Fotó: Kristó Róbert
Romániai és magyarországi egyetemek, diákszervezetek, civil és szakmai szervezetek, intézmények képviselői tanácskoztak pénteken Csíkszeredában a felsőfokú oktatásban zajló tehetséggondozás új lehetőségeiről.
2013. október 18., 19:122013. október 18., 19:12
2013. október 18., 19:382013. október 18., 19:38
A Tehetségnap elnevezés alatt lezajlott konferenciát a csíkszeredai Pro Agricultura Hargitae Universitas Alapítvány szervezte meg a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem épületében. Az alapítvány a magyarországi Nemzeti Tehetség Program támogatásával programot indított el azzal a céllal, hogy a térségben is kialakuljon a tehetségbarát társadalmi gondolkodás, gyakorlat.
A konferencia megnyitóján Dávid László, a Sapientia EMTE rektora azt mondta el, a mai tehetséggondozás alapjait még az 1990-es években fektették le, az azóta eltelt időszakban pedig számos változás következett be, így például megjelent a Sapientia egyetem. A tehetséggondozást újra át kell gondolni és új alapokra kell helyezni – jelentette ki a rektor, aki szerint a konferencia jó lehetőséget biztosított arra, hogy a tehetséggondozás új lehetőségeit számba vegyék a jelen lévő kolozsvári, temesvári, debreceni, gödöllői egyetemek, a diákszervezetek képviselői.
A szervező alapítvány ügyvezető elnöke, Magyar Ferenc gödöllői egyetemi tanár arra emlékeztetett, a Pro Agricultura Hargitae Alapítvány célja tudással tenni Székelyföld felemelkedéséért. Ezért igyekeznek cselekedni a székelyföldi tehetségek felismerése és gondozása terén is, szervezésükben Szovátán a napokban a magyarországi tehetséggondozás gyakorlati tapasztalatai adják át magyarországi tanárok erdélyieknek, a felsőoktatási tehetséggondozás lehetőségeinek számba vételére pedig pénteken Csíkszeredában szervezték meg a konferenciát. A magyarországi tehetséggondozás tapasztalatainak, lehetőségeinek ismertetése mellett azt is szeretnék, hogy az erdélyi tehetséggondozást összekapcsolják a magyarországival, ehhez biztosítanak ők felületet – mondta Magyar Ferenc. Terveik harmadik eleme a tudományos diákköri konferenciákon részt vevő erdélyi és magyarországi diákok tapasztalatcseréjének elősegítése, ennek első lépése már megtörtént, Mara Gyöngyvér csíkszeredai egyetemi oktató szervezésében húsz sapientiás diák járt szeptemberben Magyarországon – közölte az alapítvány vezetője.
A Tehetségnap keretében a nap folyamán számos előadás hangzott el, értékelték többek között a magyarországi tudományos diákköri konferenciákba való erdélyi bekapcsolódás eddigi tapasztaltait és lehetőségeit, később pedig kerekasztal-beszélgetések keretében összegezték, hogy az egyes tudományterületek hallgatói számára milyen tehetséggondozási lehetőségek léteznek.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!