Fotó: Iochom Zsolt
Több Hargita megyei útszakaszon is súlyosbíthatják egy közlekedési baleset, ütközés következményeit az útszéli szalagkorlátok szabadon hagyott, éles végei. A tavaly felújított 123A jelzésű megyei úton is ez a helyzet, hogy miért, ezt most vizsgálják.
2013. február 24., 09:272013. február 24., 09:27
2013. február 24., 17:512013. február 24., 17:51
A forgalom szempontjából egyszerre lehetnek biztonságosak és veszélyesek az útszéli fém szalagkorlátok, amelyek megakadályozhatják az autó lesodródását az úttestről, de ha egy jármű a korlát szabadon hagyott végének ütközik, az éles korlát fel is nyársalhatja a benne ülőket. Több ilyen baleset járt súlyos és végzetes következményekkel itthon és külföldön.
A szalagkorlát végpontjait a balesetveszély csökkentése érdekében vagy föld alá süllyesztik, vagy biztonsági elemekkel látják el. Az egyik megoldást, a visszahajlított, levezető végelemet „pontyfaroknak” nevezik a magyar szaknyelvben, egy másik, a romániai utakon alkalmazott megoldás az, amikor a védő elemet a korlát végére helyezik el, amely így lezárva tompa lesz.
Kérdésünkre Cătălin Romanescu, az országos útügyi társaság Hargita megyei kirendeltségének igazgatója elmondta, a jelenlegi szabványok a szalagkorlátok építésénél a végpontok süllyesztését, vagy a már említett, nálunk alkalmazott biztonsági elem felszerelését írják elő, ezt az E578-as európai út felújítása során alkalmazták is. Hozzátette viszont, hogy balesetek esetén a megrongálódott szalagkorlátok pótlása gondot okoz számukra, mert ezt a kárt nem tudják felhajtani a balesetező autósoktól.
Hargita megyében több úton is találkozhatunk évtizedekkel ezelőtt készült, rozsdásodó korlátokkal, amelyek ilyen biztonsági elemek, illetve a végpontok süllyesztése nélkül készültek. De a 123A jelzésű, uniós pályázati támogatással felújított megyei úton az új szalagkorlátok sem biztonságosak, erről bárki meggyőződhet, végigautózva a Csíkszentkirály és Tusnád község között útszakaszon. Itt régi, rozsdásodó korlátokat is láthatunk, de mellettük az újak sem rendelkeznek biztonsági elemekkel, és végpontjaikat sem süllyesztették le a földbe.
A megyei önkormányzattól kérdésünkre kapott információk szerint folyamatban van annak megállapítása, hogy a biztonsági elemek miért hiányoznak ezen az útszakaszon a szalagkorlátokról, mivel felszerelésüket a szabványok előírják. Jelenleg két lehetséges oka van ennek: vagy a kivitelező nem szerelte fel, vagy pedig felszerelésük után ellopták ezeket.
Nagy mozgósítással zajlik a tűzoltás, a hivatásos és az önkéntes tűzoltók vállvetve dolgoznak a lángok megfékezésén.
A magyar kisebbségek sorsáról, a jövőbeli kihívásokról, választásokról szólt az idei Tusványos nemzetpolitikai kerekasztal-beszélgetése, amelyen a Kárpát-medencei magyar pártok vezetői, valamint a román és magyar kormány képviselői is részt vettek.
A tusványosi beszédén dolgozik Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke. A szombati előadásra regisztrálni kell – csütörtök éjfélig.
A pénteki FK Csíkszereda–Rapid szuperligás labdarúgó-mérkőzés miatt biztonsági okokból csütörtök este tíz órától lezárják a Lidl melletti közterületi parkolót Csíkszeredában – közölte Korodi Attila polgármester.
Tusványos második napján a nemzetpolitikai kérdések is napirendre kerültek. A fiatal közösségek, régi hagyományok című beszélgetésen sem volt ez másképp, ezúttal az ifjúsági szervezetek szerepét vizsgálták a témában. Az eseményt Turi Ádám moderálta.
Tartalmas nyári hét a hagyományok jegyében – 28. alkalommal szervezik meg a gyimesközéploki tánctábort. A helyi gyerekeknek ingyenes a belépés, a hangulata pedig pótolhatatlan.
Idegen nyelvi és alkotótáborban tanulhatnak a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság fiataljai július 21–27. között Csíksomlyón.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
szóljon hozzá!