a Maros Megyei Törvényszék szerdán a Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács alelnöke és tizenkét másik személy ellen 2013-ban indult büntetőperben, ezt egy későbbi időpontra halasztották.
Fiatal tehetségek és a Csíki Kamarazenekar ad hangversenyt Csíkszeredában április 7-én, hétfőn. A koncerten megismerkedhet a közönség a bemutatkozásra váró, Nagy István Művészeti Középiskola diákjaival.
szóljon hozzá!