Megérte befektetni a gépsorba – ekképp nyilatkoztak az illetékesek a Csíkkozmáson még tavaly felavatott burgonyacsomagoló berendezés kapcsán. A Burgocom Ciuc értékesítési szövetkezet által működtetett üzem elindításakor egymásnak adták a kilincset a politikusok, rendre kiemelve a létesítmény fontosságát és az alcsíki gazdák példás összefogását. Egy év távlatában azonban a csodaszép történet rémálommá kezd alakulni.
2011. október 17., 16:202011. október 17., 16:20
2011. október 17., 18:422011. október 17., 18:42
A kozmási burgonyacsomagoló üzem: teli zsákok nem létező ügyfeleknek
Pár nap múlva kezdi a munkát a csíkkozmási Burgocom Ciuc szövetkezet tulajdonában levő burgonyacsomagoló gépsor. A berendezés tavaly igencsak hasznosnak bizonyult, az 5, 10, 15 vagy akár 25 kilós zsákokba rakott, sajátos címkével ellátott termék iránt bőven akadt érdeklődő. Az ügyfelek idén viszont elmaradnak, így egyelőre nem tudni, lesz-e, aki megvegye a kozmási pityókát.
„Pár napon belül kezdjük csomagolni a pityókát. Vásárlók viszont nincsenek, a tavalyi klientúrát mind elvesztettük” – magyarázta érdeklődésünkre Virág György alpolgármester. Az elöljáró szerint ennek egyik oka az idei gazdag pityókatermésből adódó bő választék. Ugyanakkor egy másik meghatározó probléma, hogy a szövetkezet nem rendelkezik saját szállító eszközzel, ilyen körülmények között a korábbi vásárlóknak nem éri meg Alcsíkig eljönni a székely pityókáért.
Mint azt az alpolgármestertől megtudtuk, a tavalyhoz hasonlóan ezúttal is érdeklődik egy vidékünkön jelen levő üzletlánc a termék iránt, ám nevetségesen alacsony árat kínálnak: a csomagolatlan pityóka kilójáért 35 banit ajánlanak. „Nem tudom, idén hogyan fog működni” – fogalmazott nem túl nagy optimizmussal Virág György. Elmondása szerint a problémát csak fokozza, hogy a szövetkezet gazdái sem igen hozzák a burgonyát a csomagoló üzembe, ugyanis a gépsor működtetésének van egy költsége, ami kilónként 15–20 banit jelent, a termelők viszont nem akarják terhelni áraikat ezzel az összeggel. Így viszont maga a szövetkezet is lassan életképtelenné válik.
Van lehetőség, csak pénzbe kerül
Egy évtized kihagyás után magán beruházásként indult újra pár napja az úgynevezett bukaresti nagybani piac (PGB), ahol maguk a termelők kínálhatják portékájukat az érdeklődő üzletláncoknak és vállalkozásoknak. Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője szerint ez óriási lehetőség a csíki pityókatermelők számára, hiszen ott a legjobb körülmények között értékesíthetik a burgonyát az árakat lenyomó kereskedők kiiktatásával. „Mindenképpen jobb megoldás ez így, mintha nyakunkon maradna a termés. Így mi visszük közelebb a terméket a vásárlóhoz, nem kell arra várnunk, hogy ők jöjjenek hozzánk” – magyarázta az igazgató.
Virág György alpolgármester viszont már nem volt ennyire derűlátó. Mint kifejtette, a piacon tett látogatásakor meggyőződhetett arról, valóban civilizált körülmények uralkodnak ott. Egy termelő számára hatvan négyzetméter tárolási lehetőség van felajánlva, illetve tizenkét négyzetméter eladási felület. A probléma viszont az, hogy mindezért havi 1200 euró bért kér a tulajdonos. „Pontosan ki kell számolni a költségeket, ám nem igazán éri meg a befektetés” – vélte az alpolgármester, mondván, a havi bér mellett személyzetet is kell alkalmazni, az áru értékesítése pedig egyáltalán nem garantált. Az illetékes szerint segítség lehetne a gazdák számára az, ha például a megyei tanács bérelné a standot. Addig is, pár nap múlva csomagolják a kozmási pityókát, csak éppen nem tudni, lesz-e vevő rá.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!