Amennyiben hinni lehet a szakminisztérium honlapján megjelent törvénytervezetnek, már csak emlék marad a polgármesteri hivataloknál, szociális segélyért sorban állók látványa. A kormány ugyanis megváltoztatta a segély kiosztásának módját: a pénzt vagy bankszámlára kapják az érintettek, vagy a postás hordja ki. A 2010/276-es törvény szerint a segély elnyerésének feltételein is szigorítottak.
2011. január 10., 16:112011. január 10., 16:11
2011. január 10., 16:462011. január 10., 16:46
„Egyelőre annyi a biztos, hogy a szociális segély kifizetését mi végezzük” – fogalmazott érdeklődésünkre Lukács Erzsébet. A Szociális Szolgáltatások Hargita Megyei Kifizetési Ügynökségének (AJPS) vezetője kifejtette, a törvény alkalmazásával kapcsolatban még nagyon sok kérdés merül fel, ezt kellene a normatíva tisztázza, ám az még nem jelent meg.
Az illetékes elmondta, az aktacsomókat továbbra is a polgármesteri hivatalok állítják össze, a kifizetési listákat pedig átküldik az AJPS-nek. „Ki ellenőrzi a listákat, ki felel a továbbiakban ezekért? Sok a tisztázni való” – említette az ügynökség megyei vezetője, aki szerint ezzel kapcsolatban lesz munkamegbeszélés a napokban a szakminisztériumban. Mint megtudtuk, egyedüli biztos dolog, hogy a decemberi segély folyósítása, illetve a tavalyról elmaradt kifizetések már az ügynökség hatáskörébe tartoznak. A szelvényeket a szakminisztériumban nyomtatják ki, és postai kézbesítés útján juttatják el az érintettekhez.
Kövér Katalin, a Csíkszeredai Polgármesteri Hivatal szociális osztályának vezetője is visszafogottan nyilatkozott e témával kapcsolatban, hiszen – mint kifejtette – a normatíva megjelenése még sok mindenen változtathat. Az illetékes elmondta, a törvény alapján valóban úgy néz ki, a kéréseket továbbra is a polgármesteri hivataloknál kell letenni, szintén ezek kell elvégezzék a szociális ankétokat is, az összeállított kifizetési listákat pedig átküldik az ügynökségnek. Az osztályvezető a törvény körül tapasztalható összevisszaságon kívül a típusnyomtatványok összeállításának módozatát is kritizálta. Úgy vélte, egyszerű embernek nagyon nehéz kitölteni azokat. „Akik ezeket a törvényeket megalkotják, azt sem tudják, mi van itt lent, a pórnépnél. Az kellene, hogy jöjjenek és alkalmazzák ők a jogszabályokat” – fakadt ki a polgármesteri hivatal illetékese.
Kissé bekeményítettek
Míg az eddigi előírások szerint a haszonélvezők félévente kellett letegyék a helyi polgármesteri hivataloknál a bizonyító okiratokat (például saját felelősségre írt nyilatkozatot a család létszámáról és jövedelméről, vagy éppen az adóhivatal jövedelemre vonatkozó bizonylatát), ez az időtartam immár három hónapra csökkent. A munkaerő-elhelyező ügynökségek által kiállított igazolásokat, miszerint a kérvényező szerepel a nyilvántartásban, és nem kapott vagy nem utasított vissza semmilyen álláslehetőséget, az eddigi három hónap helyett havonta kell leadni a kéréseket fogadó intézményhez. Természetesen a közmunka elvégzésének kötelezettsége alól sem mentesülnek a kérést letevők.
Mikor búcsúzhatunk a segélytől?
A törvény megszabja a segély megítélésének szigorú feltételeit is. Ezek szerint kizárják azokat a személyeket, akik például videokamerával, médialejátszókkal, fénymásolóval rendelkeznek. Szintén búcsúzhatnak a támogatástól azok, akik többek között nagy értékű művészeti tárgyakat, gépkocsikat, különböző haszongépjárműveket vagy netán a lakáson kívül más ingatlanokat birtokolnak. Szintén kizáró jelleggel bír a gazdaságban levő állatlétszám: például a kérvényezőnek nem lehet több, mint három tehene, öt sertése, két lova, húsz juha, ötven nyula, nyolcvan szárnyasa, illetve 15 méhcsaládja. Aki városon ezer négyzetméternél, illetve vidéken kétezer négyzetméternél nagyobb földterülettel rendelkezik, szintén lemondhat a támogatásról.
Csíkszeredában tavaly a legkisebb szociális segélyt egy kéttagú család kapta, mintegy 25 lej értékben, a legnagyobb juttatásban, 370 lejben egy öttagú család részesült.
A hivatalokba várják a családi pótlékosokat
A szociális juttatásokkal kapcsolatos változások a családi pótlékban részesülőket is érintik. A 2010/277-es törvény alapján ugyanis azok, akik ilyen juttatást kaptak az állam részéről, január 31-ig haladéktalanul fel kell keressék a polgármesteri hivatalokat, ugyanis ismét be kell nyújtani a pótlékra vonatkozó kéréseket.
George Simion elsöprő vasárnapi győzelméről, további lehetőségeiről, illetve Nicușor Dan esetleges második fordulós esélyeiről kérdezték Kelemen Hunort, az RMDSZ elnökét hétfőn reggel a Kossuth Rádióban.
Elena Lasconi hétfőn bejelentette, hogy lemondott a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöki tisztségéről.
Véget ért Székelyföld legnagyobb 2025-ös sporteseménye: az április 27-e és május 3-a között zajló jégkorong-világbajnokságon pedig a Duma Duba mellett a Székely Sport is masszívan képviseltette magát.
Különleges programmal készül május második hétvégéjén az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány Csíkszeredában: gyógynövényismertető tanfolyamra várják az érdeklődőket.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) által hétfőn közzétett, százszázalékos feldolgozottságú adatok szerint Hargita megyében Crin Antonescu győzött, második pedig George Simion lett.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós időben közzétett adatai szerint eldőlt, hogy George Simion (AUR) és Nicușor Dan (független) mérkőzik meg az elnökválasztás második fordulójában.
A külföldi körzetek szavazatszámlálási jegyzőkönyveinek 99 százalékos feldolgozottságánál a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje, George Simion a szavazatok 60,99 százalékát szerezte meg.
Nehéz küzdelemre számít Nicușor Dan független jelölt az elnökválasztás második fordulójában, amelyben a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltjével, George Simionnal kell megmérkőznie.
George Simion és Nicușor Dan jutott be a romániai elnökválasztás második fordulójába a szavazatok hétfő reggel 7 órai, 99,99 százalékos feldolgozottsága szerint.
szóljon hozzá!