Etéd bejáratánál. Csend van, az amúgy is csendes településen. Archív
Fotó: Barabás Ákos
A megnövelt pénzbírság, a karanténköltségek átruházása, illetve a büntetőjogi következmények visszatartják a szabályszegéstől a lakhelyi elkülönítés alatt állókat, és ez így van Etéd községben is – számolt be a tapasztalatokról a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal szóvivője. Csend van a településen a község megbízott vezetője szerint is, aki hétfő délutánig nem kapott értesítést arról, hogy az Etédre Franciaországból hazatért, majd koronavírus-fertőzés miatt múlt csütörtökön kórházba utalt férfi egyik közvetlen kapcsolata esetében is igazolták a fertőzést.
2020. április 06., 18:032020. április 06., 18:03
2020. április 06., 18:132020. április 06., 18:13
A harmadik Hargita megyei igazolt koronavírusos megbetegedés is a Franciaországból Etédre hazatért férfihez köthető, egy vele közvetlen kapcsolatban álló személynél igazolták az újabb megbetegedést, amelyről hétfői közleményében tájékoztatott a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal.
– közölte megkeresésünkre Adrian Pănescu, a prefektusi hivatal szóvivője. Azt viszont elmondta, hogy az ügyben még az első pozitív teszteredmény megérkezésekor elindított és jelenleg is zajló járványügyi kivizsgálás során lakhelyi elkülönítésbe helyezett 47 személy mind a környéken él. Ugyanakkor cáfolta azt, hogy lakhelyi izolációba kerültek volna azok a mentős alkalmazottak, akiket a 112-es sürgősségi segélyhívószámon a helyszínre riasztottak akkor, amikor a Franciaországból hazatért és lakhelyi izolációban lévő férfi segítséget kért a szívproblémák miatt később elhunyt apjához.
A fiatalabb férfi – akinek a koronavírus-tesztje másnapra pozitív eredményt hozott – szólt a kiérkező mentősöknek, hogy lakhelyi elkülönítés alatt állnak, ezért a mentős személyzet védőruházatban ment be, így nem volt szükség a későbbi elkülönítésükre – tájékoztatott a prefektusi hivatal szóvivője.
Ami az elrendelt lakhelyi izolációkat illeti, Adrian Pănescu kérdésünkre elmondta:
amelynek értelmében a pénzbírság értéke is jelentősen nőtt, továbbá az elkülönítés szabályai ellen vétő ellen büntetőjogi eljárás indulhat és két hétre intézményes karanténba helyezik, amelynek a költségeit is rá terhelik. Utóbbi az elszállásolás 230 lejes napi árával és a napi étkeztetés 70 lejes költségével együtt eléri a 4200 lejt a két hét alatt.
Ugyanakkor a helyhatóságok is próbálják tudatosítani az érintettekben, hogy nem érdemes kockáztatniuk – fűzte hozzá a szóvivő.
Tiboldi Elek etédi alpolgármestert, a község megbízott vezetőjét hétfőn kora délutánig még nem értesítették arról, hogy az első fertőzött egyik közvetlen kapcsolatánál is igazolták a megbetegedést. „Nem jó hír ez, de különösebben nincs mit kezdeni vele” – fogalmazott, de hozzáfűzte, így legalább nem járkálnak a falu felső felében. Ott él az a közösség, ahol számos lakhelyi elkülönítést elrendelt a népegészségügyi igazgatóság az első fertőzés igazolása után.
Nem történt rendbontás és a lakhelyelhagyási tilalmat sem szegték meg az izolációban lévők, „mert akkora port kavartak” a történtek, hogy nem kockáztat senki – mondta a településvezető.
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
A kormány deficitcsökkentő intézkedései részeként növelni fogja szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díját.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Az alkotmánybíróság ügyvivő elnöke csütörtökön pontosítani kívánta, hogy a mandátuma végéhez közeledő három alkotmánybíró egyike sem kért vagy kapott semmilyen juttatást.
Közúti balesethez riasztották a tűzoltókat a Maros megyei Libánfalva térségében, ahol egy személygépkocsi lesodródott az úttestről. A balesetben egy személy megsérült.
Közvitára bocsátotta csütörtökön a honlapján a pénzügyminisztérium az idei deficitcsökkentő intézkedések első csomagját tartalmazó törvénytervezetet.
2 hozzászólás