Biró A. Zoltán, Burus-Siklódi Botond és Sárosi-Blága Ágnes ismertette a kutatás eredményeit
Fotó: Gábos Albin
A romániai magyar pedagógusok fontos feladatnak tartják az anyanyelv ápolását, védelmét, valamint a nemzeti kultúra átadását a fiatal generációknak – ez is kiderül abból az átfogó kutatásból, amelyben arra keresték a választ, hogy a pedagógusok milyen problémákkal szembesülnek.
2019. április 03., 20:402019. április 03., 20:40
2019. április 03., 20:582019. április 03., 20:58
A romániai magyar pedagógusokról szóló átfogó kutatás fontosabb eredményeit szerdán ismertették a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) csíkszeredai székházában. Burus-Siklódi Botond, az RMPSZ elnöke bevezetőként elmondta, kutatási programjuknak az volt a célja, hogy szakmailag megalapozott képet kapjanak a pedagógustársadalomról, attitűdjeikről, a helyzetükhöz való hozzáállásukról, hiszen
Ennek a nagyszámú értelmiségi rétegnek pedig fontos társadalmi szerepe van. A pedagógusokat érintő kutatást, amelynek eredménye egyfajta „problématérkép” is, a Sapientia EMTE mellett működő KAM – Regionális és Antropológiai Kutatások Központja végezte el.
Biró A. Zoltán professzor, a KAM vezetője kiemelt néhány fontosabb eredményt. Például a megkérdezettek több mint 90 százaléka tartja nagyon fontos pedagógusi feladatnak az anyanyelv ápolását, védelmét, a nemzeti kultúra átadását, szakterülettől, tantárgytól, térségtípustól függetlenül. A felmérés arra is rávilágított, hogy a tanárok, tanítók, óvónők úgy tapasztalják,
A felmérésből leszűrhető következtetések szerint a pedagógustársadalom az előzetes feltételezésekkel ellentétben meglepő módon egységesen vélekedik adott problémakörökről, legyen szó akár partiumi, belső-erdélyi, mezőségi, székelyföldi, vidéki vagy városi pedagógusról.
– magyarázta a professzor. Ugyancsak a kutatás mutat rá arra, hogy a legtöbb pedagógus személyes indíttatásból választotta a pályát, és kevesen hagyják el azt.
Sárosi-Blága Ágnes kutató a módszertanról beszélt. Mint megtudtuk, a felmérést 2017–2018-ban végezték el, a kérdőíveiket 6075 pedagógus, valamint 524 tanintézet-vezető töltötte ki, továbbá 50 interjút is készítettek. Egyebek közt a pályaválasztás, az anyanyelv és kultúra, a társadalmi megítélés, a pedagógusképzés, az elégedettség, a tanórán kívüli tevékenységek, valamint a személyes digitális nyitottság témáját érintették. A különböző témakörökön belül részelemzéseket is végeznek, amelyek közül három már megtalálható az RMPSZ, illetve a KAM weboldalán. Tervezik ugyanakkor, hogy a későbbiekben további részelemzéseket tegyenek közzé.
A Meseszó Egyesület mesemondói idén is bejárják az országot, és mesélnek kis és nagyobb közösségekben. Akik szeretnének gyerek- vagy felnőtt közösség számára mesét kérni, november 8-ig tehetik ezt meg.
Nyolcan sérültek meg, miután két gépjármű összeütközött péntek délután Sáromberkénél – tájékoztat a Maros tűzoltóság sajtóosztálya.
Több mint hatvan rendőr és csendőr részvételével tartottak összehangolt akciót Nyárádkarácson községben péntek reggel a közrend biztosítása érdekében.
Munkálatok miatt forgalomkorlátozásra kell számítani hétfőtől több sepsiszentgyörgyi utcában.
Alkoholos befolyás alatt, jogosítvány nélkül vezetett egy férfi Tusnádon, ráadásul egy balesetben is érintett volt csütörtökön – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
Életmentő műtétre szorul egy dupla szárnytörést szenvedett gyöngybagoly, segítséget kérnek a szállításában.
Vasárnap véget ér az egyhetes vakáció, hétfőn elkezdődik a 2024-2025-ös tanév második modulja, amely december 20-áig tart.
A téli szezon idejére bezár a Sepsi ReKreatív szabadidős létesítményeinek egy része, vasárnapig érdemes ellátogatni a parkokba és kerékpárt bérelni.
Tizenkét megyére érvényes figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a sűrű köd miatt.
1 hozzászólás