Vaddisznótól terjedt át a sertéspestis a csíkborzsovai gazdaságra. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Annak ellenére, hogy mindössze egy gazdaságban, elszigetelt esetként ütötte fel a fejét a sertéspestis, továbbra is be kell tartaniuk a szigorításokat a csíkborzsovai gazdáknak. A hatályos rendelkezések szerint ugyanis a fertőzés megállapításától kezdve legkevesebb 42 napnak kell eltelnie, hogy hivatalosan is felszámoltnak tekintsék a fertőzési gócpontot és feloldják az összes korlátozást.
2022. január 14., 16:522022. január 14., 16:52
Több napja, hogy szigorításokat vezettek be Csíkborzsovában, miután egy gazdaságban megjelent a sertéspestis. Mint akkor beszámoltunk róla, a fertőzés azonosítását követően korlátozásokat vezettek be a fertőzés terjedésének megfékezésére,
Ugyanakkor az állategészségügyi hatóság munkatársai az elmúlt időszakban ellenőrizték a falu gazdaságait.
Szigorításokat vezetnek be a sertéspestis megjelenése miatt Csíkborzsovában keddtől, így többek között tilos a disznóvágás, valamint a háziállatok eladása a faluban.
Ladó Zsolttól, a Hargita Megyei Állategészségügyi Igazgatóság (DSVSA) vezetőjétől érdeklődtünk az ellenőrzés eredményéről. Mint válaszából kiderült:
A szigorítások egy része azonban ennek ellenére még fennáll, amíg le nem jár a betegség megállapításától számított 42 nap.
Azonban, ha új fertőzés üti fel a fejét, akkor újabb 42 napra érvénybe lépnek a korlátozások. Az előírások szerint ezeket a gócponttól számítva 3 kilométeres körzetben kell szigorúan bevezetni, és további 10 kilométeres körzetben pedig megfigyelés alatt kell tartani a gazdaságokat.
„A sertéspestis bárhol megjelenhet, nem fog eltűnni. Nincs ugyan rá oltás, de az emberre nem veszélyes. Ezzel együtt kell élni.
– magyarázta Ladó. Tőle tudjuk, hogy azért nem ajánlják a beteg sertés levágását és húsának emberi fogyasztását, hogy az ételmaradékkal, húsmaradványokkal ne terjedhessen tovább a kór. Mint mondta, az állategészségügy minden beteg állatot az előírásoknak megfelelően megsemmisít.
Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.
Április végén, május elején nagy májusi cserebogár-rajzásnak lehettünk szemtanúi. Jó tudni azonban, hogy nem ártalmatlan rovarokról beszélünk: nagy károkat okoznak a mező- és erdőgazdaságokban egyaránt.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (independent) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.
Fogy a levegő a bűncselekmények elkövetői körül: a modern technológiákkal a rendőrség egyre könnyebben azonosítja őket. A Hargita megyei rendőrségen bemutattak pár kriminalisztikai módszert, amellyel például a lemosott vért is fel tudják fedni.
Jégesőbe forduló vihar vonult végig és okozott károkat Udvarhelyszék több településén, köztük Székelyudvarhelyen és Szentegyházán is. A mintegy tíz percen keresztül hulló jég megállt az utcákon, a fákban, termésben is kárt tett.
szóljon hozzá!