Csak akkor van értelme ennek a testvértelepülési megállapodásnak, ha a lakók között is kölcsönös együttműködés és élő kapcsolat van – jelentette ki Péter Lukács csicsói önkormányzati képviselő a Budapest XIV. kerülete, Zugló önkormányzatával nemrég kötött szerződéssel kapcsolatban. Az illetékesek kiemelt jelentőséget tulajdonítanak az immár hivatalosan is szentesített kapcsolatnak, hiszen a budapesti kerület a magyar főváros gazdaságilag legfejlettebb része.
2011. október 12., 16:502011. október 12., 16:50
2011. október 12., 19:062011. október 12., 19:06
Nagyon remélem, hogy tartalommal is fel tudjuk tölteni ezt a kapcsolatot – fogalmazott érdeklődésünkre az önkormányzati képviselő. Péter elmondta, dr. Papcsák Ferenc zúglói polgármesterrel már jó pár hónapja baráti viszonyt ápolnak, ennek kiteljesedése a testvértelepülési megállapodás aláírása.
Mint kifejtette, a két önkormányzat nem csak kulturális téren képzeli el az együttműködést. Az illetékesek szerint például a sport, az oktatás, illetve a turizmus szempontjából is meg lehet találni a közös pontokat. A konkrét terveket közös bizottsági gyűléseken dolgozzák ki a két önkormányzat illetékesei a közeljövőben.
Az már viszont biztos, hogy a zuglói önkormányzat jelentősen kiveszi részét abból a projektből, melynek révén mintegy huszonhárom kilométernyi sípálya épülne Hargitafürdő Csíkcsicsóhoz tartozó részén – tudtuk meg Péter Lukácstól. Ezen a téren konkrétumról egyelőre még nem tudott beszél. Elmondása szerint elképzelhető, hogy kötvénykibocsátásból származó bevételből finanszíroznák a projektet a fővárosiak.
Zugló Budapest egyik legjobb adottságokkal bíró, gazdaságilag legfejlettebb része. Épületei, műemlékei, intézményei, parkjai alapvetően meghatározzák a magyar főváros képét. A kerület a város centrumától keletre található, mintegy 18,15 négyzetkilométer területen fekszik, ez alapján a főváros közepes nagyságú kerületei közé tartozik. Külterülete nincs, ezzel magyarázható, hogy átlagos népsűrűsége 7205 fő/négyzetkilométer, ami közel kétszerese a fővárosi átlagnak. Zuglót Pest „tüdejének” is nevezik: 2.400.000 négyzetméter zöldfelület található területén. Ugyancsak Zuglóban lelhető fel a híres Rákosmező egy része, melyhez Magyarország történelmének igen fontos eseményei fűződnek.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!