Valószínűleg nem tud döntést hozni az RMDSZ Hargita Megyei Egyeztető Tanácsa, így Kolozsvárnak kell döntenie
Fotó: Gábos Albin
A Hargita megyei tanács elnöki tisztségéért valójában nem június 9-én, hanem az elkövetkező napokban folyik igazi verseny. Az RMDSZ-en belüli jelöltállítási vetélkedő kimenetele dönti el ugyanis, hogy ki foglalhatja el majd ezt a tisztséget, mivel a szövetség jelöltjének a június 9-i választásokon nem lesz igazán komolyan vehető ellenfele. Borboly Csaba ismét újrázna, Barti Tihamér ezt másodszor igyekszik megakadályozni, Bíró Barna Botond pedig először lépne feljebb az alelnöki tisztségnél.
2024. április 04., 07:582024. április 04., 07:58
Miután többen is felemlegették a jelöltek és a döntéshozó RMDSZ Hargita Megyei Egyeztető Tanácsa (HET) tagjai közül is, hogy mi történt, vagy mi nem történt négy évvel ezelőtt, most a három jelölt versenye új szakaszba lép.
és elkezdődik az egyeztetések sora, amelynek végén a HET ismét meghozza a Hargita megyei önkormányzat elnöki tisztségét megpályázó és biztos befutónak számító RMDSZ-jelölt személyéről a döntést.
Nem adott egyértelmű választ arra a kérdésünkre Borboly Csaba, hogy a csíkiak négy éve valóban megígérték-e, idén az udvarhelyszéki elnökjelöltséget támogatják, visszaadva a csíki jelöltnek nyújtott akkori támogatást.
Ahány megkérdezett, annyi féle válasz született Borboly Csaba négy évvel ezelőtt tett ígéretéről: Antal Lóránt udvarhelyszéki szenátornak, Becze István területi ügyvezető elnöknek és Hajdu Gábor csíki parlamenti képviselőnek más-más dereng.
Nem lesz könnyű, ezt a három jelölt is tudja, mivel mindhárman jelentős támogatást tudhatnak maguk mögött. Arról kérdeztük őket, hogy vannak-e egyeztetések közöttük annak érdekében, hogy támogatást szerezzenek maguknak, de az is érdekelt, elképzelhető-e, hogy egyik vagy másik, esetleg két jelölt is visszalép egy harmadik javára, illetve mennyire lesz nehéz dolga a HET-nek a döntést illetően.
Borboly Csaba tisztségben lévő elnök szerint a belső verseny normális dolog, és rendben van, hiszen ez felszínre tud hozni olyan témaköröket, gondokat, amelyekkel foglalkozni kell, meg kell oldani, és ebből a Hargita megyei lakosok is nyerhetnek.
– vélekedett. Az esetleges megegyezésre, visszalépésre vonatkozó kérdésünkre megkerülve a válaszadást azt mondta, fontos ott lenni az emberek között, és képesnek kell lenni közösen, együttműködésben dolgozni, hozni a megszokott magas részvételt és szavazatszámot a kisebbségben élő magyarság képviselete érdekében. Szerinte Hargita megyében csak az tud és fog győzni, aki nemcsak térségben gondolkodik, hanem teljes megyében.
A HET várható döntéséről azt mondta, ha sikerül a jelölt személyét kiválasztani, akkor a szövetségi elnökség is rábólint erre a döntésre, ha nem, akkor ez a szövetségi elnökség feladata lesz.
Barti Tihamér úgy nyilatkozott, ő is kezdeményezett egyeztetéseket a szervezetek és jelöltek között.
– ismertette, megjegyezve, eredményesnek tartja az elmúlt hetek párbeszédeit. Szerinte
Hozzátette, ők a rotációs elvet, amely szerint három Hargita megyei szervezet – Udvarhelyszék, Csíkszék és Gyergyószék – felváltva kerül ebbe a politikai tisztségbe, nem hangoztatták annyit, mint ahogy a szervezeten belül jogosan elvárják néha tőlük, inkább a gazdasági fókuszú megyei vezetés programját tartják mérvadónak, ami jó az egész megye számára.
A HET előtt álló feladatot egy komplex, de szép demokratikus döntésnek tartja, mint emlékeztetett, vétójoga van minden szervezetnek, ezáltal nem „nyomható el” senki egy egyszerű többségi szavazattal. Úgy látja, konszenzusra kell törekedniük a térségi vezetőknek, ami nem lesz egyszerű, de meg kell találniuk ezúttal is az együttműködés formáját.
Bíró Barna Botond udvarhelyszéki elnökjelölt megkeresésünkre kifejtette, érdemi egyeztetésekről, megállapodásokról a jelöltek között csak április 4-e, a jelölések iktatása után lehet szó, mert addig mindenki elsősorban a saját területi szervezetén belül igyekszik találkozni a tisztségviselőkkel, és térségi jelölési gyűléseket szerveztek. Hozzátette,
Az esetleges megállapodásokról, visszalépések lehetőségeiről szólva kiemelte, azután lehet visszalépni, ha valaki benyújtotta a jelöltséghez szükséges iratcsomót, ennek határideje április 4-e.
– vázolta. Hozzátette, az udvarhelyszéki területi szervezetnek nincs szándéka visszalépni a jelöltségtől.
A HET várható döntéséről úgy nyilatkozott, mindig nehéz egy ilyen döntést meghozni, főleg ha három jelölt van, három területi szervezet vezetője, és mindhárom jelölt alkalmas és tehetséges. Mint elmondta, meggyőződése, hogy az RMDSZ-en belül a legjobb döntést fogják meghozni ezzel kapcsolatban.
Hargita megyében ezúttal is az RMDSZ Hargita Megyei Egyeztető Tanácsának (HET) a feladata, hogy megnevezze, ki lesz a szövetség megyeitanácselnök-jelöltje; ezt április 14-ig meg kell tegye. A HET-et Csíkszékről és Udvarhelyszékről hat-hat személy, Gyergyószékről pedig három személy képviseli. Van ugyanakkor egy csavar az eljárásban: a HET egyik belső döntéshozó kritériuma szerint a döntés meghozatalához mindhárom területi szervezetből szükséges legkevesebb egy szavazat. A jelölési eljárás Hargita megyében tehát összetettebb, mivel ez az egyetlen megye az országban, ahol az RMDSZ-nek három területi szervezete is működik, a csíki, az udvarhelyi és a gyergyói (nincs egységes megyei szervezet). Mindhárom egymástól független és egyenrangú tagja a szövetségnek. Érdemes emlékeznünk arra, hogy mindegyik tanácselnök egy becsületbeli rotációs elv alapján foglalta el a tisztségét, ám a mandátum végén már nem nagyon számított a rotációs elv, többen újra szerették volna választatni magukat.
Tizenötödik alkalommal tüntették ki a közösségért dolgozó székelyudvarhelyieket a Legprímább Polgár-díjjal szerda este a Művelődési Ház koncerttermében. Az elismeréseket olyan személyek kapták, akik munkájukkal gazdagítják a város életét.
Csíkszentimre múltját feldolgozó könyvet mutatnak be a Henter-kúriában április 13-án virágvasárnap.
A kormány 14,5 millió lejt különít el szerdai ülésén annak érdekében, hogy tanévkezdéskor egyetlen olyan iskola se legyen Romániában, amelyiknek az udvaron van a mellékhelyisége – jelentette be Marcel Ciolacu.
Negyven százalékkal növeli a kormány az országos helyreállítási tervben (PNRR) előírt erdősítésre és újraerdősítésre kijelölt területek tulajdonosainak járó éves támogatás összegét.
Hargita megyében több mint 2000 embernek van fegyvertartási engedélye, 5 százalékuk nő. A legidősebb engedéllyel rendelkező ember 91 éves – számolt be minderről a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szerdán.
Két útszakaszon is felújítási munkálatokba kezdenek Szentegyházán az elkövetkező napokban – olvasható a szentegyházi polgármesteri hivatal bejegyzésében.
A bővülő Udvarhelyszéki Kis- és Középvállalkozások Szövetségének (UKKSZ) elnöksége támogatást nyújtana a kezdő, illetve online térben vállalkozóknak is, ugyanakkor a könyvelésben is segítene.
Elítél minden magyarellenes fellépést és megnyilvánulást Maros megye első magyar ajkú prefektusa, aki a székely zászlóról és a száj- és körömfájásos betegség veszélyéről is beszélt.
Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke szerdán kizárta azt a lehetőséget, hogy visszalépjen az elnökválasztástól. A politikus arra reagált, hogy az USR vezető testülete Nicușor Dan független jelölt támogatásáról döntött.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezető testülete csütörtökre összehívta a párt politikai bizottságának ülését, hogy megszavazza Nicușor Dan független elnökjelölt támogatását. Ezt az USR alelnöke, Dominic Fritz jelentette be egy sajtótájékoztatón.
7 hozzászólás