Fotó: Jancsó László
Immár negyedik éve, hogy Szépvízen, a hagyomány felelevenítésével, ismét igazi ünnep a káposztavágás. A község Gyimes felőli kijáratánál fellelhető területet ezúttal is szombaton, október 15-én már a kora reggeli órákban ellepik a „szüretre” igyekvő borzsovai, szentmiklósi, illetve szépvízi gazdák. Az arra látogatókat igazi vásári hangulat várja.
2011. október 13., 19:012011. október 13., 19:01
2011. október 14., 13:222011. október 14., 13:22
Hagyományőrző együttesek előadása, kirakóvásár, főzőverseny, más szóval valódi ünnepi hangulatra számíthat az, aki szombaton délelőtt ellátogat a Nád-dűlőként ismert rétre. „A káposztavágás az év utolsó mezőgazdasági munkája, az egész község ünnepe” – fogalmazott Ferencz Tibor. A polgármester elmondta, jó káposztatermés lesz az idén, az elmúlt napokban jelentkezett hóharmat pedig nagyban elősegítette a zöldség érését. „Lassan visszanyeri becsületét a szépvízi káposzta” – jelentette ki a községvezető. Ennek alátámasztására elmondta, a múlt évhez képest jelentősen nőtt a káposztával beültetett terület nagysága, ugyanakkor egyre jobban kezd kialakulni a piac is, nő a termék iránti kereslet, ami többletbevételt eredményez a gazdák számára. A szombati vásár hivatalos programja reggel kilenc órakor kezdődik, káposztavásárlásra a déli órákig van lehetőség.
Gál-napi káposztafesztivál Csicsóban
Szintén a hagyományos Gál-napi káposztafesztivált tartják a hétvégén Csicsóban. A Várkőszikla Ifjúsági Egyesület (CSIVISZ) által szervezett programsorozat szombat este káposztabállal indul. Vasárnap 10.30-kor szentmise lesz, majd 14 órától a hagyományőrző fiatalok felvonulását lehet szemmel követni a káposztaföldektől a helyi kultúrotthonig. 18 órától a CSIVISZ-székház és az állatorvosi rendelő ünnepélyes átadásán vehetnek részt az érdeklődők.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!