A tavalyi Gyümölcsoltó Boldogasszony-napi búcsún több százan vettek részt
Fotó: Sepsiszéki Nagy Balázs
Idén kerek évforduló ad különös nyomatékot a csinódi búcsúnak. Az ottani, Gyümölcsoltó Boldogasszony védelmébe ajánlott ökumenikus kápolnát éppen 10 évvel ezelőtt szentelték fel.
2025. március 23., 11:202025. március 23., 11:20
A csinódi ökumenikus kápolnát a villámcsapás okán életveszélyes sérüléseket szenvedő Sepsiszéki Nagy Balázs és családja építtette hálából a családfő csodaszámba menő meggyógyulásáért, de ugyanakkor engesztelési céllal és közösségijövő-építő szándékkal is. Búcsúját minden évben Gyümölcsoltó Boldogasszony napján, azaz március 25-én tartják.
Fotó: Sepsiszéki Nagy Balázs
A tíz évvel ezelőtt a Sepsiszéki Nagy család csinódi (Úz/völgye) kertjében három hónap alatt, magyar összefogás eredményeként megépült csutak-kápolna azóta teljesen megváltoztatta az életüket.
– meséli Balázs. – Mindennapjainkban a zarándokok fogadása felülír minden más családi programot, ugyanis mi egy urat szolgálunk. A kápolna építése során és megléte óta naponta megtapasztaljuk a csodákat; egy magyarországi pünkösdi zarándok 2023-ban úgy fogalmazott, ez Székelyföld hetedik csodája.”
Fotó: Sepsiszéki Nagy Balázs
De nemcsak az ő életüket változtatta meg! Több olyan zarándok fordult meg a kápolnánál, aki korábban nem ápolt semmilyen kapcsolatot az égiekkel, „távozásakor viszont vitte a szívében magával Jézust és a mennyei Atyát.” Sok beteg is elzarándokol ide, és folyamatosan érkeznek az imakérések is betegekért. Legutóbb február 11-én, a betegek világnapján tartottak közös imádkozást a testben és lélekben szenvedőkért.
De ide gyökerezik – Balázsék harmadik gyereke megszületése után – a székelyföldi vándorbölcső-program is: eddig 155 vándorbölcsőt indult útnak a kápolnától, több száz kisbaba ringott ezekben. Olyan bölcső is van, amely már 10 kisded fekvőhelyéül szolgált!
Csinódot legkönnyebben Csíkszentmárton felől lehet megközelíteni, szinte végig műút vezet a kápolnáig. A Kászonfeltíz felől érkezőknek inkább a gyaloglás, illetve kerékpár vagy terepjáró személygépkocsi ajánlott. A Google-térképen Csinódi Kegyhely Kápolna néven találják meg. Az idei búcsú március 25-én, kedden 11 órakor kezdődik, Boldogasszony kertjébe a haranglábas kapun keresztül jutnak be a zarándokok, ahol parkolási lehetőség is biztosított.
Gyümölcsoltó Boldogasszony
A katolikus egyház hagyománya e naphoz köti Jézus Szentlélektől való fogantatását. A fák oltására, szemzésére tartják alkalmasnak. A magyar nyelvterületen él az a hiedelem, hogy azt a fát, amit ilyenkor oltanak, nem szabad letörni vagy levágni, mert vér folyna ki belőle.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!