Biró A. Zoltán, Burus-Siklódi Botond és Sárosi-Blága Ágnes ismertette a kutatás eredményeit
Fotó: Gábos Albin
A romániai magyar pedagógusok fontos feladatnak tartják az anyanyelv ápolását, védelmét, valamint a nemzeti kultúra átadását a fiatal generációknak – ez is kiderül abból az átfogó kutatásból, amelyben arra keresték a választ, hogy a pedagógusok milyen problémákkal szembesülnek.
2019. április 03., 20:402019. április 03., 20:40
2019. április 03., 20:582019. április 03., 20:58
A romániai magyar pedagógusokról szóló átfogó kutatás fontosabb eredményeit szerdán ismertették a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) csíkszeredai székházában. Burus-Siklódi Botond, az RMPSZ elnöke bevezetőként elmondta, kutatási programjuknak az volt a célja, hogy szakmailag megalapozott képet kapjanak a pedagógustársadalomról, attitűdjeikről, a helyzetükhöz való hozzáállásukról, hiszen
Ennek a nagyszámú értelmiségi rétegnek pedig fontos társadalmi szerepe van. A pedagógusokat érintő kutatást, amelynek eredménye egyfajta „problématérkép” is, a Sapientia EMTE mellett működő KAM – Regionális és Antropológiai Kutatások Központja végezte el.
Biró A. Zoltán professzor, a KAM vezetője kiemelt néhány fontosabb eredményt. Például a megkérdezettek több mint 90 százaléka tartja nagyon fontos pedagógusi feladatnak az anyanyelv ápolását, védelmét, a nemzeti kultúra átadását, szakterülettől, tantárgytól, térségtípustól függetlenül. A felmérés arra is rávilágított, hogy a tanárok, tanítók, óvónők úgy tapasztalják,
A felmérésből leszűrhető következtetések szerint a pedagógustársadalom az előzetes feltételezésekkel ellentétben meglepő módon egységesen vélekedik adott problémakörökről, legyen szó akár partiumi, belső-erdélyi, mezőségi, székelyföldi, vidéki vagy városi pedagógusról.
– magyarázta a professzor. Ugyancsak a kutatás mutat rá arra, hogy a legtöbb pedagógus személyes indíttatásból választotta a pályát, és kevesen hagyják el azt.
Sárosi-Blága Ágnes kutató a módszertanról beszélt. Mint megtudtuk, a felmérést 2017–2018-ban végezték el, a kérdőíveiket 6075 pedagógus, valamint 524 tanintézet-vezető töltötte ki, továbbá 50 interjút is készítettek. Egyebek közt a pályaválasztás, az anyanyelv és kultúra, a társadalmi megítélés, a pedagógusképzés, az elégedettség, a tanórán kívüli tevékenységek, valamint a személyes digitális nyitottság témáját érintették. A különböző témakörökön belül részelemzéseket is végeznek, amelyek közül három már megtalálható az RMPSZ, illetve a KAM weboldalán. Tervezik ugyanakkor, hogy a későbbiekben további részelemzéseket tegyenek közzé.
Egyelőre nehéz meghatározni, mekkora veszteséget okoz a parajdi bányakatasztrófa Korondon és Szovátán: előbbi település árusai 15-20 százalékos kiesést jósolnak, az üdülővárosban inkább a vakációs jegyek értékének csökkentése miatt aggódnak.
Ilie Bolojan miniszterelnök megszorító csomagja értelmében ezentúl a gyermeknevelési szabadságon lévő szülőknek is éves 2430 lejes hozzájárulás ellenében kellene fenntartaniuk biztosítotti státuszukat. Az RMDSZ felháborítónak tartja az intézkedést.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem, csupán átszervezik a
A Transzfogarason történt halálos medvetámadást követően számtalan reakció érkezett a közösségi oldalakat használók részéről.
Ilie Bolojan miniszterlenök a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén kijelentette, hogy július végéig a második deficitcsökkentő csomaggal is a parlament elé járul, és ezek az intézkedések már a méltányosságra helyezik hangsúlyt.
Vészhelyzetben hozott felelősségteljes döntésnek nevezte hétfőn délután a parlamentben Ilie Bolojan az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet beterjesztését.
Napról napra kevesebb marad a sepsiszentgyörgyi városközpont egyik meghatározó épületéből. A valamikori Bodok szálló bontásával járó zaj és por az épület közelében levő vendéglátóegységek számára is megnehezíti a nyári szezont.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
Egy fa dőlt ki Csíkszeredában, valamint több mint 2500 felhasználó maradt áram nélkül Csíkszéken a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt hétfőn délután – közölte a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Kidőlt fáról küldött fotót csíkszeredai olvasónk hétfő délután, amelyet már a helyszínre kiszállt tűzoltók daraboltak fel.
1 hozzászólás