Jövő év szeptemberére kell újjáépíteni a februárban leégett csíkmindszenti multifunkcionális sportcsarnokot. A csütörtökön elkezdett munkálatok teljes értéke 1,4 millió lej, az összeg nagy részét a biztosítótársaság állja. A hiányzó mintegy 400 ezer lejt adományokból teremtenék elő.
2012. szeptember 06., 17:372012. szeptember 06., 17:37
2012. szeptember 20., 16:242012. szeptember 20., 16:24
Hat munkás a mindszenti multifunkcionális létesítmény egykori színpadának faláról verte le a megrongálódott vakolatot csütörtökön, közben főnökük a leendő (a réginél állítólag még szebb) tetőszerkezet majdani kinézetéről mesélt a Székelyhon.ro újságírójának.
„Az eredeti tervben a tetőszerkezetet rácstartók képezték. Ezen annyit változtatott a tervező, hogy az új tetőszerkezetben már ragasztott tartók lesznek. A régi munkásabb volt, a mostani viszont letisztultabb formájú lesz, és persze gyorsabban el lehet majd készíteni” – magyarázza lelkesen Vigh Ádám, az újjáépítéssel megbízott csíkszeredai Tectum Company cég ügyvezetője.
Nagy nap szeptember hatodika
Pál Péter, Csíkszentlélek polgármestere (közigazgatásilag Csíkszentlélekhez tartozik a sportcsarnoknak helyet adó falu, Csíkmindszent) is a helyszínen tartózkodik, ő egyenesen „nagy napnak” nevezi szeptember hatodikát. „Több hónapnak kellett eltelnie, amíg sikerült kiváltani a szükséges szakengedélyeket. Ezalatt a tervező korszerűsítette a terveket, majd a legvégén meghirdettük a közbeszerzési eljárást, és megneveztük a nyertes beruházót” – emlékszik vissza a községvezető.
A közbeszerzésre öt cég jelentkezett, azért esett a Tectum vállalatra a választás – mondja a polgármester –, mert a szakmai tapasztalat mellett ez a cég adta a legkedvezőbb árajánlatot. Egyébként korábban ugyanez a cég építette a leégett sportcsarnokot is.
Lépések az építkezésben
A tetőszerkezet mellett a kazánház helye is változik: a sportcsarnoktól néhány méterre lesz az építmény, melynek betonalapját a polgármesteri hivatal munkásai ezen a héten már meg is öntötték.
A tél beállta előtt szeretnék befedni a csarnokot, majd felhelyezik az ajtókat és ablakokat, hogy be tudják szerelni a fűtőtesteket, és el lehessen indítani a fűtést. „Ha mindez sikerül, nyert ügyünk van, mert akkor télen a belső tereken tudunk dolgozni. A kivitelezési szerződést azért kötöttük egy évre, hogy ne kelljen feszített tempóban dolgozni. Azt tudom ígérni, hogy amennyiben nem lesz elakadás a finanszírozással, jövő szeptemberre biztosan kész lesz a sportcsarnok” – summázza Vigh Ádám.
Pénzek
A sportcsarnoknál keletkezett februári tüzet a biztosítótársaság szakértői vizsgálata szerint az épület kéményén eltávozó szikra okozta. Az Omniasig biztosítótársaság még a tavasszal 1,1 millió lejt fizetett az újjáépítésre, Csíkszereda, illetve Hargita Megye Önkormányzata pedig 50-50 ezer lejjel járult hozzá a most kezdődő munkálatokhoz. Közben gyűltek a civil szervezetek és magánszemélyek adományai is, az adományozók listája megtalálható Csíkszentlélek honlapján.
„Csíkszentlélek önkormányzata saját költségvetéséből 189 ezer lejt különített el, amiből cserepet, szigeteléshez szükséges kőzetgyapotot és párazáró fóliát vásároltunk. A tervmódosítás és az engedélyek kiváltása 47,6 ezer lejt emésztett fel, ezt a Csíkszereda önkormányzatától kapott összegből álltuk. Kisebb adományokból eddig közel 18 ezer lej gyűlt össze. Emellett a mindszenti és a szentléleki közbirtokosság vállalta, hogy saját költségén beszerzi a sportcsarnok tetőszerkezetéhez szükséges faanyagot. A fát meg is vásárolták Gyimesből, összesen 167,6 ezer lej értékben. A kazánház építése 100 ezer lejbe fog kerülni, amit a biztosítótól kapott pénzből fedezünk. A számlánkon körülbelül 1 millió lej marad, nekünk pedig 1,4 millió lejre van szükségünk ahhoz, hogy elkészüljön a sportcsarnok. A legtöbb pénzt a villanyhálózat és a fűtésrendszer kiépítése fogja felemészteni” – sorolja Pál Péter, majd arra kéri a sajtót, lehetőségeihez mérten segítsen a még hiányzó mintegy 400 ezer lej megszerzésében. Elsőre annyit mindenképp megígértünk, hogy folyamatosan beszámolunk a csarnok körüli fejleményekről. Adományokat a fentebb említett honlapon megtalálható számlaszámokra lehet küldeni.
A mindszenti csarnok építését 2002-ben kezdték el, ami két év építkezési kényszerszünet után 2007-re készült el. A mindszenti multifunkcionális sportcsarnok beépített felülete 1096 négyzetméter volt, amihez egy 355 négyzetméteres belső udvar is tartozott.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!