
A csinódi ökumenikus kápolna
Fotó: Kocsis Károly
A betegek világnapját először 1993-ban tartották meg. Többek között lehetőséget kínál arra, hogy a vallásos közösségek a betegekért és gyógyulásukért imádkozzanak – ezt teszik február 11-én a csinódi ökumenikus kápolnához zarándoklók is.
2025. február 11., 08:202025. február 11., 08:20
II. János Pál pápa 1992-ben jelölte meg február 11-ét a betegek világnapjaként, először 1993-ban tartották meg. Célja
Ugyanakkor lehetőséget kínál arra, hogy a vallásos közösségek aznap főként a betegekért és gyógyulásukért imádkozzanak.
Az Úz folyó forrásvidékén található csinódi ökumenikus kápolnánál ezt tavaly gyakorolták első ízben egy székelyudvarhelyi zarándokcsoport kezdeményezésére, és idén február 11-én, kedden is érkezik egy húszfős csoport Bálint Mária vezetésével. A 13 órakor kezdődő szertartáshoz bárki csatlakozhat.
A kápolna kifejezetten alkalmas helyszínként szolgál az ilyesfajta elmélyüléshez (is), hiszen maga is egy csodás gyógyulás „eredménye”: tíz évvel ezelőtt hálából, egy állomban kapott égi üzenetet teljesítve építtette Sepsiszéki Nagy Balázs és felesége, Erika a családfő villámcsapás okozta súlyos sérülésből való elképesztő felépülését követően. Azóta sok beteg zarándokol el a kápolnához, és folyamatosan érkeznek az imakérések betegekért – tájékoztat a kápolna megálmodója.
– mondta el Sepsiszéki Nagy Balázs.
Sepsiszéki Nagy Balázs, a kápolna megálmodója
Fotó: Kocsis Károly
Egyre több olyan fiatal házaspár is felkeresi a kápolnát, akiknek több évi házasság után sincs még gyerekük. „Sok esetben a mély lelki beszélgetések, a közös ima, az áldott állapotban lévő Boldogasszony áldása és a Gyarapodó magyarságért feliratú haranggal való harangozás együttes hatásaként rövid időn belül megvalósul a gyermekáldás.
– mondja Sepsiszéki Nagy Balázs.
A kápolnánál naponta tartanak 20 perces, minden vasárnap 15 órától pedig egyórás imaszolgálatot. Az imaszándékokat és a programokra való bejelentkezést a bioversum@gmail.com e-mail-címen és a +40 760 779 835-ös telefonszámon fogadják.
Az áldott állapotban lévő Boldogasszony a kápolnában
Fotó: Kocsis Károly
A csinódi kápolnánál idén a Gyümölcsoltó Boldogasszony-napi búcsú lesz a következő jelentősebb esemény március 25-én 11 órától.
A székelyföldi vándorbölcső-lakók találkozóját augusztus 2-án 12 órától tartják, amikor is Jánosi Gellért székelyvarsági plébános tart szentmisét, de különféle vetélkedőket is terveznek, mint például feleségtolást talicskával, gyerekeknek kötélhúzás, patkódobó-verseny, staféta a kápolnáig stb. Erre az eseményre a Sepsiszéki Nagy Balázs által kezdeményezett Székelyföldi Vándorbölcső Program minden eddigi résztvevőjét, továbbá a program keretében bölcsőt adományozó magánszemélyeket, civilszervezetek képviselőit és a programot lelkesen működtető önkénteseket is várják, és szívesen fogadnak további ötleteket, felajánlásokat az eseménysor gazdagításához, például egy gyermek-táncház megszervezéséhez.
A kápolna tizedik születésnapját 72 órás imaszolgálattal szeretnék megünnepelni augusztus 14–17. között. Ez azt jelenti, hogy váltásokkal folyamatosan bent kell tartózkodni bár egy imádkozó léleknek, az éjszakai szolgálatot vállalóknak szállást és étkezést biztosítanak. Augusztus 16-án délután a Magyar Szent Korona másolatát hozzák el a Szent Korona Lovagrend tagjai.
Akár több tízezer lejes bírság is járhat az illegális szemetelésért, ami nem éri meg, ha összehasonlítjuk a hulladékszállítás néhány száz lejes tételével. Mégis akadnak, akik tavak, folyók partján, erdők szélén dobják ki az építkezési törmeléket.
Radu Marinescu igazságügyi miniszter a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) ügyészi részlegének véleményezése hiányában Alex Florențát javasolja a DIICOT főügyész-helyettesi tisztségére, Marius Voineagot a legfőbb ügyész helyettesi posztjára.
A kéregetés visszaszorítása a célja annak, amikor a koldusok ellen lépnek fel a helyi rendőrök, és a törvény szerint meg is bírságolják őket. Ez eltünteti a kéregetőt a szemünk elől, de valójában nem oldja meg a problémát – csupán arrébb tolja.
Visszavonta a Realitatea Plus műsorszolgáltatási engedélyét az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) – írja az Agerpres.
Idén már huszonhat bejelentett vadkár volt Maros megyében, ahol tavaly 43 medvét lőttek ki. A napokban elkezdődött a medve-, farkas-, hiúz- és vadmacskaállomány felmérése is – számolt be a környezetvédelmi ügynökség vezetője, Cristina Pui.
Az Egyesült Államokkal való stratégiai együttműködés fontosságát hangsúlyozta, valamint a gazdasági és energetikai kapcsolatok erősödéséről beszélt Orbán Viktor kedden Budapesten, J.D. Vance-szel közösen tartott sajtótájékoztatóján.
Több száz szankció, tucatnyi bevont jogosítvány és számos közlekedési bűncselekmény – ez a mérlege az ünnepi időszak rendőri ellenőrzéseinek Hargita megyében is.
Rendkívüli ülésen hozott döntéseket Gyergyószentmiklós képviselő-testülete két nagyvolumenű beruházás előkészítése kapcsán. A szándék szerint Gyilkostón a közművesítés kap új lendületet, és közel 4800 méternyi út korszerűsítése is közelebb került.
Mircea Abrudean szenátusi elnök szerint az Ilie Bolojan vezette kormány minden lehetséges intézkedést meghozott, hogy megvédje a lakosságot az üzemanyagárak emelkedésétől.
Százakat ellenőriztek, több sofőrt ittas vezetésen értek, egyik esetben büntetőeljárás is indult a hétvégi közúti razziák nyomán Maros megyében.
szóljon hozzá!