Fotó: Kristó Róbert
Minden bizonnyal jó érzés történeteket mesélni és hallgatni, hiszen ezek segítenek emlékezni a múltra. Azok a közösségek, amelyek a természettel szoros kapcsolatban élnek, sokat megtapasztaltak a környezetükről, és így sok történetük van. Ezt felismerve indította el a Pogány-havas Kistérségi Társulás a Polgár-Társ Alapítvány, illetve a Tusnád Ásványvíz Rt.-vel közösen a Történetek a természetről és rólunk elnevezésű projektet, melynek egyik záró mozzanatának lehettünk tanúi kedden a szépvízi Nyirő József Általános Iskolában.
2011. június 14., 16:502011. június 14., 16:50
2011. június 14., 17:512011. június 14., 17:51
A bemutatókra is sokat készültek a diákok
A kistérség településein található kilenc általános iskola csapatai vettek részt azon a vetélkedőn, melynek célja az elmúlt hónapok munkáinak ismertetése volt. Az V–VIII. osztályos diákok bevonásával zajló projekt során természetközeli élményekről szóló történeteket küldtek be a gyerekek. Ugyanakkor elméleti órákon vettek részt, melyeken globális természetvédelmi problémákról, illetve a helyi természeti értékekről tájékozódhattak. Utóbbiakat kirándulások során is megismerhették.
„Leggyakoribb téma a medvékkel való találkozás volt” – fogalmazott a közel háromszáz leírt történettel kapcsolatban Demeter László biológus. A projektvezető hozzátette, emellett egyéb vadállatokhoz, tehénkereséshez fűződő, vagy éppen a nagyszülők által mesélt anekdoták is előfordultak, olyanok, melyeknek folklorisztikai értékük is van. „A programban a vártnál sokkal többen vettek részt, a legtöbb iskola diákjai bekapcsolódtak. Célunk az volt, hogy a természet védelmét, ismeretét és tiszteletét sulykoljuk a gyerekekbe” – nyomatékosított a projektvezető.
A vetélkedő során egyébként egy-egy rövidke történetet elevenítettek fel a fiatalok a rögzítettek közül, emellett környezetük természeti szépségeit és ritkaságait is bemutatták. A zsűrinek nem volt könnyű dolga, végül győztesként a szentmiklósi iskolát hirdették ki, második díjat a gyimesbükki Dani Gergely Általános Iskola szerezte, harmadik pedig a csíkszentmihályi Arany János iskola lett.
„Egy vetélkedőn mindig kell legyenek győztesek, de közületek mindenki nyertesnek érezheti magát” – hangzott el a díjkiosztó során, ahol minden résztvevő ajándékcsomagot vehetett át. Demeter László biológus egyúttal arról biztosította a diákokat, a foglalkozások sora itt még nem ér véget, hosszú távon számítanak rájuk ezen a téren.
Az illetékes egyébként elmondta, az év végéig tartó projekt következő mozzanataként a gyerekek rajzaiból készül plakátsorozat az iskoláknak, ősszel a történetek válogatásából lát napvilágot egy kiadvány, ugyanakkor 10-15 perces dokumentumfilmet készítenek a történetek helyszínéül szolgáló egyik falu életéről, a mesélő személyekről. „Végső célunk rávezetni az embereket arra, hogyan profitáljanak a természeti értékekből, oly módon, hogy ne tegyék tönkre azokat” – szögezte le Demeter László.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!