A szerződést megkötő fogorvosok többnyire a gyerekek fogászati kezelésére fordítják az állami finanszírozást. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
A fogászati ellátásra szánt állami pénzkeret jelentős emelésére volna szükség ahhoz, hogy több fogorvos kössön szerződést az egészségbiztosítási pénztárral a biztosítottaknak járó ingyenes szolgáltatások elvégzésére. A havi keretösszeg még úgy sem elegendő, hogy a települések többségén egyetlen fogorvos sem áll szerződéses viszonyban az egészségbiztosítási pénztárral.
2019. március 27., 12:062019. március 27., 12:06
A Hargita megyében praktizáló 198 fogorvos közül mindössze 53 kötött szerződést a megyei egészségbiztosítási pénztárral a biztosítottaknak járó, államilag finanszírozott fogászati kezelések elvégzésére. Ez a települések tekintetében 27 százalékos lefedettséget jelent, azaz
E tekintetben a városokban a legjobb az arány, Székelyudvarhelyen és Csíkszeredában 7–7, Gyergyószentmiklóson pedig 4 négy fogorvos áll szerződéses viszonyban a megyei egészségbiztosítási pénztárral.
Kivétel ugyanakkor Oroszhegy, ahol 7, vagyis minden ott dolgozó fogorvos megkötötte a szerződést. Csíkdánfalván, Korondon, Gyergyóalfaluban, Gyergyóremetén, Nagygalambfalván, Székelykeresztúron és Zetelakán 2–2 ilyen fogorvos dolgozik, a többi településen legfeljebb egy, sok esetben viszont egyetlen olyan fogorvos sem praktizál, aki megállapodásban állna a pénztárral.
Hargita megyében egy éve még 28, két éve pedig 30 százalékos volt ez az arány – derül ki a megyei egészségbiztosítási pénztártól szerkesztőségünk által kikért adatokból.
Összehasonlításként: a Maros megyében praktizáló 639 fogorvos közül is mindössze 110 fogorvos kötött szerződést a megyei egészségbiztosítási pénztárral a biztosítottaknak járó, államilag finanszírozott fogászati kezelések elvégzésére.
Elenyésző az állami finanszírozás mértéke, ez a legfőbb oka annak, hogy a fogorvosok nagy része nem köt szerződést az egészségbiztosítási pénztárral, a másodlagos ok pedig az, hogy a megállapodás sok többlet-papírmunkát ró a fogászati rendelőkre – sorolta fel a fő okokat Simon István fogorvos, a Hargita Megyei Fogorvosi Kamara elnöke. Elmondta, remény ugyan van a keretösszeg emelésére, de az is bizonytalan, mert egymást váltják a miniszterek az egészségügyi tárca élén. Tavaly egyébként megháromszorozták az e célra elkülönített összeget, de a kamara elnöke szerint
Az viszont, hogy a térítésmentes ellátáshoz a felnőtt biztosítottak is hozzájussanak, költségvetési szempontból nem több mint egy álom – véli Simon István.
Kevés fogorvos köt szerződést, sőt év közben visszalépések is történnek, de még ilyen körülmények közt is átlagban legtöbb egy hétre elegendő az egészségbiztosítási pénztár által fogorvosi rendelőknek kiutalt havi összeg – érzékeltette a szűkös költségvetés mértékét Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója. Elmondta, az egészségbiztosítási pénztár által megtérített fogorvosi szolgáltatások skálája meglehetősen széles, így a biztosítottaknak általában teljesen ingyen kellene megkapniuk az ellátást, csakhogy erre nincs elegendő pénz. Így az intézménnyel szerződéses viszonyban álló fogorvosok maguk dönthetik el, hogy kiknek nyújtanak térítésmentes szolgáltatást. Megtehetik azt is, hogy a hónap elejétől mindenkit ingyen kezelnek addig, amíg lemerül a havi pénzkeret, de dönthetnek úgy is, hogy például csak a gyerekeknek biztosítanak ingyenes ellátást, és így kitart nagyjából a hónap végéig a pénz – magyarázta Duda Tihamér, hozzáfűzve, hogy tudomása szerint a fogorvosok többsége az utóbbi lehetőséget választja.
Évről évre nő az e célra szánt állami pénzkeret – tavalyelőtt, illetve tavaly is így történt, és reményeik szerint idén is nőni fog –, de ez továbbra is csak egy töredékét fedezi az ilyen jellegű kiadásoknak.
„Természetesen mi mindig ott kérjük a nagyobb összegeket, ahol hiány van. Ilyenek például a paraklinikai szolgáltatások, laboratóriumok, CT-, MR-vizsgálatok – amelyekre több hónaposak a várólisták –, a fogászati kezelések – amelyekre egy hét, tíz nap alatt elfogynak a pénzek –, illetve más olyan szolgáltatások, amelyek fejlődő dinamikát mutatnak. Mi például nagyon szeretnénk, ha Hargita megyében a rehabilitációs gyógyászati tevékenység fejlődne, mert számos nagyon előnyös lehetőségünk – ásványvizek, mofetták – van, ami a helyből adódik” – vázolta a költségvetési terveket Duda Tihamér.
Ifj. Mózes Gyula Oroszhegyen dolgozó fogorvos egyike azoknak, akik a jelenlegi körülmények között is évről évre megkötik a szerződést az egészségbiztosítási pénztárral.
– emelte ki a lehetőséget. Alkalmanként a szomszédos iskolából teljes osztályokat fogadnak fogászati ellenőrzésre, így már ingyenes megelőzési tevékenységet is tudnak végezni, és mivel Oroszhegyen és Székelyszentkirályon több fogorvos is szerződéses viszonyban áll az egészségbiztosítási pénztárral, havonta „elég sok” gyereknek tudnak ingyenes fogorvosi ellátást biztosítani. Az elmúlt két évben nőtt a pénzkeret is, amit a biztosítottak ellátására kapnak, így ő teljesen elégedett a feltételekkel, mint arról beszámolt, az utóbbi időben havonta már egy-két idősebb páciens fogpótlására, protézisére is futja az egészségbiztosítási pénztártól kapott pénzből.
Megszökött felügyelője mellől egy 12 éves kislány Marosvásárhely központjában, keresi a rendőrség.
Egy RMDSZ-es és egy szociáldemokrata alelnököt választott a Maros megyei önkormányzat képviselő-testülete csütörtökön. A soros tanácsülésen beiktatták azokat a képviselőket is, akik nem vettek részt a korábbi rendkívüli tanácsülésen.
A sebészetben a fejlődés kötelező, így a minimálinvazív eljárásokban nyújtanak segítséget szaktekintélynek számító bukaresti sebészek egy Csíkszeredában megszervezett sebészeti műhely során november 21–23. között a térség orvosainak.
Az elmúlt egy évben óriási mértékben sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét, ami a határon túli magyar közösségek megerősödését is jelenti – jelentette ki Orbán Viktor a Magyar Állandó Értekezlet csütörtöki plenáris ülésén Budapesten.
A szárazság, a hőhullám és az árvíz hatásait fogják vizsgálni Kézdivásárhelyen egy nyertes pályázat pénzalapjából. Tudni fogják, hogy az éghajlatváltozás negatív hatásainak elkerüléséért a város egyes részeiben milyen változásokra lesz szükség.
Marcel Ciolacu a csütörtöki kormányülés elején bejelentette, hogy a nap folyamán Budapestre utazik, ahol „döntő találkozót” tartanak Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról.
Romániában az élelmiszeripar nagyon kis részben ad hozzá az ország GDP-jéhez, ráadásul sok élelmiszeripari és mezőgazdasági terméket importálunk. Ez a rendszerváltás előtt pont fordítva volt – hangzott el egy szakmai konferencián.
A havazás, melyet az időjósok már több napja előrejeleztek, csütörtök reggel Háromszékre is megérkezett. A megyeszékhelyen a TEGA Rt. munkatársai hajnali 4 órától dolgoztak a város hótalanításán, Háromszéken többnyire jók az útviszonyok.
Leginkább az áramellátásban okozott gondokat a havazás Hargita megyében, számos településen jelenleg is szünetel a szolgáltatás. A hegyvidéki útszakaszokon a 3-5 centimétert is elérheti a latyakos hóréteg vastagsága, a vasúti közlekedés is akadozik.
Péntekre érvényes, harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hét megye hegyvidékére.
szóljon hozzá!