Fotó: Veres Nándor
Gumicsizma, gyapjú, használt pelenka, műanyag palack, fém dobozok, törött üvegek, szakadt ruhák – ezek és ehhez hasonló hulladékok látványa fogadta a Csíki Hírlap munkatársait, amikor a csíki települések határait járták be. Mint kiderült, a felkeresett falvak közelében nem hivatalos szeméttelepeket alakítottak ki a lakók.
2016. április 07., 10:402016. április 07., 10:40
2016. április 07., 13:342016. április 07., 13:34
„Milyen ember lehet az, aki képes az út mellé leönteni a szemetét, miközben biztosan fizet illetéket azért, hogy kapuja elől elszállítsák azt az erre hivatott cég alkalmazottai?” – tette fel a kérdést egy alcsíki lakos, meglátván a 123B jelzésű megyei út mellett, Mindszent közelében „kialakított” szemétlerakóhelyet. Hasonló felháborodással kereste fel a Csíki Hírlapot egy csíkszeredai férfi is, aki azt nehezményezte, hogy az Olt két oldalán lévő bokros terület vált szemétteleppé.
A napokban összesen tíz helyszínt keresett fel a Csíki Hírlap csapata az alcsíki és felcsíki településeken nem volt nehéz rátalálni a szemétdombokra. A már említett 123B jelzésű megyei út mentén az elmúlt hónapokban jelentek meg az első szemeteszsákok, az idő teltével pedig újabbak kerültek oda, amelyeket kóbor kutyák téptek szét, így most már jól látható a tartalmuk. A szeméthalomban a műanyag palackok, zsákok, fémdobozok mellett különböző gyermekjátékokat, autós egészségügyi ládát is találtunk.
Szemét kaszálón, patakparton
„Csíkbánkfalváról Csíkszentmárton felé tartva figyelmesek lettünk a bal oldalon lévő kaszálók között egy fehérlő részre. Közelebb érve építkezési törmelék, sörösüvegek, műanyag poharak, vedrek, zacskók, zsákok, dobozok és frissen metszett faágak látványa fogadott. Onnan Csekefalvára autóztunk, a falut elhagyva alig két kilométer után az út mellett kanyargózó patak árterét változtatták szemétlerakó hellyé azzal, hogy egyesek oda hordtak ki mindenféle hulladékot. A szeméthegyek között találtunk használt pelenkát, műanyag palackot, poharakat, zacskókat, üvegtörmeléket, fémdobozokat, mindenféle ruhaneműt, gyapjút, gumicsizmát, drótokat” – számol be a tapasztaltakról a napilap.
„Csíkkozmásról Tusnád község felé haladva az E578 jelzésű európai út jobb oldalán egy mezei útra lettünk figyelmesek , amelynek már a bevezető szakaszán láttunk mindenféle szemetet, tovább haladva az úton pedig egy szemétgödörre leltünk. Oda mindenféle műanyag fóliát, tasakot, zsákot, vegyszeres és festékes dobozokat, törött üveglapokat és gumibelsőket kihordtak. Tusnádon egy − az európai út jobb oldalán lévő − mezei útra autóztunk, pár száz méter után találtunk itt is egy szemétlerakó helyet, ahol építkezési törmelék, levágott faágak, matracdarabok, műanyag palackok, vedrek, hullámpaladarabok tömkelegének látványa fogadott. A szeméthalmokban volt különböző méretű gumiabroncs, tisztítószeres palackok, műanyag zsákban romlott pityóka, fémdobozok, sőt még a konyhai szemetesből származó háztartási szemét is oda került ki” – így festettek Alcsík alsó részén az illegális szemétdombok.
Szemétlerakóhely az Olt-part
„Csíkszentsimonban az első balra tartó utcába hajtottunk be, alig hogy elhagytuk az utolsó házat, az út szélén négy zsák szemetet találtunk. A zsákokban mindenféle háztartási hulladék, illetve műanyag palackok, sörösdobozok, amelyekből pár darab a zsákok mellé is került. Ezt követően visszatértünk Csíkszeredába, és az Udvarhely felőli kijáratnál lévő Olt-híd közelében tettünk egy rövid sétát. A gazos, cserjés területen több olyan személlyel is találkoztunk, akik kikapcsolódni látogattak el a partra. A területen egyébként méterenként találtunk egy-egy kupac szemetet, hol műanyag virágedények, kartondobozok, hol építkezési hulladék, hol pedig ruhák tornyosodtak a gazok között. De mindemellett volt poliészter, kátrány, necczsák, műanyag palackok, hordók, gumiabroncsok, eltört számítógép monitor, törött cserépedény” – részletezte a Csíki Hírlap munkatársa.
Állati csontváz mint hulladék
„A közigazgatásilag Csíkcsicsóhoz tartozó Csaracsó határában, ahol korábban a Szent Mihály-napi lovas ügyességi versenyeket szervezték, méretes szeméttelepet találtunk. A két éve még rendezettnek tűnő területen most halmokban álltak a műanyag dobozok, zsákok, levágott ágak, a szalma és a fűrészpor. De a szétdobált szemét között volt mosdókagyló, összetört szélvédő, permetező kanna, vesszőseprű és gumiabroncs is. Mindemellett pedig több állat – vélhetően szarvasmarha – csontváza, illetve azok darabjai is ott hevertek a kihordott szemét között. Csaracsóból a Rákosi-tóhoz igyekeztünk, ahol érdekes látvány fogadott, hiszen a tó partja mellett jókora szeméthegyet találtunk, előtte pedig a tavaly kihelyezett turisztikai irányjelző tábla, pad és kis szemetes.
A szeméthalomba befőttesüvegeket, konzervesdobozokat, gyapjút, üres cementes zsákokat, porszívót, virágedényeket, szódavizes palackot, rongyszőnyeget, ruhákat, vegyszeres dobozokat és üvegtörmeléket is kihordtak valakik. Végül a 12A jelzésű országútról a borzsovai erdő felé vezető földútra tértünk rá. Alig pár száz méter után megláttuk az első hulladékkupacot az út mentén, amelyek métereken keresztül »díszítették« a tájat. Volt ott építkezési törmelék, abroncsok, palackok, használt pelenka, ruhák, gyapjú, gumicsizma, poliészter és egy televízió törött darabjai is” – számol be a látottakról a Csíki Hírlap.
Közel 8,5 millió lejt szavazott meg Hargita Megye Tanácsa pénteki rendkívüli ülésén a Csík-térségi településeknek. A hatszázalékos adóvisszaosztásból származó pénzt az infrastrukturális és európai uniós projektek fejlesztésére szánják.
Ha április 11-e, akkor Tizenegy: a magyar költészet napján ismét megrendezték a Csíki Játékszín hagyományos irodalmi eseményét. Idén Szabó Lőrinc munkássága előtt tisztelegtek, az ünnepség különleges apropója a költő születésének 125. évfordulója.
Csíkszeredában a 308 tömbházból 158 már teljesen, öt pedig részben hőszigetelt. A munkálatokat folytatják: csütörtökön a városvezetés és a kivitelező cég aláírta a szerződést a Decemberi Forradalom utca 34/A házszám alatti tömbház hőszigetelésére.
B. Kovács András legújabb kötetét mutatják be Csíkszeredában csütörtök délután, a könyvbemutató előtt dokumentumfilm-vetítés is lesz.
Noha az Anghel Saligny-program biztosította támogatás felhasználásával kapcsolatos egyeztetések még mindig tartanak, a csíkszeredai városvezetés nem vár tovább a Nagy István festő sétány felújításával, nemsokára kiírják a közbeszerzési eljárást.
Hamarosan sztrókközponttá fejlődik a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház sztórkegysége, ahol az eddig alkalmazott intravénás trombolízis mellett trombektómiát, azaz a vérrög katéteres eltávolítását is el fogják tudni végezni.
Csíkszereda egyetlen okos közvécéje újra használható a téli szünet után. A helyi önkormányzat újabb közvécék kihelyezését, kialakítását tervezi a jövőben a városban, ugyanis a lakók jelzései szerint nagy igény van erre a szolgáltatásra.
Tizenöt évig sértetlenül lobogott a tusnádi közbirtokosság épületénél elhelyezett székely és magyar zászló – egészen péntek reggelig, ekkor vették észre a községbeliek, hogy a lobogókat letörték. A Steaua Bukarest szurkolói lehetnek a tettesek.
Csíkszeredai lakókat ijesztgettek, székely zászlót gyaláztak, a területi autonómia igényével kapcsolatban élcelődtek, két órán keresztül pedig magyarellenes rigmusokat skandáltak a bukaresti Steaua focicsapat szurkolói csütörtökön délután.
Elektronikus hulladékgyűjtést szerveznek Tusnádfürdőn április 10-én, csütörtökön – tájékoztatja a lakosságot a tusnádfürdői polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
szóljon hozzá!