Hargita megye összes kaszálóját, legelőjét felmérték. A napokban az utolsó üzemtervek is elkészülnek
Fotó: Barabás Ákos
A héten befejeződik a gyepterületek üzemterveinek elkészítése Hargita megyében. Két községben zajlanak még az utolsó munkafázisok, az idei mezőgazdasági támogatások igénylése azonban ott sincs veszélyben.
2019. március 20., 14:482019. március 20., 14:48
A hatvanhét Hargita megyei közigazgatási egység közül hatvanháromban már befejeződött a gyepterületek üzemterveinek elkészítése. Mivel két településnek, Balánbányának és Tusnádfürdőnek nincsenek gyepterületei, mindössze két község maradt, ahol véglegesítés előtt állnak a tervek.
– tájékoztatott Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezetője.
Noha a gyepterületek üzemtervének megléte – többszöri halasztás után – idén már feltétele az egységes agrártámogatások igénylésének, úgy tűnik, az állam ebben az évben is eltekint a kötelezettség számonkérésétől. Ennek vélhetően az az oka, hogy Hargita megyével ellentétben – amely országosan a második helyen áll az üzemtervek elkészítését illetően – számos megye rosszul áll a kötelezettség teljesítésével. Hivatalos halasztás ugyan nem történt idén, de mint azt Török Jenőtől megtudtuk,
„Eltekintenek ettől, úgy érzem. Aggódtunk azért a két-három községért, de más megyék még úgy sem állnak, mint mi” – fogalmazott az igazgató.
Megjegyezte, videokonferenciát is folytattak a mezőgazdasági minisztériummal, de egy szó sem esett a mezőgazdasági üzemtervekről, valamint beszélt az agrártámogatások igénylésében illetékes mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség (APIA) megyei vezetőjével is, és ő is úgy tapasztalja, hogy nem kötelező mellékelni a terveket a támogatások igénylésekor.
A gyepterületek üzemterveinek elkészítésére vonatkozó kötelezettséget 2013-ban, a 34-es – utólag számtalanszor módosított – sürgősségi kormányrendelettel vezette be a kormány, ám a meglehetősen hosszadalmas munkának többnyire csak 2017-ben kezdtek neki a polgármesteri hivatalokban.
a munka befejezésére. Ezzel azonban az ország számos közigazgatási egységében máig nem végeztek, ezért szó volt egy újabb halasztásról, de erre végül hivatalosan nem került sor.
A gyepterületek üzemtervéről
A gyepterületek üzemterve az adott közigazgatási egységhez – városhoz, községhez – tartozó összes legelőt és kaszálót lajstromozza, a tulajdonosok névsorával, valamint a gyepterületek elhelyezkedésével, de tájékoztatást ad a talajminőségről és a növényzetről is, valamint arról, hogy a terület mekkora állatállomány eltartására képes. Az üzemtervek megléte a gyakorlatban azért fontos, mert ezek alapján lehet megtervezni a gazdálkodást az adott területen, ezek alapján lehet meghatározni például azt is, hogy mennyi állattal lehet leterhelni az adott területet – tájékoztatott Török Jenő.
Délután kettő és három óra között sehol nem voltak sorok a gyergyószentmiklósi szavazókörzetek előtt, de folyamatosan mennek az emberek szavazni a romániai elnökválasztás második fordulójában.
A 15 órás részvételi adatok szerint már a 40 százalékhoz közelít a részvételi arány Hargita megyében a romániai elnökválasztás második fordulójában, ott ugyanis már a választópolgárok 38,72 százaléka járult az urnák elé.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Nem marad el sokkal az országos átlagtól a székelyföldi választási kedv: a választásra jogosultak egynegyede élt is állampolgári jogával a délelőtti órákban a legfrissebb részvételi adatok szerint.
Ha nem olvasnánk újságot, talán nem is vennénk észre, hogy választás zajlik, annyira csendes a város. Azonban a „fű alatt” csak van mozgás Kézdivásárhelyen is, bár egyelőre kisebb a részvétel az országos átlaghoz képest.
A Központi Választási Iroda (BEC) vasárnap felhívta a figyelmet arra, hogy a szavazás napján tilos az elnökjelöltek valamelyikének támogatására vagy elutasítására közvetlen vagy közvetett módon buzdító tartalmak online terjesztése.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Nagy a szavazókedv Székelyföld két megyéjében: Hargita és Kovászna megyében 11 óráig többen mentek el szavazni, mint két héttel ezelőtt délig. Maros megyében egyelőre nincs „meglepetés”.
Ismét közösen szavazott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel Mogoșoaia-n.
szóljon hozzá!