Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Az erdő védelmében kellene gazdálkodni, de hogy ez megtörténhessen, gyökeres szemléletváltásra lenne szükség – jelentette ki Csákány László, a sepsiszentgyörgyi Szemerja-Görgő Közbirtokosság vezetője.
2018. november 06., 22:082018. november 06., 22:08
Mint kifejtette, kétszáz éve olyan mértékben beavatkozott az ember az erdő életébe, hogy most már elsősorban a védelmet kellene szem előtt tartani, ugyanakkor jelenleg az óvintézkedések költsége is az erdőt terheli.
Az erdőradar, a műholdas nyomkövető rendszer fenntartásának költségei az erdőtulajdonosokat terhelik, ők pedig csak úgy tudják befizetni ezeket az összegeket, ha minél több fát vágnak ki” – részletezte a szakember. Felidézte, hogy
Szemléltetésképp elmondta, Sepsiszentgyörgy városának az államosítás előtt egyharmaddal több erdője volt, mint most, és bár igény és lehetőség is lenne az erdős területek növelésére, azt éppen a törvények nem teszik lehetővé. A kivágott részek bekerültek a mezőgazdasági jegyzékbe legelőként, így ott nem lehet erdősíteni, sőt még azt a fát is ki kell vágni, ami magától kinő ezeken a legelőkön – mondta Csákány. Hozzátette:
Sepsiszentgyörgy adminisztratív területe 7264 hektár, ebből 1774 hektár erdő, aminek tulajdonjoga megoszlik a város, a közbirtokosságok, az egyház és az állam között. A város tulajdonában 1244 hektár erdő van,
Székely László, a város erdeit gondozó Hatod Magánerdészet vezetője elmondta, országos szinten ritkán fordul elő, hogy a lakosságnak adják el az önkormányzati tulajdonban levő erdőkből a kitermelt fát, mert egyszerűbb, ha még „lábon” odaadják egy cégnek, az pedig továbbadja a feldolgozó nagyvállalatoknak. Háromszéken jelenleg 210-250 lej között mozog a tűzifa métere.
A '89-es forradalom óta először fordul elő, hogy a „rendszerpártoknak”, a Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) és a Szociáldemokrata Pártnak (PSD) nincs képviselőjük az elnökválasztás második fordulójában – jelentette ki Elena Lasconi.
Călin Georgescu független elnökjelölt hétfőn kijelentette, hogy az őt ért „vádakkal” ellentétben nincsenek szélsőséges nézetei, ő csupán „egy román, aki szereti a hazáját”.
November 25-én, a nők elleni erőszak megszüntetésének napján a csíkszeredai önkormányzat is csatlakozik azokhoz a közintézményekhez, amelyek a bántalmazott nőkkel, lányokkal való szolidaritás jegyében cselekvésre szólítanak fel.
A Háromszéki Közösségi Alapítvány (HKA) újra meghirdette rendkívül népszerű Nem térkép e táj! programját, melynek keretében iskolai osztályok honismereti kirándulások anyagi fedezetére pályázhatnak.
Elismeri, támogatja és gondozza a fogyatékkal élők művészetét a sepsiszentgyörgyi Írisz ház, amely idén 14. alkalommal hirdette meg az Outsider Art című pályázatát. Az alkotóknak az irgalmas szamaritánus történetéből kell inspirálódniuk.
Kelemen Hunor szerint az RMDSZ december 2-án jelenti be, kit támogat az elnökválasztás második fordulójában, jelenleg ugyanis a december 1-jei parlamenti választás jelenti a prioritást a szövetség számára.
Lemondott a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöki tisztségéből Nicolae Ciucă, a párt államfőjelöltje.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) honlapján közzétett adatok szerint lezárult a szavazókörzetek szavazatszámlálási jegyzőkönyveinek összesítése.
Országszinten arányaiban Csíkszeredában élt a legtöbb magyar szavazati jogával – osztotta meg a sajtóval az államelnöki választás első fordulójának statisztikáit Borboly Csaba, az RMDSZ Csíki Területi Szervezetének elnöke.
Azok szavazatára is szükség lesz vasárnap, akik távol maradtak az elnökválasztás első fordulójától – hangsúlyozza Barti Tihamér, az RMDSZ Gyergyó területi szervezetének elnöke. Szerinte a parlamenti választásokon kulcsfontosságú a magas magyar részvétel.
szóljon hozzá!