Fotó: Kristo Robert
A száz évvel ezelőtt már Európa-szerte híres üdülőtelep sokáig a hazai gyorskorcsolyasport egyik fellegvára volt. De csak volt. Idén azonban Székelyföld egyik legmodernebb sípályája kezdte meg működését Tusnádfürdőn.
2010. január 20., 22:382010. január 20., 22:38
2010. január 20., 22:412010. január 20., 22:41
Fotó: Kristo Robert
A sípálya létrejötte a székelyföldi összefogás iskolapéldája, hiszen a beruházás teljes mértékben helyi pénzalapokból valósult meg. Tusnádfürdő Turisztikai Egyesületét a helyi, vendéglátóiparban működő egységek hozták létre négy évvel ezelőtt, az önkormányzattal karöltve – tudtuk meg Kalamár Andortól, a turisztikai egyesület elnökétől. Ennek fő célkitűzése a turisztikai infrastruktúra kiépítése Tusnádfürdőn. Első megvalósításként egy modern sípályát építettek.
Az új sípálya Tusnádfürdő északi, Csíkszereda felőli kijáratánál fekszik, az országút mellett. Nem tévedünk, ha Székelyföld legújabb és legmodernebb sípályájának nevezzük. Legújabb, mert az 500 méter hosszú, 40 méter széles pályát 2009 decemberének utolsó napjaiban adták át.
Legmodernebb, mert a közepes nehézségű, átlagban 26 százalékos dőlésszögű sípályának tányéros felvonója van, a beléptető rendszer pedig mágneskártyás. A pálya hóágyúkkal és hótaposó géppel van ellátva, teljes egészében ki van világítva, alkalmas tehát esti sízésre is. Mellette síkölcsönző és síbár működik, aki igényli, annak síoktatót tudnak biztosítani.
Tusnádfürdő könnyen megközelíthető országúton és vasúton egyaránt. A sípálya alsó részénél parkolót létesítettek, de hasonló parkolási lehetőségek várnak a turistákra a fürdőváros összes vendéglátó egységénél. A téli idényben egyébként a sízők rendelkezésére áll Tusnádfürdő teljes turisztikai infrastruktúrája: 15 étterem, 20 panzió és 3 szálloda. Ezek szinte kivétel nélkül a szállás és az étkeztetés mellett wellness-szolgáltatásokat is nyújtanak.
A Tusnádfürdői Turisztikai Egyesület egyik eddigi legnagyobb megvalósításának lehet tekinteni Székelyföld legújabb sípályájának elindítását. Az egyesület elérte egyik célját, hogy Tusnádfürdő újra felkerült a téli sportok térképére. Az is példaértékű, hogy a beruházást az egyesület tagjai finanszírozták – az önkormányzat hathatós támogatásával. Kalamár Andor szerint az önkormányzat és Albert Tibor polgármester aktívan támogatta a sípályaépítést.
Program és jegyárak
A tusnádfürdői sípályán naponta 9–16, illetve 17–22 óra között működik a felvonó. A beléptető rendszer mágneskártyás és pontrendszerben működik. Egy pont egy felvonást jelent, és a jelenlegi árak a következők: 3 pont – 6 lej, 12 pont – 20 lej, 30 pont – 30 lej. Ennek a pályának sajátossága tehát a pontrendszeres beléptetés. Ez azért előnyös a síző számára, mert ezek a pontok bármikor és bárki által lesízhetők.
Ma is méltón él a magyarok emlékezetében az aradi vértanúk hősies halálának emléke – magánéletük azonban közel sem kapott ekkora reflektorfényt. Propper Valéria csíkszeredai előadásában a részleteiben nem ismert történetet osztott meg az érdeklődőkkel.
Fémszerkezetes csarnokok építésére gyűjtöttek pénzt, de nem végezték el a munkát – csalás gyanújával a Hargita megyei rendőrség kedden öt helyen végzett házkutatást Galac megyében.
Utoljára találkozott kedden Csíkszereda mandátumból leköszönő önkormányzati testülete. A soron kívüli ülésen egyebek mellett a kamattörlés lehetőségéről határoztak.
Szervezett kiránduláson veszett nyoma egy kiskorúnak a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén.
Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.
A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.
Két hete, hogy kénytelenek voltak felfüggeszteni a csíkszeredai ideiglenes távolsági buszállomás működését egy bírósági ítélet nyomán, akkor elszállították az információs irodaként, és váróteremként működő konténereket.
Az öreg, kihalt fákban is megannyi lehetőség rejlik még – erre hívja fel a figyelmet a Projekt Bag Egyesület és a Sapientia EMTE csíkszeredai karának eseménye, amelyet hétfőn tartanak Csíkszeredában.
Megcsúszott és lesodródott az úttestről egy Kománfalva és Csíkszereda útvonalon közlekedő pótkocsis teherautó kedden Gyimesközéplokon, a 12A jelzésű országúton – tájékoztat a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
szóljon hozzá!