Megérte befektetni a gépsorba – ekképp nyilatkoztak az illetékesek a Csíkkozmáson még tavaly felavatott burgonyacsomagoló berendezés kapcsán. A Burgocom Ciuc értékesítési szövetkezet által működtetett üzem elindításakor egymásnak adták a kilincset a politikusok, rendre kiemelve a létesítmény fontosságát és az alcsíki gazdák példás összefogását. Egy év távlatában azonban a csodaszép történet rémálommá kezd alakulni.
2011. október 17., 16:202011. október 17., 16:20
2011. október 17., 18:422011. október 17., 18:42
A kozmási burgonyacsomagoló üzem: teli zsákok nem létező ügyfeleknek
Pár nap múlva kezdi a munkát a csíkkozmási Burgocom Ciuc szövetkezet tulajdonában levő burgonyacsomagoló gépsor. A berendezés tavaly igencsak hasznosnak bizonyult, az 5, 10, 15 vagy akár 25 kilós zsákokba rakott, sajátos címkével ellátott termék iránt bőven akadt érdeklődő. Az ügyfelek idén viszont elmaradnak, így egyelőre nem tudni, lesz-e, aki megvegye a kozmási pityókát.
„Pár napon belül kezdjük csomagolni a pityókát. Vásárlók viszont nincsenek, a tavalyi klientúrát mind elvesztettük” – magyarázta érdeklődésünkre Virág György alpolgármester. Az elöljáró szerint ennek egyik oka az idei gazdag pityókatermésből adódó bő választék. Ugyanakkor egy másik meghatározó probléma, hogy a szövetkezet nem rendelkezik saját szállító eszközzel, ilyen körülmények között a korábbi vásárlóknak nem éri meg Alcsíkig eljönni a székely pityókáért.
Mint azt az alpolgármestertől megtudtuk, a tavalyhoz hasonlóan ezúttal is érdeklődik egy vidékünkön jelen levő üzletlánc a termék iránt, ám nevetségesen alacsony árat kínálnak: a csomagolatlan pityóka kilójáért 35 banit ajánlanak. „Nem tudom, idén hogyan fog működni” – fogalmazott nem túl nagy optimizmussal Virág György. Elmondása szerint a problémát csak fokozza, hogy a szövetkezet gazdái sem igen hozzák a burgonyát a csomagoló üzembe, ugyanis a gépsor működtetésének van egy költsége, ami kilónként 15–20 banit jelent, a termelők viszont nem akarják terhelni áraikat ezzel az összeggel. Így viszont maga a szövetkezet is lassan életképtelenné válik.
Van lehetőség, csak pénzbe kerül
Egy évtized kihagyás után magán beruházásként indult újra pár napja az úgynevezett bukaresti nagybani piac (PGB), ahol maguk a termelők kínálhatják portékájukat az érdeklődő üzletláncoknak és vállalkozásoknak. Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője szerint ez óriási lehetőség a csíki pityókatermelők számára, hiszen ott a legjobb körülmények között értékesíthetik a burgonyát az árakat lenyomó kereskedők kiiktatásával. „Mindenképpen jobb megoldás ez így, mintha nyakunkon maradna a termés. Így mi visszük közelebb a terméket a vásárlóhoz, nem kell arra várnunk, hogy ők jöjjenek hozzánk” – magyarázta az igazgató.
Virág György alpolgármester viszont már nem volt ennyire derűlátó. Mint kifejtette, a piacon tett látogatásakor meggyőződhetett arról, valóban civilizált körülmények uralkodnak ott. Egy termelő számára hatvan négyzetméter tárolási lehetőség van felajánlva, illetve tizenkét négyzetméter eladási felület. A probléma viszont az, hogy mindezért havi 1200 euró bért kér a tulajdonos. „Pontosan ki kell számolni a költségeket, ám nem igazán éri meg a befektetés” – vélte az alpolgármester, mondván, a havi bér mellett személyzetet is kell alkalmazni, az áru értékesítése pedig egyáltalán nem garantált. Az illetékes szerint segítség lehetne a gazdák számára az, ha például a megyei tanács bérelné a standot. Addig is, pár nap múlva csomagolják a kozmási pityókát, csak éppen nem tudni, lesz-e vevő rá.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
szóljon hozzá!