Fotó: Székelyhon
Ismét az úzvölgyi haditemetőre irányul a figyelem, miután románok egy csoportja arra készül szombaton délután, hogy fakereszteket rakjon az eltávolított betonkeresztek helyére. A Székelyhon a helyszínről tudósít.
2023. július 08., 13:512023. július 08., 13:51
2023. július 08., 22:552023. július 08., 22:55
19.40 – Köszönjük a figyelmet, ezzel véget ért egyelőre ennyi. Az úzvölgyi történet folytatódik, beton helyett fából: legalább természetes? Nagyon nem az.
19.10 – Az esemény lejártával megjelent a helyszínen Borboly Csaba Hargita megyei tanácselnök is a felesége társaságában, csendőrgyűrű védelmében.
Tîrnoveanu és Borboly egy képen. Nem barátok
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
19.05 – Véget értek a beszédek, lassan távoznak az egybegyűltek, de azért még megejtenek egy-két közös fotót a vadiúj keresztek között.
Fotó: Pinti Attila
18.45 – Mihai Tîrnoveanu, a Calea Neamului román nacionalista szervezet elnöke beszédében rögtön a lényegre tér: aki ezekhez a keresztekhez nyúl, börtönt kockáztat.
„Arra kértem a csendőröket, álljanak őrt. Szerintem legálisak a keresztek, bizonyítsák be, hogy nem azok” – próbál előnyös helyzetet kovácsolni, tehát úgy véli, nem neki kell igazolnia a törvényességet, hanem az kezdjen bizonyítgatásba, aki szerint törvénytelen a keresztállítás.
„Ha valaha olyan döntés születik, hogy ezek illegálisak, mindent megóvunk. Nem tehetik tönkre a kereszteket!” – jelenti ki határozottan, egy esetleges B tervre is felkészülve: „ha mégis olyan döntést hoznak, hogy kiveszik a kereszteket és leteszik a temető elé, akkor majd jövünk és visszatesszük, kezdjük elölről”.
„Az biztos, hogy az első világháborúban itt románok százai haltak meg. Ha pedig meghaltak, nem jár nekik kereszt?
Ez nem építmény, nem kell ehhez építkezési engedély. Csak gödröket ástunk” – magyarázta, kijelentve, hogy „csak” a Román Hősök Kultuszát Ápoló Hivatal jóváhagyására van szükség. Ami pedig a csíkszentmártoni temetőszabályzatot illeti, Tîrnoveanu szerint az legfeljebb árról szólhat, hogy ki hogyan vágja a füvet, de arról nem határozhat, hogy itt milyen keresztek lehetnek. „Egyszerűen nincs ehhez joga” – állapítja meg, ígérve, hogy
mert „ezek a keresztek a románoké, azoké, akik Istennel tartanak”.
Fotó: Pinti Attila
18.10 – Áll a zászlórúd, felbogozták rá a piros-sárga-kék lobogót, megkezdődik a szertartás. Az ortodox pópa felavatja és megáldja a román parcellát, hangsúlyozva, hogy „ma igazságot szolgáltattunk azért a gyúnyért, amit velünk űztek. Számunkra a keresztek szentek, és nem hagytuk magunkat legyőzni!”
Fotó: Pinti Attila
Felolvassák a szerintük itt eltemetett százötven katona névét, és hangzik a „prezent” (jelen) mindegyik után.
„Bírósági döntés helyett igazságot akarunk” – jön a képzavar a pópától. „Nem helyes az, hogy itt minden magyarul legyen, nem ezért haltak meg a román hősök. Meg kell érteni, hogy a románok szenvedéseire is emlékezni akarunk, ezért
ahol a múltra emlékezhetünk” – összegzett a pópa.
Fotó: Pinti Attila
17.50 – Felállítanak egy zászlórudat is, hogy legyen még egy román lobogó az önkényesen kijelölt román parcella elején. A csendőrök továbbra is csak szemlélőként vannak jelen.
17.35 – Áll a nagy kereszt is.
Fotó: Pinti Attila
17.20 – A jelenlévők közül az egyik hazafi kiállt a mikrofonhoz és Toma Constantint, Dormánfalva polgármesterét éltette, sajnálatát fejezve ki, hogy nem lehet itt, de lélekben velük van, és mindig kiáll Úzvölgye mellett. A többiek – szinte kivétel nélkül – kifütyülték, aztán összeszólalkoztak, míg végül odamentek a csendőrök. Az önjelölt Constantin-védő erre továbbállt, a többiek viszont még azután is kérdőre vonták: „Mit tett Toma? Ledöntötte a kereszteket!” – kiabálták a temetőből.
Mint korábban írtuk, a Ziarul de Bacău portál beszámolója szerint a dormánfalvi polgármester utasítására június 29-ére virradóan elkezdődött a törvénytelenül felállított betonkeresztek és emlékmű bontása, reggelre pedig be is fejeződött.
17.05 – Földbe került mind a 150 fakereszt, most hozzák egyenként szintbe. Tîrnoveanu szerint azért nem folyamodtak hatósági engedélyért, mert annak beszerzése évekbe telne, és szerinte az akció utólag is törvényesíthető. Ez így akkor egyenes?
Fotó: Pinti Attila
16.30 – Spoiler: a helyszínre vittek a románok egy 5–6 méteres fakeresztet is, azt tervezik a végén felállítani. Ortodox passiójáték.
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
15.50 – Gyűlnek a fakeresztek. A terep úgy néz ki, mintha ásatást folytatnának. Cáfolt és korlátozott régiség.
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
15.30 – Autóval álltak be a temetőkapuba, hogy középre is kifüggesszenek egy román lobogót. Végülis három a magyar igazság.
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
15.20 – A temetőkapu mindkét oldalára román zászlót szegeztek. Közben egy kisebb csoport felháborodásának adott hangot, hogy miért biztosítják a helyszínt a csendőrök. Nem értik, kitől, mitől kell védeni a temetőt.
Fotó: Pinti Attila
Román szögek a székely kapuban
Fotó: Pinti Attila
15.10 – Már helyükön az első keresztek. Emlékállítás egymással szemben.
Fotó: Pinti Attila
14.50 – Ásóval, fúróval és az elmaradhatatlan mobiltelefon-kamerákkal, merthát posztolni kell. Így megy 2023. július 8-án délután a román fakeresztállítás az úzvölgyi haditemetőben. A kifüggesztett szabályzat olyan friss, mintha nem is lenne. Két fúróval dolgoznak, eltart egy ideig, amíg meglesz a százötven gödör. Úgy tűnik, van is rá idejük, ugyanis a csendőrség nem avatkozik közbe.
Kemény munka zajlik a haditemetőben. Szó szerint: egy autóból kihangosítva szólnak a román hazafias énekek
Fotó: Pinti Attila
14.40 – Keresztáldás a pópától. Az ortodox pópa megszenteli a magyar hősöknek emléket állító kereszteket is, mondván: minden nemzet keresztjét megáldja. Közben elkezdték kifúrni a friss fakeresztek helyét az újramért román parcellában.
Megszentelve „minden nemzet” keresztje
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
14.15 – Bevonultak a temetőbe. A kapun ki van függesztve a Csíkszentmártonban elfogadott temetőszabályzó, az abba foglaltak egyelőre nem hatják meg különösebben a keresztállítókat: kimérik a román percellát az eltávolított betonkeresztek és az emlékmű helyén.
Fotó: Pinti Attila
A visszatérő román parcella. Újra kimérve
Fotó: Pinti Attila
14.05 – Nincsenek sokan, legtöbb 100–150-en lehetnek. Felsorakoznak, készülnek bemenni a sírkertbe. A fakeresztek alja láthatóan meg van erősítve, hogy időtállóbb legyen. Szintén idő kérdése, de itt már a rövidség a szempont: fúrófelszereléssel érkeztek, hogy gyorsabb legyen a felállításuk.
Fotó: Pinti Attila
13.55 – Megérkeztek Tîrnoveanuék az úzvölgyi haditemetőhöz. Busszal jöttek, és hozták a fakereszteket is.
Fotó: Pinti Attila
13.50 – Egyelőre csend van a katonatemetőnél, elszórtan néhány román jelent meg Tîrnoveanuék felhívására, a hatósági jelenlét viszont erős: nagy számban vezényeltek ki rendőröket és csendőröket.
Fotó: Pinti Attila
13.45 – Fakereszteket készül kihelyezni az úzvölgyi katonatemetőben az eltávolított betonkeresztek helyébe a Nemzet Útja román szervezet szombaton délután. A katonatemetőben több alkalommal is román emlékünnepséget szervező Mihai Tîrnoveanu, a Nemzet Útja (Calea Neamului) szervezet vezetője közösségi oldalán jelentette be korábban, hogy szombaton délután két órától híveivel százötven fakeresztet készülnek kihelyezni az úzvölgyi haditemetőben. A keresztek Tîrnoveanu szerint Sepsiszentgyörgyön készültek, a román vezető pedig adományokat várt ahhoz, hogy Úzvölgyébe szállíthassák.
Birtalan Sándor, Csíkszentmárton polgármestere korábban elmondta, a székelyföldi község lakói nem készülnek Úzvölgyébe, nem kívánnak reagálni a provokációra. Csíkszentmárton helyi tanácsa időközben elfogadott egy határozatot, amely a község közterületén lévő temetőkben megengedett viselkedésről és cselekedetekről szól.
Százötven fakeresztet készül kihelyezni az úzvölgyi katonatemetőben az eltávolított betonkeresztek helyébe a Nemzet Útja román szervezet szombaton. Csíkszentmárton polgármestere abban bízik, hogy a román hatóságok teszik a dolgukat.
Előzmény dióhéjban
A Hargita és Bákó megye határán fekvő, közigazgatásilag Csíkszentmártonhoz tartozó elnéptelenedett település sírkertjéből 2023. június 29-ére virradóra távolították el a korábban törvénytelenül felállított betonkereszteket, miután jogerős bírósági ítélet kötelezte erre Dormánfalva polgármesteri hivatalát.
A moldvai város önkormányzata 2019 márciusában saját közvagyonává nyilvánította a temetőt, és áprilisban önkényesen román parcellát alakított ki a sírkertben. Korábban a temetőt a székelyföldi község gondozta, és a magyar közösség magyar katonatemetőként tartotta számon. A sírkertben nagy számban az osztrák-magyar hadsereg itt elesett katonái, de német és orosz bakák is nyugszanak – emlékeztet az MTI
2019. június 6-án több ezer román megemlékező erőszakkal nyomult be a temetőbe, hogy részt vegyen a román parcella és emlékmű román ortodox felszentelésén, miután székelyek élőlánccal próbálták ezt megakadályozni. Egy héttel az erőszakos cselekmények után az illetékes román hatóság tisztázta, hogy nem az úzvölgyi katonatemetőben nyugszik az a 149 román katona, akik nevének a felolvasása is részét képezte a temető erőszakos elfoglalása utáni ceremóniának.
2019 áprilisában „robbant a bomba”: az úzvölgyi haditemetőben betonkereszteket és emlékművet állíttatott a dormánfalvi önkormányzat. Aztán egy elhúzódó, bő négyéves harc következett az eltávolításért. A Székelyhon a kezdetektől jelen volt Úzvölgyében.
Egy ideje már tudni lehetett, hogy film készül a Puskás Arénát háromszor megtöltő magyar énekes és dalszerzőről, a rendkívüli népszerűségnek örvendő Baukó Attiláról, művésznevén Azahriáról.
Három személyautó és egy parkoló teherautó volt érintett a szerda délutáni szejkefürdői balesetben. Megkaptuk a rendőrségi jelentést.
Új vezetőket nevezett ki a prefektúrák élére a kormány szerdán: Maros megye új kormánymegbízottal folytatja, Kovászna megyében mindkét alprefektus lemondott a tisztségről.
Meghibásodás történt a marosvásárhelyi regionális vízszolgáltató egyik ülepítőjében szeptember 29-én, amit másnap javítottak ki – állapította meg a Maros megyei közegészségügyi igazgatóság, miután a lakók a csapvíz minőségére panaszkodtak.
Mintegy 122 ezer háztartás kaphat napelemeket és energiatárolókat a kiszolgáltatott személyek számára a RePowerEU program révén elkülönített keretből – jelentette be szerdán az európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter.
Több autót érintő baleset történt szerdán délután Székelyudvarhely Szejkefürdő felőli kijáratánál.
Nyilvános alkoholfogyasztás miatt idén még nem állított ki jegyzőkönyvet a Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, ellenben 2023-ban 16 esetben jártak el: négyszer írásban figyelmeztettek, és 12 bírságot róttak ki.
QR-kódokkal látják el az egyetemi okleveleket – közölte szerdán Mihai Constantin kormányszóvivő.
Kezdődik a 24. Filmtettfeszt, érdemes szemfülesnek lenni, hiszen több erdélyi városba hoznak el friss magyar nagyjátékfilmeket, nemzetközi díjakat elnyert rövidfilmeket, amelyek többségét idén is ingyenesen vetítik.
Egymillió csillag a rászorulókért címen gyújtanak gyertyát és szervez adománygyűjtést a Caritas október második hétvégéjén, öt székelyföldi településen.
18 hozzászólás