Fotó: Iochom Zsolt
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Karának Biomérnöki és Élelmiszer-tudományi Tanszékei hetedik alkalommal hirdetik meg a Laborkukac Diákvetélkedőt a romániai magyar általános- és középiskolások számára. A vetélkedő célja a tanulók gyakorlati ismereteinek gyarapítása a biológia, kémia, környezettudomány és élelmiszer-tudomány szakterületeken.
2017. március 08., 14:262017. március 08., 14:26
A vetélkedő ezúttal biológiai és környezettudományi, valamint kémiai és élelmiszer-tudományi témájú laboratóriumi kísérletek elvégzéséből és kiértékeléséből áll, amelyet részben az iskolában, részben a Sapientia EMTE Biomérnöki és Élelmiszer-tudományi Tanszékeinek laboratóriumaiban végeznek el a jelentkezők.
A versenyre két kategóriában lehet jelentkezni. A 7-8. osztályos tanulók feladata az első fordulóban a megadott gyakorlatok elvégzése, eredmények dokumentálása és kiértékelése a megadott feladatlap alapján, míg a második fordulóban előzetesen megadott tematika alapján egy laborgyakorlat elvégzése a Sapientia EMTE laboratóriumaiban. A 9-12. osztályos tanulók feladata az első fordulóban a megadott gyakorlatok elvégzése, eredmények dokumentálása és kiértékelése feladatlap alapján, a második fordulóban előzetesen megszabott tematika alapján egy laborgyakorlat és egy szabadon választott érdekes kísérlet elvégzése a Sapientia EMTE laboratóriumaiban.
A versenyre 3 fős, általános és középiskolai diákokból álló csapatok nevezhetnek be. A csapattagok kötelezően ugyanazon iskola diákjai lehetnek. Egy szakos tanár (kémia, élelmiszer-tudomány, biológia, környezettudomány) egy iskolából csak egy csapatot vezethet. Ha a csapat valamely tagja vagy a vezető tanár nem tud részt venni a vetélkedőn, akkor a csapatot a szervezőknek jogában áll kizárni a versenyből. A határidők betartása kötelező. Az első forduló feladatlapjai letölthetők az egyetem honlapjáról, és ugyanitt lehet bejelentkezni.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
Miklós István (Indián) Föld-napi festménykiállítását nyitják meg április 24-én, csütörtökön 18 órától a szépvízi Kultúrbisztró fölötti galériában. A Tájak, házak, emberek című tárlat május 10-ig lesz látogatható.
Egy tolató autó alá került egy idős férfi szerdán kora délután Csíkszeredában.
A Mathias Corvinus Collegium (MCC) Az agyunk egy ősember - irracionális döntéseink világa mindennapi példákon keresztül címmel szervez nyílt előadást Csíkszeredában.
Illegális szemétlerakás miatt több ezer lejes büntetést kapott egy személy Csíkszeredában – számol be bejegyzésében a Csíkszeredai Helyi Rendőrség.
szóljon hozzá!